Naukowcy odkrywają kluczowe mechanizmy dotyczące raka, stanów zapalnych i procesu starzenia

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Petersburgu odkryli szczegóły na temat biologii telomerów,  które chronią końce chromosomów DNA i odgrywają kluczową rolę w wielu problemach zdrowotnych, takich jak nowotwory, stan zapalny i starzenie się organizmu. Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Structural and Molecular Biology”.

Telomery, złożone z powtarzających się sekwencji DNA, są skracane za każdym razem po podziałach  komórkowych i stają się one coraz krótsze. Gdy robią się zbyt krótkie, telomery wysyłają sygnały do komórki, aby zatrzymać proces podziału, co upośledza zdolność do regeneracji tkanek i przyczynia się do wielu chorób związanych z procesami starzenia.

Głównym autorem badania jest  Patricia Opresko,  profesor nadzwyczajny w Instytucie zajmującym się molekularnymi i komórkowymi badaniami nowotworów należącego do Uniwersytetu w Petersburgu.

W większości komórek nowotworowych poziomy telomerazy (enzymu, który wydłuża telomery) są podwyższone.

„Nowe informacje płynące z badań będą przydatne przy projektowaniu nowych terapii dotyczących telomerów w zdrowych komórkach i ostatecznie może pomagać zwalczać skutki stanu zapalnego  i starzenia się. Z drugiej strony, mamy nadzieję, że opracujemy mechanizmy, które selektywnie będą powstrzymywać podziały telomerów w komórkach nowotworowych” – dodaje profesor Opresko.

Liczne badania wykazały, że stres oksydacyjny czyli stan, w którym szkodliwe cząsteczki zwane wolnymi rodnikami tworzą się wewnątrz komórki  przyspiesza skracanie telomerów. Wolne rodniki mogą uszkadzać nie tylko DNA, które tworzą telomery, ale także struktury DNA, które służą do  przedłużania ich.

Stres wpływa na wiele aspektów zdrowotnych, takich jak nowotwory i stan zapalny. Uszkodzenia spowodowane działaniem wolnych  rodników, które mogą być generowane przez stan zapalny w organizmie, mogą przyspieszać procesy starzenia się organizmu.

Celem nowego badania było ustalenie, co dzieje się z telomerami, gdy są one uszkodzone przez stres oksydacyjny.

„Ku naszemu zaskoczeniu, okazało się, że  telomerazy mogą wydłużać telomery z uszkodzeniem oksydacyjnym. Uszkodzenie w rzeczywistości wspomaga wydłużanie telomerów" – wypowiedziała się dr Opresko.

Jedzenie, które walczy z rakiem

Dieta antynowotworowa składa się z wielu produktów, które zawierają składniki zmniejszające ryzyko rozwoju raka. Sprawdź, co jeść, by uchronić się przed...

Następnie zespół postanowił sprawdzić, co się stanie, jeśli budulec wykorzystywany w celu uzupełnienia długości telomeru został poddany uszkodzeniom oksydacyjnym. Stwierdzili oni, że telomeraza jest w stanie dodać uszkodzoną prekursorową cząsteczkę DNA do końca telomeru, ale wówczas nie może dodać dodatkowych cząsteczek DNA.

Nowe wyniki sugerują, że mechanizm, dzięki któremu stres oksydacyjny przyspiesza skracanie telomerów jest szkodliwy dla cząsteczek które są prekursorami DNA, a nie dla telomerów.

„Okazało się też, że utlenianie elementów składowych DNA jest nowym sposobem na hamowanie aktywności telomerazy, co jest istotne, ponieważ może to być potencjalnie stosowane w leczeniu raka" – dodaje Opersko.

Natalia Kulik, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...