Atakują grzybiarzy. Lekarz mówi, czego nie znoszą
Mogłoby się wydawać, że charakterystyczne dla jesieni ochłodzenie pogody sprawia, że w lasach nie ma już kleszczy. Niestety nic bardziej mylnego – o tej porze roku pajęczaki są równie aktywne. Lekarz chorób zakaźnych z Baylor College of Medicine radzi, jak zapobiegać ukąszeniom kleszczy podczas jesiennych spacerów czy grzybobrania.
1. Uważaj na kleszcze jesienią
Sezon na grzybobranie trwa w najlepsze, co sprzyja wzmożonym wyprawom do lasów, dlatego eksperci przypominają, aby w tym czasie szczególnie uważać na kleszcze.
- Przygotowanie i wdrożenie tych środków ostrożności pomoże złagodzić kontakt z wektorami, takimi jak kleszcze, i zmniejszy ryzyko zachorowania na choroby związane z tego typu ukąszeniami - mówi dr Jill Weatherhead, adiunkt pediatrii, medycyny tropikalnej i chorób zakaźnych.
2. Jak chronić się przed kleszczami?
Ekspert mówi, jak uniknąć ugryzienia kleszcza:
- Niezwykle ważny jest właściwy ubiór. Lepiej nie odsłaniać kostek, ani szyi, ponieważ jest to łatwa droga do przedostania się kleszczy na naszą skórę. Odzież warto również spryskać permetryną odstraszającą kleszcze lub specjalnymi środkami ochronnymi.
- Unikaj gęsto zarośniętych obszarów i zarośli.
- Po powrocie z lasu koniecznie obejrzyj swoje ciało. Dokładnie sprawdź: pachy, pas, kostki oraz linię włosów.
- Jeśli znajdziesz kleszcza, usuń go jak najszybciej.
- Im dłużej są karmione twoim ciałem, tym bardziej prawdopodobne jest, że przenoszą zakaźne patogeny – mówi dr Weatherhead.
Kleszcze nie znoszą niektórych zapachów, dlatego przed wyjściem z domu warto użyć jednego z olejków:
- olejek z drzewa herbacianego,
- z mięty pieprzowej,
- goździkowy,
- ze słodkich migdałów,
- tymiankowy,
- szałwiowy.
3. Jakie choroby przenoszą kleszcze?
Najczęstszą chorobą przenoszoną przez kleszcze jest borelioza, która charakteryzuje się wystąpieniem rumienia wędrującego. Z czasem pojawiają się objawy grypopodobne, a także uciążliwe bóle stawów. Choroba ta może wpływać również na układ nerwowy.
Drugą co do częstości występowania chorobą odkleszczową jest kleszczowe zapalenie mózgu. Choroby, takie jak tularemia, anaplazmoza i babeszjoza, diagnozuje się znacznie rzadziej.
Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.