Trwa ładowanie...

Brak wystarczającej ilości snu może być przyczyną miażdżycy

Problemy ze snem i zablokowane tętnice to przypadłości, które pojawiają się często u pacjentów w podeszłym wieku. I choć te dolegliwości zdają się być niezwiązane ze sobą, to najnowsze badania amerykańskich naukowców pokazują, że mogą być ściśle od siebie zależne.

Zobacz film: "Osoby, które śpią krótko są bardziej narażone na miażdżycę"

1. Problemy ze snem

Naukowcy z Berkley postanowili zbadać, jak przerywany sen wpływa na organizm człowieka. Okazało się, że osoby, które doświadczają problemów ze snem, cierpią również na nadmierne odkładanie się tłuszczu w tętnicach, co może prowadzić do problemów z krążeniem.

"Odkryliśmy, że przerywany sen ma wpływ na wystąpienie chronicznego stanu zapalnego, który krąży po organizmie razem z krwią. Ten stan związany jest również z występowaniem większej ilości płytek w naczyniach wieńcowych" – mówi prof. Mattew Walker, który nadzorował badania.

2. Przyczyny miażdżycy

Badania zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "PLOS Biology". W artykule można przeczytać również, że Amerykanie szukają przyczyn, które powodują choroby serca i układu krążenia. Każdego tygodnia zabijają one 12 tysięcy amerykanów. Są najczęstszą przyczyną zgonów, choć COVID-19 był bardzo blisko tego niechlubnego rekordu, będąc przyczyną śmierci blisko tysiąca osób dziennie w szczytowym momencie pandemii.

"Dzięki tym badaniom nasza wiedza wzbogaciła się o informacje mówiące, że brak snu może powodować stany zapalne naczyń krwionośnych, a także miażdżycę" – powiedział z kolei dr Raphael Vallat z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Dodatkowymi czynnikami ryzyka wystąpienia miażdżycy są również:

  • nieodpowiednia dieta,
  • brak ruchu,
  • nadwaga,
  • nadciśnienie,
  • palenie papierosów.

3. Miażdżyca

Miażdżyca, potocznie arterioskleroza, to proces chorobowy, który rozwija się latami w dużych i średnich naczyniach krwionośnych. We krwi znajdują się cząsteczki cholesterolu, czyli związku tłuszczowego podobnego do wosku.

Jest on tworzony przez wątrobę w ilości około 2 gramów na dobę i dodatkowo dostarcza go pożywienie. Cholesterol bierze udział w procesie trawienia, wchłaniania witaminy D i podczas produkcji hormonów. Jego zbyt duża ilość we krwi osadza się na ściankach tętnic w postaci blaszki miażdżycowej. Wówczas naczynia krwionośne stają się węższe i bardziej sztywne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.