Trwa ładowanie...

Mężczyzna prawie stracił rękę. Wszystko przez uzależnienie od napojów gazowanych

Mężczyzna z Malezji był uzależniony od słodkich napojów gazowanych.
Mężczyzna z Malezji był uzależniony od słodkich napojów gazowanych. (Facebook)

Mogą powodować próchnicę, zaburzają procesy trawienia, prowadzą do nadwagi i otyłości. To powszechnie znane konsekwencje częstego sięgania po słodkie napoje gazowane. W przypadku mężczyzny z Kuala Lumpur mogło skończyć się o wiele gorzej.

1. Mężczyzna z Malezji prawie stracił rękę w wyniku powikłań związanych z cukrzycą

Mohd Razin Mohamed, 56-letni inżynier telekomunikacji z Kuala Lumpur, codziennie sięgał po słodkie napoje gazowane. Mężczyzna przyznaje, że jest uzależniony od napojów gazowanych. Każdego dnia w pracy w czasie przerwy na lunch, pił co najmniej dwa napoje gazowane.

Jak się później okazało, to była jedna z głównych przyczyn, które doprowadziły do tego, że Malezyjczyk zachorował na cukrzycę typu 2.

Kilkakrotnie zdarzyło się, że mężczyzna zemdlał w pracy. Dopiero później skojarzył ten fakt z niewłaściwą dietą o wysokiej zawartości cukru. Żałuje, że litrami pił energetyki, bo to one głównie przyczyniły się do choroby.

2. Mężczyzna zauważył na plecach wrzód wielkości dłoni

Zobacz film: "Ukryta cukrzyca. Uważaj na te objawy"

Wkrótce po tym, kiedy zdiagnozowano u niego cukrzycę typu 2, Mohamed zauważył na plecach ogromny wrzód. Tego typu zmiany skórne są jednym z pierwszych objawów cukrzycy. Czyrak powiększył się w krótkim czasie do wielkości dłoni.

Mężczyzna dość późno zgłosił się do szpitala Sungai Buloh w mieście Selangor w Malezji. Lekarze natychmiast przeprowadzili operację, która polegała na wycięciu zainfekowanej skóry i przeszczepie. Konieczny był drenaż ropy z narośli i terapia antybiotykami.

Zmiany skórne, takie jak czyrak, mogą być objawem cukrzycy.
Zmiany skórne, takie jak czyrak, mogą być objawem cukrzycy. (Facebook)

Mogło być jeszcze gorzej. Okazuje się, że mężczyźnie groziła amputacja ręki.

Kończynę udało się uratować, jednak mężczyzna nie jest już w stanie nią prawidłowo poruszać. Będzie musiał przyjmować leki regulujące wytwarzanie insuliny i przede wszystkim na stałe ograniczyć ilość cukru w swojej diecie.

3. Cukrzyca typu 2 coraz częściej rowija się przez złą dietę

Cukrzyca typu 2 jest najczęstszą formą choroby. Dotyczy od 85 do 95 proc. przypadków. Najczęściej jest diagnozowana u pacjentów powyżej 40 roku życia. W ostatnich latach zanotowano wyraźny wzrost zachorowań na ten typ cukrzycy również u dzieci i młodzieży.

Do rozwoju choroby doprowadzają z jednej strony czynniki genetyczne, z drugiej - otyłość.

Zdaniem ekspertów rosnąca liczba przypadków cukrzycy typu 2 w ostatnim czasie wynika przede wszystkim z epidemii otyłości. Po kilku, kilkunastu latach obciążającej diety trzustka nie jest w stanie produkować odpowiedniej ilości insuliny. To prowadzi do systematycznego zwiększania poziomu glukozy we krwi, a w konsekwencji do rozwoju cukrzycy typu 2.

Cukrzycę typu 2 można leczyć za pomocą leków. Kluczowe jest jednak wprowadzenie odpowiedniej diety i zdrowego tryby życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze