Najbardziej trujące rośliny. Niektóre atakują nawet na odległość
Toksyczne rośliny są wśród nas, a wiele z nich znajduje się w naszych domach, biurach, a nawet ogródkach i na miejskich skwerach. Wśród objawów zatruć królują wymioty, biegunki, drgawki czy apatia.
1. Jak można się zatruć roślinami?
W większości przypadków do zatrucia roślinami dochodzi w przypadku zjedzenia lub polizania ich toksycznych części (w zależności od gatunku mogą to być zarówno kwiaty, liście, łodygi i owoce, jak i korzenie), a także spożycia wody, w której stały rośliny.
Zdarza się także, że dotykanie trującej rośliny może doprowadzić do objawów w postaci wysypki, zaczerwienienia czy oparzenia (zwłaszcza, jeśli wycieka z niej trujący sok).
Ofiarami trujących roślin są najczęściej nieświadome zagrożeń dzieci i zwierzęta domowe.
Do najczęstszych symptomów zatrucia zalicza się wymioty, biegunki i drgawki, ale też utratę apetytu, apatię czy bóle i wzdęcia brzucha.
1.1. Barszcz Sosnowskiego truje nawet z odległości
Jedną z najbardziej niebezpiecznych roślin pod kątem toksyczności jest tzw. barszcz Sosnowskiego, który bardzo często porasta pobocza dróg, opuszczone, nieużytkowane budynki i działki oraz okolice zbiorników wodnych.
Dotknięcie rośliny powoduje natychmiastowe oparzenia, które są wyjątkowo bolesne i nierzadko trudne w leczeniu. Co ciekawe, nie tylko w soku, ale także w wydzielanych olejkach eterycznych barszczu Sosnowskiego występują substancje zwane furanokumarynami, które aktywują się pod wpływem promieniowania słonecznego i temperatury, dlatego roślina ta jest najbardziej niebezpieczna w upalne, letnie dni.
Warto podkreślić, że do barszczu Sosnowskiego najlepiej w ogóle się nie zbliżać, jeśli już zidentyfikujemy go w pobliżu, ponieważ może on działać drażniąco na oczy czy drogi oddechowe nawet na odległośc.
1.2. Bluszcz pospolity - trucizna na każdym kroku
Bluszcz pospolity jest bardzo powszechną w Polsce rośliną. Nie tylko często porasta ogrody, parki i budynki, ale także regularnie hoduje się go w doniczkach.
Zarówno liście, jak i jagody bluszczu zawierają substancję zwaną saponinami, której spożycie może prowadzić do wymiotów, biegunek, a nawet trudności w oddychaniu. Saponiny mogą także wywołać podrażnienia i stany zapalne skóry.
1.3. Tojad mocny, czyli "mordownik"
Tojad przez całe stulecia był jedną z najpowszechniejszych trucizn. Jego szybkie, silne działanie oparte na alkaloidach może doprowadzić nawet do paraliżu układu oddechowego. Bez odpowiednio szybkiej reakcji i pomocy medycznej, spożycie tojadu może doprowadzić do śmierci.
Jest to roślina niebezpieczna głównie z tego względu, ze wszystkie jej części są trujące - choć największa ilość toksyn kumuluje się w korzeniach.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.