Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Naród, który upija się najczęściej. Nowe wyniki badań

Podobno alkohol jest dla ludzi, ale jego nadużywanie może nam poważnie zaszkodzić. W raporcie Global Drug Survey 2019 możemy przeczytać, który naród upija się najczęściej. Co ciekawe, spożycie alkoholu w tym kraju maleje.

Zobacz film: "Piła 3 butelki wina dziennie. Wygląda jak ciężarna"

1. Naród, który najczęściej się upija

Na potrzeby raportu przeprowadzono globalne badanie sondażowe prawie 130 000 osób w 36 krajach. Raport Global Drug Survey dotyczy używania alkoholu i narkotyków i jest największym tego typu badaniem na świecie.

Rezygnacja z alkoholu zmieniła ich życie. Byli uzależnieni
Rezygnacja z alkoholu zmieniła ich życie. Byli uzależnieni [7 zdjęć]

Alkohol zbyt często towarzyszy nam w trakcie codziennych czynności. Lampka wina do obiadu, piwo wypite...

zobacz galerię

Okazuje się, że Brytyjczycy zajmują czołowe miejsce, jeśli chodzi o częstość upijania się. Średnio w ciągu 12 miesięcy są w stanie upojenia alkoholowego 52 razy. To bardzo dużo, jeśli weźmiemy pod uwagę, że średnia dla wszystkich krajów wynosi 33 razy.

Na drugim miejscu w raporcie plasują się Amerykanie (średnio upijają się 50 razy), a na trzecim Kanadyjczycy (48 razy). Miejsce tuż za podium zajęła Australia (47 razy).

Co ciekawe, w badaniu zaobserwowano, że z roku na rok Brytyjczycy piją coraz mniej, wzrasta też liczba abstynentów, szczególnie wśród osób młodych.

Autor badań przyznał, że w Wielkiej Brytanii pije mniej osób, ale ci którzy piją, spożywają za dużo alkoholu.

2. Problem molestowania seksualnego po alkoholu

W raporcie poruszono jeszcze jeden ważny aspekt. Ponad 1/3 kobiet, które wzięły udział w badaniu zgłosiła, że była molestowana lub wykorzystywana seksualnie, gdy była pod wpływem alkoholu. Większość z tych incydentów miała miejsce w domu.

Kobiety były molestowane przez znane im osoby. 8 proc. kobiet przyznało, że molestowanie miało miejsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Żadna jednak nie zgłosiła tego faktu na policję. Prawie połowa z nich przyznała, że czuła się częściowo odpowiedzialna za to, co je spotkało.

Obwinianie ofiar jest często praktyką, która hamuje kobiety (ale nie tylko) przed zgłaszaniem przypadków molestowania na policję.

3. Kraje, w których upija się najrzadziej

Na drugim końcu rankingu znalazły się kraje, których mieszkańcy upijają się najrzadziej. Należą do nich Chile, gdzie respondenci deklarowali, że w ciągu ostatniego roku byli pijani 16 razy, a także Niemcy i Kolumbia - 22 razy.

Wśród ogółu uczestników 38 proc. osób, które piły alkohol zadeklarowało, że w przyszłym roku chce ograniczyć jego spożywanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza