Spacerowali 3-5 razy w tygodniu po 1,5 h. Taki był skutek
Ból pleców to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości, z jakimi lekarze spotykają się na co dzień w swojej pracy. Nierzadko latami bagatelizowane dolegliwości sprawiają, że jedynym ratunkiem jest operacja. By do tego nie dopuścić, wystarczy wdrożyć w życie kilka zasad. Neurochirurg mówi o cudownej mocy zwykłego spaceru.
1. Ból pleców dotyka 85 proc. populacji
Szacuje się, że 85 proc. światowej populacji odczuwa bądź odczuwało ból kręgosłupa. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa skarży się nawet 619 mln osób, co sprawia, że jest on główną przyczyną niepełnosprawności na świecie. W Polsce problemy z kręgosłupem ma aż 86 proc. dorosłych osób.
Choć może mieć wiele przyczyn, to nierzadko przyczyną bólu pleców są wady postawy, siedzący tryb życia czy dyskopatia. Równie powszechne są nadmiarowe kilogramy, które stanowią dodatkowe obciążenie dla stawów czy brak aktywności fizycznej, niezbędnej dla utrzymania kręgosłupa w dobrej formie.
- Widziałem, jak ból pleców uniemożliwia moim pacjentom pełne zaangażowanie się w życie — mówi cytowany przez express.co.uk neurochirurg i ortopeda dr Ken Hansraj, autor książki "Watch Your Back: Nine Proven Strategies to Reduce Your Neck and Back Pain Without Surgery".
2. Mówi, jak pokonać ból pleców
Dr Hansraj zdradza, co można zrobić, żeby uniknąć problemów z kręgosłupem lub zminimalizować dolegliwości. Pierwsza zasada to unikanie bezczynności.
- Na poziomie fizycznym przedłużająca się bezczynność zwiększa ból pleców, ponieważ kręgosłup staje się sztywny, słaby i niestabilny - mówi wprost.
- Zamiast leżenia w łóżku i braku aktywności kontrolowane, stopniowe ćwiczenia często stanowią najlepsze, długoterminowe rozwiązanie w zakresie leczenia kręgosłupa, zmniejszania bólu i zapobiegania przyszłym problemom - wyjaśnia.
Ruch wzmaga również wydzielanie endorfin, które wpływają na samopoczucie, a dodatkowo zapobiega nadwadze i otyłości mających destrukcyjny wpływ na kręgosłup. Lekarz zaleca również, by przezwyciężyć strach przed ruchem, który często towarzyszy osobom cierpiącym na przewlekły ból.
Kolejny sposób ortopedy i chirurga to spacerowanie. To najbezpieczniejsza dla kręgosłupa forma ruchu. W dodatku badanie, które ukazało się na łamach "The Lancet", niesie ze sobą ciekawe wnioski: spacerowanie trzy do pięciu razy w tygodniu przez średnio 130 minut pomogło zmniejszyć nawrót bólu dolnej części pleców u uczestników eksperymentu.
A co znalazło się na czarnej liście lekarza? Palenie papierosów. - Nikotyna ogranicza przepływ krwi do dysków w kręgosłupie, które amortyzują kręgi - mówi dr Hansraj. - Zmniejszenie przepływu krwi może sprzyjać zwyrodnieniu kręgosłupa.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.