Trwa ładowanie...

Tak objawiał się rak trzustki. Myślał, że winny jest stres

 Karolina Rozmus
19.11.2023 14:52
Jeden objaw zwiastował raka trzustki
Jeden objaw zwiastował raka trzustki (Getty Images, Facebook)

Mężczyzna wyjaśniał, że nie miał żadnych objawów poza „zwyczajnym bólem brzucha”. Dlatego, gdy lekarze w końcu postawili diagnozę, nowotwór był już w drugim stadium. To typowe dla tego typu raka, dlatego naukowcy dążą do stworzenia prostego testu, które na podstawie badania krwi ujawni chorobę.

spis treści

1. Myślał, że winny jest stres

Chris Fitzgerald nie przejmował się tą dolegliwością, bo poza bólem brzucha nie miał żadnych alarmujących objawów. - Myślałem, że to spowodowane jest stresem – mówi w rozmowie z 7NEWS.

Niestety to typowe dla raka trzustki. To jeden z nowotworów o najwyższym odsetku zgonów. W Polsce każdego roku na raka trzustki zapada około trzy i pół tysiąca osób. Nawet 90 proc. z nich diagnozę słyszy w stadium, w którym nowotwór spowodował już pojawienie się przerzutów. Szacuje się, że rok po diagnozie przeżywa jedna czwarta chorych, pięć lat – tylko pięć procent pacjentów z rakiem trzustki.

Zobacz film: "Pierwsze objawy raka trzustki"
Jednym z objawów raka trzustki może być ból brzucha
Jednym z objawów raka trzustki może być ból brzucha (Pixabay)

- Większość naszych pacjentów umiera w ciągu trzech do sześciu miesięcy, więc nie mają zbyt wiele czasu na leczenie – mówi w rozmowie z 7NEWS, badaczka z Instytutu Waltera i Elizy Hall (WEHI), prof. Tracy Putoczki.

- To dość przerażające, ile osób faktycznie umiera z tego powodu – przyznaje chory na raka trzustki Fitzgerald.

2. Opracowują test, który wykryje raka trzustki z krwi

Nowotwór nie tylko przez długi czas nie daje swoistych objawów, ale też może bardzo dobrze maskować się z uwagi na położenie trzustki. Dlatego niewielkich zmian często po prostu nie widać w rutynowym badaniu USG.

Badacze WEHI z Melbourne chcą odwrócić te ponure statystyki – opracowują test z krwi wykrywający białka, które są biomarkerem raka trzustki. Test ma pomóc we wcześniejszym diagnozowaniu nowotworu. Naukowcy chcą, by ich badanie zostało włączone w poczet tych rutynowo zlecanych przez lekarza rodzinnego.

- Podczas gdy wskaźnik pięcioletniego przeżycia w przypadku większości innych nowotworów uległ poprawie, zachorowalność i śmiertelność z powodu gruczolakoraka przewodowego trzustki rośnie. Przewiduje się, że do 2030 r. stanie się on drugą najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych nowotworami – podkreśla dr Belinda Lee, kierownik projektu badawczego.

Poza bólem brzucha alarmujące symptomy raka trzustki, które mogą wskazywać na zaawansowane stadium choroby, są:

  • żółtaczka,
  • odbarwiony stolec i ciemny mocz,
  • świeżo zdiagnozowana cukrzyca,
  • nagła, niewyjaśniona utrata masy ciała,
  • zaburzenia łaknienia, uczucie pełności po posiłku,
  • świąd skóry.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze