Boreliozę można dostrzec w oczach. Mało znane objawy choroby przenoszonej przez kleszcze
Już w marcu do życia budzą się groźne pajęczaki. To nieprawda, że na ich ukąszenia narażamy się tylko podczas wycieczek do lasów. Kleszcze chętnie zamieszkują często uczęszczane ścieżki parkowe, a nawet przydomowe ogródki. Wiele z nich wywołuje boreliozę, a kilka z jej objawów można dostrzec w... oczach.
1. Borelioza widoczna w oczach
Boreliozę wywołują bakterie, a konkretnie krętki z rodziny Borrelia burgdorferi. Jej nosicielami mogą być kleszcze, pajęczaki, żywiące się krwią. Ugryzienie kleszcza może grozić także innymi chorobami:
- kleszczowym zapaleniem mózgu,
- anaplazmozą granulocytarną,
- babeszjozą,
- durem powrotnym,
- ospą riketsjową,
- tularemią.
Najwięcej przypadków infekcji odnotowuje się w sezonach od maja do listopada, ale to nie znaczy, że tylko wtedy należy zachować ostrożność. Kleszcze mogą atakować już wtedy, kiedy temperatury sięgają zaledwie 7 stopni Celsjusza. Poniżej tej temperatury pajęczaki mogą przetrwać w leśnej ściółce czy pod warstwą liści w ogrodzie. Co ciekawe, zmiany klimatyczne sprawiły, że obecnie kleszcze zaczynają być aktywne znacznie wcześniej.
Borelioza to podstępna choroba, bo długo może nie dawać objawów lub dawać symptomy nieswoiste. Zależne są one od tego, w którym narządzie rozwinie się infekcja. Najgroźniejszą postacią jest zdecydowanie neuroborelioza, która może powodować szereg dolegliwości ze strony układu nerwowego.
U ok. 4 proc. pacjentów mogą wystąpić objawy dotykające oka i powodujące takie schorzenia jak:
- zapalenie nerwu wzrokowego,
- zapalenie spojówek,
- neuropatia niedokrwienna nerwu II czy porażenie nerwów.
2. Czy mam boreliozę? Objawy oczne choroby
Do pojawienia się symptomów związanych z narządem wzroku dochodzi najczęściej na późniejszym etapie choroby. Warto na nie zwrócić uwagę szczególnie, wtedy gdy podejrzewamy, że mogliśmy paść ofiarą kleszcza. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem niezwłocznie.
Jakie objawy powinny być alarmujące? To przede wszystkim:
- ból oka oraz zaczerwienienie,
- zaburzenia widzenia: osłabienie wzroku, pojawienie się tzw. mętów w polu widzenia,
- obrzęk powiek,
- pojawienie się wydzieliny ropnej,
- nadwrażliwość na światło, niekiedy nawet światłowstręt.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.