Trwa ładowanie...

MZ zapowiada zmiany od stycznia. "To jeden z najpoważniejszych problemów"

Adam Niedzielski poinformował o zmianach w SOR-ach. Wejdą w życie od 1 stycznia
Adam Niedzielski poinformował o zmianach w SOR-ach. Wejdą w życie od 1 stycznia (Getty Images, Facebook)

- Przeładowane SOR-y to jeden z najpoważniejszych problemów w systemie opieki zdrowotnej od wielu lat – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, od 2023 roku przy każdym SOR-ze będzie działać nocna i świąteczna opieka medyczna. Oznacza to, że część pacjentów, która zgłasza się na SOR będzie wówczas kierowana właśnie do NiŚOZ. - Będziemy robili wszystko, aby tak się zadziało – zapewnił minister.

spis treści

1. Zmiany w SOR-ach od nowego roku

Adam Niedzielski był gościem Radia Plus. Podczas audycji mówił o zmianach, które od 2023 roku mają zostać wprowadzone w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Ministerstwo Zdrowia chce przede wszystkim rozwiązać problem przeładowanych SOR-ów.

- Chodzi o uruchomienie przy każdym SOR punktu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Koncepcja ma zostać wdrożona od nowego roku. Będziemy robili wszystko, żeby tak się zadziało – mówił Adam Niedzielski.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

- To jest jeden z najpoważniejszych problemów w systemie opieki zdrowotnej. Według badań mamy blisko 80 proc. osób zgłaszających się na SOR, które nie powinny przez SOR przechodzić. Żeby usprawnić to działanie, musimy dokonywać takiego przesunięcia pacjentów, żeby nie obciążali SOR-u - przynajmniej ci, którzy tam nie powinni trafiać – sprecyzował minister.

Niedzielski dodał, że pacjenci w cięższym stanie będą jednak kierowani głównie do SOR-u, a nie do nocnej opieki medycznej.

Zapytany, czy wystarczy kadry medycznej do obsługi nowego systemu opieki przy SOR-ach, Niedzielski zapewnił, że zostaną wprowadzone "różne rozwiązania".

- Będą podpisane umowy bądź to z lekarzami, którzy pracowali do tej pory w nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, pewnie czasami również z lekarzami rodzinnymi, więc tutaj jest cała gama rozwiązań. Ja oczywiście zdaję sobie sprawę, że liczba specjalistów w systemie jest ograniczona, ale jednak mimo wszystko kierowanie tych pacjentów lżejszych, którzy po triażu są oceniani jako niewymagający pilnej interwencji do leczenia o charakterze bardziej ambulatoryjnym, ma naprawdę głęboki sens – dodał minister.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze