Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Mikrosalpingoskopia

Avatar placeholder
05.09.2013 14:40
Mikrosalpingoskopia
Mikrosalpingoskopia

Mikrosalpingoskopia należy do grupy badań (podobnie jak salpingoskopia, histerosonografia, histerosalpingografia), które są wykonywane u kobiet w przypadku trudności w zajściu w ciążę, zwłaszcza wtedy, kiedy podejrzewa się, że przyczyną takich trudności jest czynnik mechaniczny (mechaniczna bariera utrudniająca wędrówkę komórki jajowej czy zarodka w jajowodzie lub też jego implantację w macicy).

Badanie to polega na wprowadzeniu do dróg rodnych specjalnego urządzenia będącego jednocześnie endoskopem i mikroskopem. Endoskop taki wprowadza się przez szyjkę macicy do jamy macicy, a następnie do prawego i lewego jajowodu. Endoskop pozwala na dokładną ocenę światła jajowodów pod kątem obecności ewentualnych zrostów, przewężeń, nieprawidłowości budowy, natomiast mikroskop poprzez odpowiednie powiększenie pozwala na dokładną ocenę struktury błony śluzowej jajowodu. Badanie mikrosalpingoskopijne umożliwia zdiagnozowanie wielu nieprawidłowości, a dzięki temu także w miarę możliwości podjęcie odpowiedniego leczenia i przywrócenie kobiecie możliwości posiadania potomstwa.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze