Trwa ładowanie...

Mężczyźni częściej chorują na raka. Prof. Szczylik: "Nie przeceniałbym czynników biologicznych"

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 14.08.2022 20:23
Mężczyźni są bardziej narażeni na choroby nowotworowe niż kobiety
Mężczyźni są bardziej narażeni na choroby nowotworowe niż kobiety (Getty Images)

Ryzko zachorowania na raka u mężczyzn jest wyższe niż u kobiet. Jak pokazują najnowsze badania, dotyczy to większości nowotworów, ale w jednym przypadku ta różnica jest szczególnie widoczna. - Kobiety żyją dużo zdrowiej, niż mężczyźni, lepiej się odżywiają i rzadziej sięgają po używki, co w przypadku nowotworów ma kluczowe znaczenie - zaznacza prof. Cezary Szczylik, onkolog z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.

spis treści

1. Mężczyźni bardziej narażeni na nowotwory

- Mężczyźni są bardziej narażeni na zachorowanie na większość nowotworów, lecz przyczyny są słabo poznane - twierdzą naukowcy z amerykańskiego National Cancer Institute.

Przeprowadzone przez nich badanie, którego wyniki zostały opublikowane na łamach pisma "Cancer", wskazuje na duże znaczenie wrodzonych czynników.

Zobacz film: "4 objawów raka przełyku. Zobacz, czy znasz"

Naukowcy przeanalizowali dane 171 tysięcy mężczyzn oraz 123 tysięcy kobiet w wieku 50-71 lat z lat 1995-2011. W badanym okresie u mężczyzn wystąpiło blisko 18 tysięcy przypadków raka, a u kobiet niecałe dziewięć tysięcy.

Mężczyźni są bardziej narażeni na raka, co wynika m.in. ze stylu życia i większej skłonności do używek
Mężczyźni są bardziej narażeni na raka, co wynika m.in. ze stylu życia i większej skłonności do używek (Getty Images)

Mniejsze ryzyko u mężczyzn dotyczyło tylko nowotworów tarczycy i pęcherzyka żółciowego. Tymczasem w przypadku innych nowotworów, ryzyko to było wyższe u mężczyzn od trzech - aż do 10,8 razy. Największa różnica (10,8) dotyczyła raka przełyku. W przypadku raka krtani i wpustu żołądka różnica wynosiła 3,5 razy, a raka pęcherza 3,3 razy.

2. Winna jest biologia?

- W przypadku tych nowotworów kluczowe znaczenie mają czynniki zewnętrzne. Kobiety żyją dużo zdrowiej, niż mężczyźni, lepiej się odżywiają i rzadziej sięgają po używki. Mężczyźni częściej nadużywają alkoholu i palą papierosy, rzadziej się też badają - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Cezary Szczylik, onkolog, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej i Chemioterapii w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku.

- Dlatego, jak potwierdza moja wieloletnia praktyka, ryzyko choroby nowotworowej jest wyższe u mężczyzn. Nie przeceniałbym czynników biologicznych - dodaje onkolog.

Amerykańscy naukowcy uważają z kolei, że czynniki środowiskowe odpowiadają tylko za część zauważonej różnicy - od 11 proc. w przypadku raka przełyku, do 50 proc. przy raku płuc. Doszukują się więc przyczyny także w biologii.

- Nasze wyniki wskazują na różnice w zapadalności na raka, których nie da się wyjaśnić tylko czynnikami środowiskowymi. Sugeruje to wpływ wewnętrznych, biologicznych różnic między mężczyznami i kobietami, które wpływają na podatność na raka - podkreśla dr Sarah S. Jackson, autorka badania opisanego na łamach pisma "Cancer".

- Różnice między płciami powinny być uwzględniane jako biologiczne zmienne w całym kontinuum onkologii - od oceny ryzyka, przez podstawową profilaktykę, badania przesiewowe i wtórne zapobieganie, po leczenie i pomoc pacjentom - przekonują autorzy badania.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze