Trwa ładowanie...

Największe problemy pacjentów z cukrzycą typu 2 (WIDEO)

Zobacz film: "Największe problemy pacjentów z cukrzycą typu 2"

Największym problemem pacjentów z cukrzycą typu drugiego jest to, że nie mają świadomości choroby przede wszystkim. Około 550 tysięcy Polaków nie wie o tym, że choruje na cukrzycę. Co gorsza kilka milionów Polaków ma, kilka milionów powtarzam ma tak zwany zespół prediabetes, czyli wartości glikemii na czczo nie są jeszcze diagnozowane jako cukrzyca, ale są już powyżej normy. Te kilka milionów Polaków w ciągu roku, może w dziesięciu procentach przejść w jawną cukrzycy typu drugiego.

Ta nieświadomość społeczna wagi tego problemu jest ogromna. Celem leczenia jakby taki minimalnym cukrzycy jest wyeliminowanie niedocukrzeń, czyli nawet jeżeli chory ma mieć ciut wyższe cukry trudno, lepiej żeby nie miał niedocukrzeń. Natomiast wprowadzona zasada refundacji analogów długodziałających, bo to zostało wprowadzony już ładnych kilka lat temu, wtedy kiedy po pierwsze żeśmy nie myśleli tak krytycznie o niedocukrzeniach, poza tym no to był pomysł, że spróbujmy tradycyjnych insulin, bo są tańsze, dopiero jak one nie działają, wywołują problemy wtedy sięgnijmy po nowsze insuliny.

No powoli ten punkt widzenia staje się po prostu przestarzały i życie nie powinno być tak, że chory ma mieć niedocukrzenia po to, żeby dostał lepszy wariant leczenia. Dzisiaj jest dostęp do tych insulin długodziałających, ale pacjent musi przez pół roku walczyć z czymś takim jak niedocukrzenie nocne. Ja sobie zadaje pytanie jako farmakolog kliniczny po co, to mi przypomina taką zabawna historie z opowiadania Mrożka jak jeden z ministrów właściwych do spraw żeglugi zabronił budowania na statkach barier.

No i co się działo, część pacjentów z powodu braku barier wypadało do morza, ci co przeżyli dostawali linę ratunkową. Więc ta sytuacja, w której insulinę możemy podać pacjentom dopiero po sześciomiesięcznych mordęgach z niedocukrzeniem wydaje mi się absurdalne i świetne do kabaretu, ale kiepskie do życia. -Wszelkie nowoczesne leczenie jest niestety poza zasięgiem i poza możliwościami finansowymi większości chorych. Źle leczona cukrzyca prowadzi do bardzo ciężkich powikłań, chorzy też na co dzień po prostu źle się czują, są niewyrównani i mają wysokie cukry najczęściej, po prostu narzekaja, utrudnia im to życie codzienne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.