Nastawienie kości – przygotowanie, opis zabiegu, postępowanie po zabiegu, rehabilitacja
Nastawienie kości wymaga wizyty w szpitalu. W każdym przypadku przed nastawieniem kości należy usztywnić złamanie i odpowiednio zabezpieczyć uszkodzone miejsce. W zależności od rodzaju złamania nastawienie kości może być mniej lub bardziej skomplikowane. Czasami złamanie kości jest tylko wynikiem urazu, ale zdarza się też, że to objaw chorób.
1. Przygotowanie na nastawiania kości
Nastawienie kości odbywa się zazwyczaj w szpitalu. Do nastawienia kości należy się odpowiednio przygotować. Dużo zależy od tego, jak złamana kość została zabezpieczona i usztywniona na czas transportu. Osoba, która udziela pierwszej pomocy jeszcze przed nastawieniem kości, powinna dokładnie sprawdzić, czy w miejscu złamania nie ma odłamków kości. Bardzo ważne jest również, aby upewnić się przed nastawieniem kości, czy np. nie ma zaburzeń czucia i drętwienia w palcach i kończynie.
2. Jak się nastawia kości
Nastawienie kości wykonuje lekarz ortopeda. Zanim przejdzie on do nastawienia kości, przeprowadza badanie fizykalne miejsca złamania. Dzięki temu jest w stanie stwierdzić ewentualne uszkodzenia tkanek, nerwów i naczyń w związku ze złamaniem.
Czasami w celu dokładnego określenia miejsca i wyglądu złamania wykonuje się zdjęcie RTG. Nastawienie kości bez przemieszczeń jest najprostsze i ogranicza się do założenia opatrunku gipsowego i ortezy na 3-6 tygodni.
Bardziej skomplikowane jest nastawienie kości w sytuacji, gdy stwierdzi się odłamki kości. Wówczas należy wykonać ponowne zdjęcie RTG, aby potwierdzić ich obecność. Nastawienie kości polega w tym wypadku na połączeniu odłamków specjalnymi łącznikami z metalu lub wykonanymi z tworzyw biowchłanialnych. Gdy kości się zrosną elementy metalowe trzeba usunąć.
3. Postępowanie po zabiegu
Nastawienie kości rozpoczyna okres gojenia się złamania. Zazwyczaj gojenie po nastawieniu kości trwa do 6 tygodni. Aby jednak uznać, że po nastawieniu kość zrosła się prawidłowo musi nastąpić zrośnięcie się ewentualnych odłamków. Aby to nastąpiło po nastawieniu kości, trzeba z odpowiednią siłą docisnąć wszystkie odłamki, stan zapalny musi zniknąć oraz musi zostać zachowana okostna.
Po nastawieniu kości pomiędzy odłamkami tworzą się zgrubienia, które tworzy nowa kostnina. Dzięki niej kość po złamaniu jest w stanie wytrzymać taki sam ciężar co zdrowa kość. Jednak do całkowitej regeneracji kości po nastawieniu dochodzi czasami dopiero po kilku latach.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Jak postępować po ciężkim złamaniu kostki? - odpowiada lek. Tomasz Kowalczyk
- Co to jest zamknięte nastawienie złamania kości ze stabilizacją zewnętrzną? - odpowiada lek. Małgorzata Horbaczewska
- Jak powinno wyglądać nastawienie kończyny po złamaniu kości ręki? - odpowiada lek. Jacek Ławnicki
4. Rehabilitacja po złamaniu
Nastawienie kości powinno być wykonane bardzo starannie. Niestety w przypadku każdego złamania niezależnie od wieku pacjenta istnieje pewne ryzyko niepełnosprawności.
Aby im zapobiec po nastawieniu kości i wygojeniu złamania zazwyczaj pacjent jest kierowany na rehabilitację. Zaraz po wygojeniu złamania rehabilitacja powinna łagodzić ból i obrzęki. Po nastawieniu kości nie należy wykonywać obciążających miejsce złamania ćwiczeń. Elementem rehabilitacji po nastawieniu kości jest też stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
Rehabilitacja po nastawieniu kości powinna obejmować fizykoterapię, masaż, kinezyterapię, terapię manualną, kinesiotaping, a w przypadku uszkodzenia nerwów również neuromobilizację.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.