Alkohol dwukrotnie zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów
Szacuje się, że nawet 4 proc. nowotworów ma związek z nadużywaniem alkoholu. Na jakie nowotwory są narażeni fani jednego głębszego i w jaki sposób etanol wpływa na tworzenie się komórek nowotworowych?
1. Alkohol a rak
Badanie opublikowane w "The Lancet Oncology" wskazuje, że nawet 4 proc. wszystkich nowotworów może mieć związek ze spożywaniem alkoholu. To ryzyko jest wysokie w przypadku regularnego spożywania dużych ilości alkoholu, ale nawet tzw. picie umiarkowane jest istotnym czynnikiem ryzyka.
W Polsce szacuje się, że nawet 4,4 proc. zachorowań na nowotwory może mieć związek ze spożywaniem etanolu. Zaskakujące? Niekoniecznie.
W sondażu BioStat dla Wirtualnej Polski 45,9 proc. pijących ankietowanych przyznało, że sięga po napoje alkoholowe kilka razy w miesiącu, a 28,2 proc. kilka razy w tygodniu. Codziennie pije alkohol 4,1proc. uczestników badania, a 21,7 proc. raz w miesiącu lub rzadziej.
2. W jaki sposób alkohol może przyczyniać się do zachorowania?
Według Cancer Research UK alkohol na trzy sposoby może wpływać na większe ryzyko zachorowania na raka.
Przede wszystkim alkohol w procesie przekształcania się w aldehyd octowy ma działanie toksyczne na organizm, a przy tym kancerogenne. Ta substancja odpowiedzialna jest nie tylko za znanego każdemu kaca. Aldehyd octowy uszkadza DNA.
Metabolity alkoholu prowadzą do stresu oksydacyjnego związanego z powstawaniem wolnych rodników tlenowych i azotowych, uszkadzających DNA, białka i lipidy.
Dodatkowo etanol ogranicza wchłanianie do organizmu substancji, które przeciwdziałają rozwojowi nowotworów – w tym antyoksydantów, takich jak witamina A, C, E. Jednocześnie działa toksycznie na florę bakteryjną jelit, co z kolei wzmaga wchłanianie się endotoksyn bakteryjnych.
Co jeszcze? Alkohol może zwiększać poziom hormonów – estrogenów i insuliny, które są hormonami promującymi podział komórek.
I wreszcie etanol modyfikuje komórki w jamie ustnej w taki sposób, że łatwiej w niej przyswajane są substancje rakotwórcze z pożywieniem czy napojami. Ma to istotne znaczenie także w kontekście dymu papierosowego dostającego się do organizmu palacza właśnie przez jamę ustną.
3. Jakie nowotwory mają związek z alkoholem?
W związku z tym określone nowotwory głowy i szyi mają związek z piciem alkoholu. Już 3,5 drinka dziennie, jak wskazują badania, może podwoić albo potroić ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, gardła lub krtani. Co istotne, to ryzyko jest wyższe u osób, które dodatkowo palą papierosy.
Sięganie po alkohol wiąże się także z podwyższonym ryzykiem raka wątroby, raka piersi i raka jelita grubego. W przypadku raka wątroby alkohol nie tylko jest jednym z czynników choroby, ale główną przyczyną nowotworu.
Regularne picie alkoholu może doprowadzić do stanu zapalnego w obrębie tego organu, a także prowadzić do procesu bliznowacenia tkanek, co ma związek z rozwojem raka.
Badania wskazują, że kobiety, które wypijają codziennie zaledwie 1 kieliszek wina, mają o 7-10 proc. wyższe ryzyko zachorowania na raka piersi, niż kobiety, które nie sięgają po alkohol wcale.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.