Nie pomyl ze zgagą. Może ostrzegać o śmiertelnym skrzepie w naczyniu
Zgaga, czyli charakterystyczne palenie w przełyku, czasami odczuwane także jako dyskomfort w klatce piersiowej, to powszechna przypadłość. Nie zawsze jednak musi być wynikiem niewłaściwej diety czy zbyt obfitego posiłku. Jeśli utrzymuje się ponad godzinę, to symptom, którego pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować.
1. Skąd się bierze zgaga?
Zgaga jest wynikiem cofania się treści pokarmowej i soków żołądkowych do przełyku. Objawia się bólem w klatce piersiowej, a także uczuciem pieczenia zlokalizowanym w przełyku, gardle czy za mostkiem. To powszechna przypadłość, która jednak powinna pojawiać się tylko epizodycznie po ciężkostrawnym i tłustym czy słodkim posiłku, alkoholu czy spożyciu zbyt dużej porcji.
Jeśli jednak nasza dieta jest zdrowa i zbilansowana, a problem zgagi nawraca, to może to być sygnał ostrzegawczy wysyłany przez organizm. Niekiedy uporczywa dolegliwość jest symptomem pojawienia się skrzepu.
Zaburzenia krzepliwości mogą być powodowane nawet przez prozaiczne choroby. Często są one niewykrywalne, dopóki nie zaczynają stanowić zagrożenia dla zdrowia lub życia. Jeśli skrzep krwi dotrze do naczyń zasilających mózg i zablokuje je, może wystąpić udar niedokrwienny.
Natomiast w sytuacji, gdy zacznie utrudniać pracę naczyniom w obrębie klatki piersiowej, możemy to rozpoznać po charakterystycznym piekącym bólu, który do złudzenia przypomina zgagę.
2. Objaw śmiertelnie niebezpiecznego problemu
Jeśli zgaga nie mija i odczuwasz dyskomfort w klatce piersiowej przez kolejną godzinę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyną problemu jest skrzep, który blokuje naczynia. Charakterystyczne dla tej przypadłości jest również krótkotrwałe, ale ciągle nawracające pieczenie.
Specjaliści z amerykańskiego Very Well Health zauważają, że skrzep w naczyniach klatki piersiowej łatwo pomylić z chorym żołądkiem. "Może przyjmować formę bólu, ucisku lub pełności. Możliwe jest także wrażenie niestrawności lub zgagi" - piszą.
Objawy zakrzepu zależą od naczynia, w którym się zatrzymał. Często spotykanymi dolegliwościami są:
- świąd skóry,
- opuchlizna kończyny,
- tkliwość skóry,
- płytki oddech,
- zawroty głowy.
Główną chorobą, która powoduje powstawanie skrzepów blokujących naczynia, jest zakrzepica żył głębokich. Jej objawy dotyczą głównie kończyn dolnych, jednak jeśli skrzep dotrze krwiobiegiem do innych narządów, sytuacja staje się bardzo niebezpieczna.
Nasz organizm posiada naturalne mechanizmy tworzenia oraz rozkładania skrzepów, przydatne przy zranieniach i pęknięciach naczyń, jednak proces ten może trwać tygodniami lub nawet miesiącami. Dlatego tak ważna jest zdrowa dieta, aktywność fizyczna i regularne badania, które mogą uchronić nas m.in. przed nagłym udarem mózgu czy zatorem w płucach.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.