Trwa ładowanie...

Nawet mykolog pomylił ten grzyb. Zmarł 17 dni po zjedzeniu

Avatar placeholder
04.10.2024 10:22
Uważaj na tego grzyba. Jest śmiertelnie iebezpieczny
Uważaj na tego grzyba. Jest śmiertelnie iebezpieczny (Getty Images)

Nawet doświadczonym grzybiarzom zdarza się pomylić grzyby jadalne z trującymi. Dowodzi temu tragiczny przypadek mykologa, który padł ofiarą źle zidentyfikowanego grzyba.

spis treści

1. Najbardziej trujące grzyby w Polsce

W Polsce każdego roku dochodzi do kilkuset ostrych przypadków zatruć grzybami, z których część kończy się śmiercią. Najbardziej trujące gatunki to m.in. muchomor sromotnikowy, muchomor plamisty, muchomor jadowity, piestrzenica kasztanowata czy zasłonak rudy.

Trujące grzyby zawierają silne toksyny, takie jak amanityna, falloidyna czy gyromitryna, które uszkadzają narządy wewnętrzne, nierzadko prowadząc do ich niewydolności i zgonu. Wiele z tych grzybów może zostać pomylonych z jadalnymi odpowiednikami, dlatego tak ważne jest, by zbierać tylko te grzyby, co do których mamy absolutną pewność.

2. Mykolog zatruł się grzybem

Zobacz film: "Grzyby mogą chronić mózg przed demencją"

Julius Schäffer, niemiecki mykolog, pomimo swojej rozległej wiedzy o grzybach, zmarł po zatruciu krowiakiem podwiniętym, grzybem łatwym do pomylenia z jadalnym rydzem. Choć Schäffer specjalizował się w wiedzy o grzybach i zawodowo opisywał i identyfikował nowe gatunki, jego pomyłka kosztowała go życie.

Objawy zatrucia pojawiły się szybko w postaci wymiotów, biegunki i gorączki. Po 17 dniach walki o życie w szpitalu, mykolog zmarł na skutek niewydolności nerek. Co ciekawe, jego żona, która jadła to samo, odniosła znacznie mniejsze obrażenia.

3. Krowiak podwinięty (olszówka) to wyjątkowo groźny grzyb

Krowiak podwinięty to grzyb, który rośnie w polskich lasach od lipca do listopada. Jego kapelusz ma charakterystyczny wklęsły kształt z podwiniętymi brzegami i może mieć kolor od żółtobrązowego do szarobrunatnego.

Olszówka zawiera toksyczne substancje, takie jak muskaryna i inwolutyna. Pierwsza z nich zaburza pracę układu nerwowego, powodując m.in. zaburzenia oddychania, ślinotok czy spowolnienie akcji serca. Objawy pojawiają się już po kilku godzinach od spożycia. Inwolutyna z kolei atakuje wątrobę i układ pokarmowy, wywołując nudności, wymioty i biegunkę.

Choć do lat 80. XX wieku grzyb ten był uważany za jadalny, dziś już wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze