Trwa ładowanie...

Niespecyficzny objaw raka płuc. Pojawia się na twarzy

 Patrycja Pupiec
12.12.2023 08:34
Może zwiastować raka płuc. Nigdy nie lekceważ objawu
Może zwiastować raka płuc. Nigdy nie lekceważ objawu (Getty Images)

Stan skóry twarzy jest determinowany przez wiele czynników, takich jak stosowane kosmetyki czy warunki otoczenia. Istnieją jednak pewne widoczne zmiany, które mogą być spowodowane przez niektóre choroby, w tym raka płuc. Co powinno zwrócić uwagę?

spis treści

1. Objaw raka płuc widoczny na twarzy

Rak płuc w początkowym stadium często nie daje wyraźnych objawów. Płuca nie są organami unerwionymi, dlatego nie generują symptomów bólowych. Jeśli rak płuc powoduje ból w klatce piersiowej, oznacza to, że zaczyna zajmować nie tylko tkankę płucną, ale także inne tkanki w klatce piersiowej.

Niektórzy pacjenci z rakiem płuc wykazują wcześniejsze objawy, ale nie są one oczywiste i mogą być ignorowane. Tak jest z symptomami, które są widoczne na twarzy. Specjaliści z Reynolds Cancer Support House zwracają uwagę na jeden z niespecyficznych objawów raka płuc.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Jest to zaczerwienienie i obrzęk twarzy, które są często pomijane przez kobiety. Przyczyną obrzęku oraz zaczerwienienia jest uciskanie naczyń krwionośnych w klatce piersiowej przez rozwijający się guz, co utrudnia swobodny przepływ krwi. Obrzęk może również obejmować szyję.

2. Jak obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwór?

Z postępem cywilizacji wzrasta zachorowalność na choroby nowotworowe. Najczęściej spotykanymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na nowotwory są nałogi, takie jak palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu.

Są to zwyczaje, które są szczególnie szkodliwe dla górnego odcinka układu pokarmowego, począwszy od jamy ustnej aż do żołądka. Papierosy są dodatkowo na czele listy czynników prowadzących do rozwoju raka płuc.

Alkohol natomiast dodatkowo obciąża wątrobę, co może prowadzić do jej stłuszczenia lub marskości. Picie przyczynia się również do problemów z trzustką.

Istotna jest również wykonywana praca i styl życia. Wiele zawodów, które wiążą się z ekspozycją na syntetyczne substancje lub dym, mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka płuc.

Dodatkowo stres, niedosypianie oraz dieta bogata w sól, cukier, tłuszcze i smażone produkty - również zwiększają to prawdopodobieństwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze