Trwa ładowanie...

Neurolog ostrzega. Mówi, co karmi mózg, a co go dewastuje

 Katarzyna Prus
01.02.2024 08:32
Mózg zachowa młodość. Neurolog wskazuje na 5 kluczowych zasad
Mózg zachowa młodość. Neurolog wskazuje na 5 kluczowych zasad (Getty Images / Facebook)

Dieta, sen, ruch. Bez tego mózg zaczyna tracić moc i zaczyna szwankować. By zachować jego młodość na dłużej wcale nie trzeba skomplikowanych działań, wystarczy kilka prostych zasad. Neurolog zdradza, o co warto dbać każdego dnia.

spis treści

1. Zdrowie mózgu jest kluczowe

Liczba przypadków demencji rośnie dramatycznie. Szacuje się, że do 2030 roku może się już z nią zmagać blisko 80 milionów osób na całym świecie. Według oficjalnych statystyk, w Polsce jest 600 tysięcy chorych, ale specjaliści nie mają wątpliwości, że te dane są niedoszacowane, bo nie wszyscy są zdiagnozowani.

Dlatego dbanie o kondycję mózgu jest kluczowe. Ważne, by robić to codziennie, korzystając z prostych zasad - od właściwej diety po higienę snu.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
O zdrowie mózgu powinno się dbać codziennie stosując kilka kluczowych zasad
O zdrowie mózgu powinno się dbać codziennie stosując kilka kluczowych zasad (Getty Images)

Im wcześniej zaczniemy, tym lepsze będą efekty.

- Nawet to, co dzieje się w łonie matki, może mieć wpływ na zdrowie mózgu danej osoby w późniejszym życiu. Dzieciństwo to także krytyczny okres dla rozwoju mózgu, który ostatecznie wpływa na zdrowie mózgu w dłuższej perspektywie - wyjaśniła neurolog dr Jennifer Newson cytowana przez "The Mirror".

2. Tego potrzebuje mózg

Co konkretnie należy robić, by mózg pracował na pełnych obrotach?

Według dr Newson jedną z najważniejszych zasad jest odpowiednia dieta. Powinna być zróżnicowana i bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, flawonoidy, witaminy B, D i E oraz cholina, może pomóc poprawić nasze funkcje poznawcze. Należy natomiast ograniczyć przetworzoną żywność, która jest szkodliwa dla mózgu.

Dieta powinna iść w parze z aktywnością fizyczną. Regularne ćwiczenia doskonale wpływają na zdrowie mózgu. Potwierdzają to m.in. wyniki badań opublikowanych czasopiśmie "Journal of Physiology". Wystarczy nawet sześć minut ćwiczeń o wysokiej intensywności, by zachować zdrowy mózg na dłużej. Co więcej, to nie muszą być ćwiczenia na siłowni, takie efekt może dać nawet energiczne sprzątanie mieszkania.

Dla zdrowia mózgu należy ćwiczyć również uważność. Regularna medytacja (30 minut dziennie) pomaga zmniejszyć niepokój, poprawić uwagę oraz pamięć.

Niezmiernie istotny jest również sen. Niestety wiele osób go zaniedbuje i nie przesypia 7 godzin, które są optymalne dla całego organizmu. Tymczasem wystarczy nawet jedna bezsenna noc, by postarzyć mózg o ponad rok.

Dr Newson wskazuje też na utrzymywanie bliskich relacji z rodziną i przyjaciółmi. Badania opublikowane przez Harvard Health wyraźnie wskazują, że spotkania towarzyskie mogą stymulować uwagę i pamięć oraz pomagać we wzmacnianiu sieci neuronowych.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze