Nawyki zgubne dla twoich jelit. Nie tylko dieta może im szkodzić
Jak zadbać o zdrowie jelit? Pewnie równie często słyszysz o dobrych bakteriach, jedzeniu kiszonek czy piciu odpowiedniej ilości wody. Okazuje się, że to może być niewystarczające, a ty każdego dnia nieświadomie szkodzisz swojemu układowi trawiennemu i przyczyniasz się do zmniejszenia liczebności dobrych bakterii jelitowych.
1. Leki. Czy tylko antybiotyki szkodzą florze bakteryjnej?
W czasie antybiotykoterapii stosujemy probiotyki, bo jak powszechnie wiadomo, leki na infekcje bakteryjne nie działają selektywnie. Eliminując z naszego organizmu patogeny, zabijają także "dobre" bakterie, które odpowiadają za zdrowie układu pokarmowego i właściwie całego organizmu.
Nie każdy jednak wie, że poza antybiotykami jest szereg leków mogących zaburzać mikrobiotę jelit, z czego niektóre zażywamy na co dzień.
Są to:
- inhibitory pompy protonowej (IPP),
- leki stosowane w cukrzycy,
- niektóre antydepresanty.
2. Nie tylko cukier
Cukier jest szczególnie szkodliwy dla naszego układu trawiennego – niezależnie od tego, czy jest to cukier biały, brązowy czy cukier zawarty w miodzie. Znajduje się nie tylko w posłodzonej przez nas herbacie, ale także w wielu produktach ze sklepowych półek, ukryty pod postacią syropu glukozowo-fruktozowego.
Cukier spożywany regularnie "karmi" patogeny w naszych jelitach, zwłaszcza drożdżaki z rodziny Candida, które mogą przejąć kontrolę nad bakteriami dobroczynnymi. Dysbioza mikrobioty jelitowej, a także generowany przez węglowodany proste stan zapalny w organizmie stanowią jedno z największych zagrożeń dla zdrowia współczesnego człowieka.
Co w zamian? Ksylitol i erytrytol, mannitol i sorbitol? Niekoniecznie. Autorka książki "The Essential Vegetable Cookbook: Simple and Satisfying Ways to Eat More Veggie", dietetyczka Sammi Haber Brondo, zwraca uwagę, że do wielu produktów spożywczych dodawane są alkohole cukrowe. Gwarantują słodki smak i są zdrową alternatywą dla cukru. Zdaniem dietetyczki mogą jednak zaburzać pracę jelit.
Z kolei badanie opublikowane na łamach "Advances in Nutrition" wykazało, że sztuczne słodziki mogą wpływać negatywnie także na mikrobiotę jelit.
3. Alkohol i papierosy
Powoduje śmierć komórek mózgowych i prowadzi do marskości wątroby. To jednak nie wszystko – spożywanie alkoholu jest powiązane z wieloma typami nowotworów, w tym z rakiem przełyku, wątroby, trzustki i żołądka, a także jelita grubego.
Badacze zwrócili także uwagę, że alkohol może wpływać niekorzystnie na mikrobiom jelitowy.
Z kolei badanie opublikowane na łamach "Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention" wykazało, że palacze, którzy od 40 lat sięgają po tytoń, mogą mieć nawet o 50 proc. większe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.
4. Białe pieczywo i nie tylko
Bułki, pszenny chleb, biały ryż i makaron – pozbawione są dobroczynnego błonnika. O jego wpływie na zdrowie wiemy coraz więcej – m.in. to, że niektóre pożyteczne dla nas mikroorganizmy w jelitach rozkładają błonnik na korzystne substancje.
Te z kolei gwarantują nam utrzymanie prawidłowego poziomu trójglicerydów, cholesterolu, a także glukozy i insuliny we krwi.
5. Czerwone mięso
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od lat alarmuje, że czerwone mięso przyczynia się do powstawania wielu nowotworów, potwierdzają to także badania prowadzone na przestrzeni lat. Szczególnie groźne jest to w postaci przetworzonej, a także mięso bogate w nasycone kwasy tłuszczowe.
Dlatego diety ograniczające czy wykluczające mięso oraz dieta śródziemnomorska, w której mięso spożywane jest z rzadka to diety stojące na podium jako przykład idealnego modelu żywienia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.