Trwa ładowanie...

Mgła mózgowa u ozdrowieńców. Czy może mieć związek z cukrzycą i wysokim ciśnieniem?

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
04.07.2021 18:47
Lekarze badają związek mgły mózgowej u ozdrowieńców z wysokim ciśnieniem
Lekarze badają związek mgły mózgowej u ozdrowieńców z wysokim ciśnieniem (123rf)

Lekarze zwracają uwagę na bardzo niepokojący trend - rośnie liczba pacjentów walczących z mgłą mózgową po COVID-19. Szacuje się, że problem może dotykać nawet połowy ozdrowieńców. Najnowsze badania wskazują, że dolegliwości mogą mieć związek z nadciśnieniem i cukrzycą. Według danych z rejestru STOP-COVID, u ponad 47 proc. ozdrowieńców zaobserwowano wysoki poziom glukozy we krwi, a u 40 proc. - wysokie ciśnienie krwi. To o tyle zaskakujące, że te osoby wcześniej nie leczyły się z powodu chorób przewlekłych.

spis treści

1. Ozdrowieńcy walczą z mgłą mózgową

- Idziesz do kuchni i zapominasz, jak się wyłącza zmywarkę. Próbujesz otworzyć drzwi do mieszkania kluczykiem od samochodu. Wstajesz od biurka po wydruk, a przychodzisz z herbatą - opowiada Agnieszka, która od trzech miesięcy walczy z powikłaniami. Tak właśnie wygląda mgła mózgowa, która dręczy ogromny odsetek osób, które przeszły COVID-19.

- Zdarzało się, że zaczynałam coś mówić, a potem urywałam w pół zdania, bo nie wiedziałam, co miałam powiedzieć. Myliłam słowa. Czułam się nieobecna, tak jakby wszystko działo się obok mnie - wspomina Jola. U niej dolegliwości utrzymały się dość krótko i po miesiącu wszystko wróciło do normy. Zdarzało się, że myliła drogę do domu. Najbardziej poruszyło ją, kiedy ostatnio usłyszała od córki: "Mamusiu, jak dobrze, że wróciłaś".

Wysokie ciśnienie i wysoki poziom cukru we krwi mogą zwiększać ryzyko mgły mózgowej po COVID
Wysokie ciśnienie i wysoki poziom cukru we krwi mogą zwiększać ryzyko mgły mózgowej po COVID (Getty Images)
Zobacz film: "Dr Michał Chudzik o suplementacji witaminy D"

Zapominanie słów, trudność z przetwarzaniem informacji, poczucie otępienia, zagubienia i lęku - tak swój stan zdrowia określa co drugi ozdrowieniec, u którego objawy pocovidowe utrzymują się dłużej niż trzy miesiące od wyzdrowienia.

- Pojawiające się objawy mgły mózgowej mają różny okres trwania. U części pacjentów mogą się utrzymywać kilka tygodni, u innych kilka miesięcy. Aktualnie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, czy część z objawów nie ulegnie utrwaleniu. W tym temacie potrzebujemy więcej wiarygodnych danych naukowych - tłumaczy lek. med. Patryk Poniewierza, p.o. dyrektora medycznego w Medicover Polska.

2. Cukrzyca i nadciśnienie mogą mieć związek z mgłą mózgową?

Ekspert zwraca uwagę na zaskakujące obserwacje ozdrowieńców, którzy byli badani w ramach programu STOP-COVID. Ze względu na to, że mgła mózgowa przypomina symptomy chorób otępiennych, eksperci podejrzewają, że jedną z przyczyn dolegliwości mogą być wysokie ciśnienie i wysoki poziom cukru we krwi - czynniki ryzyka chorób otępiennych.

- U 40,3 proc. ozdrowieńców, którzy wcześniej nie leczyli się przewlekle na żadne choroby, stwierdzono wysokie ciśnienie krwi, a u 47,5 proc. z nich wysoki poziom glukozy we krwi. Ponadto przeważająca grupa osób z hiperglikemią ma objawy utrzymujące się powyżej trzech miesięcy po przebyciu COVID-19 - tłumaczy lekarz.

Stąd kluczowym w przypadku wystąpienia mgły mózgowej wydaje się ustalenie, czy pacjent ma prawidłowe ciśnienie, jak wygląda poziom glukozy, insuliny. Ekspert wyjaśnia, że nadal nie jest jasne, jakie są dokładne przyczyny występowania mgły pocovidowej. Pod uwagę brane jest zarówno to, że objawy mogą wynikać bezpośrednio z zakażenia wirusem, jak również, że mogą stanowić ogólnoustrojową odpowiedź na zakażenie.

- Wśród możliwych przyczyn mgły mózgowej naukowcy wymieniają brak snu, stres, nieprawidłową dietę, odwodnienie organizmu, przyjmowane leki czy choroby towarzyszące. Ponad wszelką wątpliwość, choroby takie jak nadciśnienie tętnicze i cukrzyca sprzyjają rozwojowi zespołów otępiennych, więc nie można wykluczyć ich udziału w patomechanizmie powstawania mgły mózgowej - przyznaje lek. Poniewierza.

Lekarz przywołuje opisaną na łamach "Journal of Neurology" historię dwóch pacjentów, którzy po przebytym COVID-19 mieli problemy z pamięcią, narzekali na zmęczenie i depresję. Badania obrazowe mózgu (MRI) nie wykazały nieprawidłowości, dopiero szczegółowe badanie PET pozwoliło stwierdzić występowanie obszarów mózgu o obniżonym metabolizmie.

- Podobne wyniki są obserwowane u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami w przebiegu choroby Alzheimera. To badanie pozwala nam mieć nadzieję na uzyskanie odpowiedzi na pytania, które w kontekście mgły mózgowej nadal pozostają dla nas niejasne - przyznaje ekspert.

3. Jak walczyć z mgłą mózgową?

Lekarze tłumaczą, że nie ma konkretnych leków, które mogły przyspieszyć regenerację pacjentów walczących z mgłą pocovidową.

- Terapia koncentruje się na łagodzeniu występujących dolegliwości dzięki stosowaniu odpowiedniej diety, wypoczynkowi z adekwatną ilością snu, nawadnianiu organizmu i aktywności fizycznej - tłumaczy lek. Poniewierza.

Zalecenia dla osób walczących z mgłą mózgową:

  • wypoczynek i odpowiednia ilość snu,
  • nawodnienie (minimum 2 l wody dziennie),
  • dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe,
  • aktywność fizyczna.

Jeżeli dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas i utrudniają codzienne funkcjonowanie, powinniśmy zgłosić się lekarza, który zleci szczegółowe badania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze