Trwa ładowanie...

Neurolodzy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie będą leczyć dziecięce porażenie mózgowe. Są już zgłoszenia pierwszych pacjentów

Komórki macierzyste uzyskane z krwi pępowinowej pomogą w leczeniu dzięcego porażenia mózgowego.
Komórki macierzyste uzyskane z krwi pępowinowej pomogą w leczeniu dzięcego porażenia mózgowego. (iStock)

Czy komórki macierzyste zrewolucjonizują współczesną medycynę? Naukowcy pokładają ogromną nadzieję w zastosowaniu krwi pępowinowej, zwłaszcza w przypadku zaburzeń neurologicznych. Lubelscy lekarze jako pierwsi w Europie będą na razie "eksperymentalnie" leczyć nowatorską metodą pacjentów cierpiących na dziecięce porażenie mózgowe. Terapia to ogromna szansa dla wielu chorych.

1. Lekarze z Lublina będą prowadzić nowatorską terapię leczenia dziecięcego porażnia mózgowego

Leczenie zaburzeń neurologicznych przy użyciu komórek macierzystych wykorzystuje od kilku lat zespół z Uniwersytetu Duke'a w Stanach Zjednoczonych pod kierownictwem prof. Kurtzberg. Terapia przynosi świetne rezultaty. To skłoniło dr hab. Magdalenę Chrościńską-Krawczyk do sprowadzenia nowatorskiej metody do Polski. Klinika Neurologii Dziecięcej z Lublina dostała już zgodę na prowadzenie terapii eksperymentalnej od komisji bioetycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Nowotwory neuroendokrynne rozwijają się powoli i często niezauważalnie. Co należy o nich wiedzieć?
Nowotwory neuroendokrynne rozwijają się powoli i często niezauważalnie. Co należy o nich wiedzieć? [8 zdjęć]

Nowotwory neuroendokrynne mogą pojawić się w różnych narządach. Zdecydowana większość z nich, występuje

zobacz galerię

- Terapia będzie polegała na wykorzystaniu komórek macierzystych pochodzących z własnej krwi pępowinowej pacjenta pobranej podczas porodu. Do leczenia będą kwalifikowani tylko ci pacjenci, którzy posiadają swoja własną zbankowaną krew pępowinową – wyjaśnia dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk z Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie w rozmowie z WP ABC Zdrowie.

2. Terapia jest dostępna tylko dla pacjentów, którzy skorzystali z banku krwi pępowinowej

Zobacz film: "Dziewczyna z porażeniem mózgowym maluje obrazy palcami u stóp"

To niestety znacznie ogranicza liczbę pacjentów, którzy będą mogli skorzystać z leczenia, ale lekarze nie zamykają się jedynie na dzieci z naszego kraju. W Stanach bankowanie krwi pępowinowej jest dość powszechne. Wprowadzenie nowatorskich zabiegów w Polsce może skłonić większą liczbę rodziców do skorzystania z banków krwi, zwłaszcza w przypadku niepokojących wyników badań w trakcie ciąży.

- Podczas badań prenatalnych możemy stwierdzić występowanie wady ośrodkowego układu nerwowego, która może w przyszłości skutkować niepełnosprawnością ruchową dziecka. Zbankowanie krwi może pomóc w wykorzystaniu komórek macierzystych w terapii zaburzeń ruchu wynikających właśnie z uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego – wyjaśnia lekarka.

Neurolożka podkreśla, że jest to terapia eksperymentalna, którą można zastosować w momencie, kiedy dotychczasowe metody leczenia nie przynoszą efektów.

Na co dzień pacjenci cierpiący na dziecięce porażenie mózgowe w zależności od stopnia zaawansowania choroby, często zmagają się z trudnośniami w chodzeniu, w utrzymaniu prawidłowej pozycji ciała, czy zaburzeniami manualnymi. Trzeba pamiętać, że terapia nie wyleczy tych pacjentów całkowicie, ale jest w stanie znacznie polepszyć jakość ich życia. Chorzy równolegle muszą kontynuować rehabilitację.

- To ma być terapia wspomagająca. I nawet jeżeli ona poprawi funkcjonowanie tych dzieci w kilku procentach, to już jest dla nas ogromny sukces. Doświadczenia amerykańskie dają duże nadzieje. U leczonych tam dzieci nastąpiła poprawa przede wszystkim w zakresie funkcji poznawczych. Polepszyła się ich komunikacja, koncentracja uwagi, lepiej współpracowali z terapeutą, ale również obserwowano u nich poprawę w zakresie motoryki – dodaje naurolożka.

3. Lekarze we Wrocławiu zastosują nowatorską terapię u dzieci z autyzmem

Lublin będzie po Stanach Zjednoczonych drugim ośrodkiem na świecie, w którym będzie prowadzona terapia. Nadzieje są ogromne. Do szpitala zgłaszają się rodzice kolejnych pacjentów, kilkoro już udało się zakwalifikować do zabiegu.

Leczenie z zastosowaniem komórek macierzystych to jedna z największych nadziei współczesnej medycyny. Poza ośrodkiem lubelskim, również lekarze z Wrocławia pracują nad leczeniem autyzmu z użyciem komórek macierzystych. Wrocławska Klinika Hematologii dostała już zgodę z komisji bioetycznej na podawanie autologicznej krwi pępowinowej dzieciom z autyzmem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze