Mogą uchronić młodych przed rakiem. Lekarze wskazują 9 sposobów
Coraz więcej badań naukowych potwierdza alarmującą tendencję rozwoju nowotworów u młodych ludzi. Wiek nie daje już gwarancji bezpieczeństwa, więc warto wiedzieć, jak się skutecznie chronić przed zachorowaniem. Naukowcy wskazują na kluczowe zasady.
1. Młodość nie chroni przed rakiem
Choć nowotwory są często kojarzone z problemem osób starszych, coraz więcej badań naukowych wskazuje, że rak bardzo skutecznie atakuje także młodych. Co więcej, jak ostrzegają lekarze, to właśnie u młodych ludzi choroba może mieć bardzo gwałtowny przebieg.
Eksperci z American Cancer Society ostrzegają, że osoby z pokolenia X (czyli urodzone między 1965 a 1980 rokiem) oraz millenialsi (urodzeni między 1980 a 1995 rokiem) są bardziej narażeni na nowotwory w porównaniu ze starszym pokoleniem.
Wyniki opublikowane właśnie w "The Lancet Public Health" wskazują konkretnie, że w młodszych pokoleniach rośnie częstość występowania 17 z 34 typów nowotworów (zdiagnozowanych u 23 mln pacjentów, który dane analizowali naukowcy). Na przykład odsetek przypadków rozpoznania raka okrężnicy wzrósł w ciągu ostatnich 20 lat o 15 proc. u dorosłych w wieku od 18 do 44 lat.
Zobacz także Rak uderza w pokolenie X i milenialsów. "Piorunujący przebieg"
- Wielu moim pacjentom powiedziano, że są za młodzi, aby martwić się rakiem jelita grubego. Ale wszyscy wiemy, że na raka nikt nie jest za młody – wskazywała dr Elena Stoffel, gastroenterolog z Uniwersytetu Michigan i dyrektor Kliniki Genetyki Nowotworów w Rogel.
Ekspertka dodaje, że niezwykle ważne jest również to, by rozmawiać z lekarzem o historii nowotworów w rodzinie. To jedna z dziewięciu złotych zasad profilaktyki nowotworów. Występowanie raka w rodzinie zawsze powinno być traktowane jak tzw. czerwona flaga.
W przypadku raka jelita grubego oznacza to wskazania do kolonoskopii, która powinna być wykonana znacznie wcześniej - już w wieku 20 lat (osoby o średnim ryzyku powinny rozpocząć badania przesiewowe w wieku 45 lat).
2. Złote zasady profilaktyki nowotworów
Oprócz rozmowy z lekarzem o przypadkach nowotworów w rodzinie, ważne jest też to, by nie bagatelizować żadnych niepokojących sygnałów i na wizycie zawsze mówić wprost o wszystkich nietypowych objawach.
Lekarze z Uniwersytetu Michigan wskazują także na inne sposoby, które pomogą w zmniejszeniu ryzyka wczesnego zachorowania na raka.
Do złotych zasad należą także:
rzucenie palenia (ochrona m.in. przed jednym z najgroźniejszych nowotworów, jakim jest rak płuca),
ograniczenie spożycia alkoholu (ochrona m.in. przed rakiem jelita grubego i wątroby),
zdrowe odżywianie (zła dieta zwiększa ryzyko m.in. wczesnego wystąpienia raka jelita grubego),
wysypianie się (nieprzestrzeganie higieny snu zwiększa ryzyko raka piersi, jelita grubego, jajników i prostaty),
regularne ćwiczenia (różne rodzaje raka, m.in. te związane z otyłością jak rak jelita grubego, wątroby),
stosowania filtrów przeciwsłonecznych (ochrona przed rakiem skóry),
ochrona przed wirusem brodawczaka ludzkiego - HPV (główny czynnik ryzyka raka jamy ustnej i gardła, rodzaju raka głowy i szyi),
ograniczaj narażenie na zanieczyszczenia (ochrona m.in. przed rakiem płuc, piersi, prostaty).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.