Nauka latania na paralotni

Lot na paralotni może niektórym przypominać skakanie ze spadochronem. W obu przypadkach miękki płat nośny umożliwia nam swobodne unoszenie się w powietrzu i powolne opadanie na ziemię. Różnica polega na tym, że spadochron otwiera się po wyskoczeniu z samolotu, czyli dopiero w powietrzu, natomiast paralotnię wypełnia się powietrzem jeszcze na ziemi, przed startem. Nauka latania na paralotni jest dziś znacznie łatwiej dostępna niż w przeszłości. Wystarczy wybrać dobrą szkołę latania i można zaczynać kurs paralotniarstwa.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Przygotowanie do nauki latania na paralotni

Zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie kursu latania na paralotni, należy przede wszystkim wybrać dobrą szkołę oferującą tego typu lekcje. Przed wydaniem pieniędzy na kurs paralotniarstwa warto dowiedzieć się więcej o szkole i instruktorach z opisów i opinii znalezionych na stronach internetowych lub zasięgniętych u znajomych. Należy również pamiętać, że paralotniarstwo w dużej mierze uzależnione jest od pogody, dlatego też trudno przewidzieć, czy kurs ukończy się kilka dni, czy miesięcy po jego rozpoczęciu. Trzeba także uzbroić się w cierpliwość – nauka wymaga czasu i praktyki, i nie wszystko pojmie się od razu.

Jak wygląda kurs paralotniarstwa? Nauka latania na paralotni dzieli się na trzy etapy. Pierwszy stanowią lekcje na ziemi, podczas których instruktor przekazuje teoretyczną wiedzę na temat paralotniarstwa oraz wyjaśnia, do czego służą poszczególne elementy sprzętu. Drugi etap to zajęcia praktyczne na płaskim podłożu, w trakcie których uczeń może przyswoić sterowanie paralotnią bez odbijania się od ziemi. Trzeci etap stanowią loty na paralotni. Z początku startuje się z niewielkiego wzniesienia, po czym uczeń szybuje przez chwilę w powietrzu i szybko ląduje na ziemi. Z czasem lot się wydłuża, a na miejsca startowe wybiera się coraz wyższe wzniesienia.

Pierwszy lot na paralotni

Podczas przygotowania do pierwszego lotu skrzydło paralotni rozkłada się na stoku wzniesienia. W trakcie wykonywania tej czynności wiatr powinien wiać w nasze plecy. Następnie chwytamy sterówki (linki umocowane do spływu skrzydła) i pociągamy za nie, podczas gdy skrzydło wypełnia się powietrzem. Gdy paralotnia jest w powietrzu, możemy nią sterować niczym latawcem. Po tym odwracamy się w kierunku, z którego wieje wiatr, robimy kilka kroków, a wiatr unosi nas do góry. Aby skręcić nieco w lewo, pociągamy za linkę w lewej dłoni, a za pomocą prawej linki kierujemy się w prawo. Aby nieco spowolnić opadanie, mocno pociągamy za obie linki – dzięki temu łagodnie opadniemy na ziemię. Pierwszy lot na paralotni nie jest prosty i dla większości osób to doświadczenie związane z silnym stresem, ale wystarczy pamiętać o najważniejszych kwestiach związanych z lataniem, by cało wyjść z tej próby. Wiele osób twierdzi, że to właśnie podczas kilku pierwszych lotów połknęło bakcyla latania.

Nauka latania na paralotni niektórym przychodzi łatwiej, a innych trudniej. Każdy jednak może opanować technikę paralotniarstwa, jeśli tylko włoży w to trochę czasu i wysiłku. Przy odrobinie wprawy paralotnie nie jest trudno kontrolować.

Anna Świeboda, ponad rok temu

Paralotniarstwo

Komentarze (1)
~hanys
~hanys ponad rok temu

wymaga to naprawdę dużo czasu i nerwów. Finanse też blokują sporo osób niestety. Czytałem na stronce Polskiego Klastra Lotniczego klasterlotniczy.pl o dofinansowaniach do samolotów lekkich i ultralekkich, UE daje teraz sporo na unowocześnianie sprzętu, nowe komputery pokładowe i nowsze stacjonarne symulatory lotu.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Paralotniarstwo
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Paralotniarstwo
Paralotniarstwo

Lotnia czy paralotnia?

sympatyków. Niektórzy decydują się na latanie na lotni, inni twierdzą, że paralotniarstwo nie ma sobie równych. Bez względu na wybór sprzętu warto zachować zasady bezpieczeństwa.

Sporty ekstremalne

Paralotniarstwo

Paralotniarstwo

. Nauka latania na paralotni Najprostsza forma latania na paralotni to zloty polegające na starcie ze zbocza o odpowiednim nachyleniu, a następnie (...) pomiędzy miejscem...

Makijaż - techniki, makijaż a kształt twarzy

Nauka makijażu na kursach

Nauka makijażu na kursach

Kurs makijażu w Szkole Marzeny Daleckiej. Nauka makijażu w Szkole Marzeny Daleckiej.

Szybka nauka

Trening pamięci (WIDEO)

Trening pamięci (WIDEO) Odtwórz wideo

koncentrację, nauka w tym samym miejscu jest bardziej efektywna, powtarzanie na łóżku dekoncentruje uwagę; łóżko sprzyja drzemce w czasie nauki, warto (...) wiedzieć, że znajomość faktów nie wystarczy, potrzebna jest...

Zabiegi nawilżające

Zajęcia na kursach kosmetycznych

Zajęcia na kursach kosmetycznych

Międzynarodowa Akademia Biznesu i Kosmetyki Cosmobelle Zajęcia w trakcie kursu kosmetycznego. Nauka oczyszczania twarzy. Zabiegi na twarz. Zabiegi na ciało.

Szermierka

Turniej szermierki amatorów

Turniej szermierki amatorów

. Zawody to dobra okazja, by poznać inne osoby zainteresowane szermierką. Nauka szermierki to ciekawe doświadczenie.

Boks

Boks: podstawy (WIDEO)

Boks: podstawy (WIDEO) Odtwórz wideo

charakter walki. Obecnie, boks amatorski jest bardzo popularny w Polsce. Nauka trwa kilka lat, a treningi wymagają dobrej koordynacji ruchowej, siły

Szybka nauka

Sukcesy dziecka w szkole

Sukcesy dziecka w szkole

Interakcje z rodzicami znacząco wpływają na wyniki dziecka w szkole. To za sprawą opiekunów maluch rozszerza zasób słownictwa i zaczyna interesować się książkami. Dzięki temu lepiej sobie radzi w klasie.

Szybka nauka

Uśmiechnięty uczeń

Uśmiechnięty uczeń

Treningi pamięci pozwalają nabyć łatwość w zapamiętywaniu nowych informacji i produktywniejszym wykorzystywaniu swojej wiedzy.