Trwa ładowanie...

Nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko występowania wielu chorób serca w podobnym stopniu jak palenie czy otyłość

Avatar placeholder
16.01.2017 21:42
Nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko występowania wielu chorób serca w podobnym stopniu jak palenie czy otyłość
Nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko występowania wielu chorób serca w podobnym stopniu jak palenie czy otyłość

Nadużywanie alkoholu **zwiększa ryzyko występowania migotania przedsionków, zawału serca i niewydolności serca** w podobnym stopniu jak wiele innych dobrze znanych czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, palenie tytoniu i otyłość.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie “Journal of the American College of Cardiology”.

Pomimo postępów w diagnozowaniu i leczeniu, choroby serca nadal stanowią zabójcę nr 1 wśród mężczyzn i kobiet na całym świecie. Jak twierdzą naukowcy, ograniczenie spożycia alkoholu może spowodować znaczące zmniejszenie ryzyka chorób serca.

"Odkryliśmy, że nawet jeśli nie posiadasz żadnych czynników ryzyka, nadużywanie alkoholu samo w sobie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca" - powiedział Gregory M. Marcus, dyrektor badań klinicznych w Zakładzie Kardiologii Uniwersytetu Kalifornijskiego San Francisco.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko wielu dolegliwości sercowych
Nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko wielu dolegliwości sercowych (123rf)

Naukowcy przeanalizowali dane medyczne dotyczące mieszkańców Kalifornii w wieku co najmniej 21 lat.

Wśród 14,7 mln pacjentów obecnych w bazie danych, u 1,8 proc., czyli około 268 000 osób, stwierdzono znaczne nadużywanie alkoholu.

Naukowcy odkryli, że po uwzględnieniu innych czynników ryzyka, nadużywanie alkoholu wiązało się z 2 razy większym prawdopodobieństwem migotania przedsionków, 1,4 razy większym ryzykiem zawału serca i 2,3 razy częstszym występowaniem niewydolności serca.

Cukrzyca, nadciśnienie i otyłość podnoszą ryzyko tych chorób w podobnym stopniu.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca
5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca [6 zdjęć]

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych.

zobacz galerię

Jak wyliczają specjaliści, gdyby alkohol nie był nadużywany, w samych Stanach Zjednoczonych liczba przypadków migotania przedsionków spadłaby o 73 000, ataków serca o 34 000 i niewydolności serca o 91 000.

"Byliśmy nieco zaskoczeni tym, że nadużywanie alkoholu w tak znaczący sposób wpływa na podwyższenie ryzyka zawału serca" - powiedział Marcus.

"Mamy nadzieję, że te dane będą wspomagać motywację do zaprzestania spożywania alkoholu w nadmiarze i unikania stosowania jakichkolwiek wymówek dla nadmiernego picia. Wyniki naszych badań zwiększą świadomość ludzi na temat szkodliwości alkoholu dla serca" - dodaje.

Przeczytaj koniecznie

Poprzednie badania sugerowały, że spożywanie alkoholu w umiarkowanych ilościach może pomóc w zapobieganiu zawałom i niewydolności serca.

"Zdecydowana większość dotychczasowych badań opierała się wyłącznie na własnych relacjach dotyczących picia alkoholu. To może być zawodny środek, zwłaszcza w przypadkach pacjentów, którzy spożywają go w większych ilościach. W naszym badaniu nadużywanie alkoholu zostało potwierdzone za sprawą dokumentacji medycznej pacjenta” – wyjaśniał naukowiec.

3 proste rzeczy, które ograniczą szkodliwe działanie alkoholu na organizm
3 proste rzeczy, które ograniczą szkodliwe działanie alkoholu na organizm [7 zdjęć]

Kiedy zamiar wypicia lampki wina zmienia się w wypicie całej butelki lub innego mocniejszego trunku,

zobacz galerię

W artykule redakcyjnym towarzyszącym nowemu badaniu Michael H. Criqui z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego napisał, że wcześniejsze analizy, które dowodziły korzyści płynących ze spożywania alkoholu w celu ochrony przed zawałem i niewydolnością serca, zostały zaliczone do tzw. badań kohortowych, które dotyczą określonych populacji.

"W badaniach kohortowych wzięła udział minimalna grupa uczestników, którzy rzeczywiście nadużywali alkoholu. Obecne badania prezentują bardziej prawdopodobny obraz skutków picia alkoholu" – powiedział Criqui.

Ile piją osoby, które nadużywają alkoholu? Jak podaje Ośrodek Leczenia Uzależnień w Lublinie, termin ten nie określa ilości, a skutki picia trunków. Problem zaczyna się, gdy w konsekwencji spożywania napojów wysokoprocentowych pojawiają się zachowania wykraczające poza wartości i normy postępowania, dolegliwości fizyczne i negatywne stany psychiczne.

O nadużywaniu alkoholu mówimy także wtedy, gdy osoby pijące stwarzają zagrożenie dla siebie lub otaczających ludzi, zaniedbują swoje obowiązki, decydują się na prowadzenie samochodu lub picie w okresie zażywania leków.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze