NIK: Aż jedna trzecia pacjentów z podejrzeniem udaru mózgu trafia na nieodpowiedni oddział

Chorzy leczeni są na oddziałach neurologicznych lub wewnętrznych, mimo iż w Polsce istnieją 174 szpitale mające odpowiedni sprzęt i wykwalifikowany personel specjalizujący się w szybkiej diagnostyce udaru mózgu.

Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Badaniom kontrolnym poddano 20 szpitali na terenie siedmiu województw  (lubelskiego, łódzkiego, opolskiego, pomorskiego, podkarpackiego, śląskiego, wielkopolskiego).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

W 2015 roku liczba szpitali, które w swoich strukturach miały oddział lub pododdział udarowy wynosiła 174 (od 2009 roku przybyło ich 5). Wzrosła natomiast liczba pacjentów leczonych trombolitycznie. W roku 2009 chorzy ci stanowili 0,7 proc. pacjentów ogółem i 1,8 proc. hospitalizacji w ramach oddziałów udarowych, a w 2014 r. odsetek ten wynosił już odpowiednio: 6,3 proc. i 10,9 proc.

Leczenie trombolityczne stanowi najskuteczniejszą terapię udarów niedokrwiennych. By jednak przyniosło ono oczekiwany efekt, musi być zastosowane do 4,5 godziny od chwili powstania pierwszych objawów udaru.

W udarze mózgu cenna jest każda minuta

Oddziały udarowe muszą spełniać szereg restrykcyjnych norm, które dotyczą kwalifikacji personelu, wyposażenia, organizacji udzielania świadczeń. Jest to niezwykle ważne, gdyż szybkie postawienie diagnozy, odpowiednie leczenie i błyskawiczne podjęcie działań rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych zwiększają szansę na przeżycie udaru i powrót do sprawności.

Z jednej strony zatem konieczna jest rozbudowa szpitali z oddziałami udarowymi, z drugiej zaś – skonkretyzowanie zasad transportu sanitarnego. Pacjenci z podejrzeniem udaru powinni trafić bezpośrednio do specjalistycznego ośrodka, tak jak to ma obecnie miejsce w przypadku chorych z podejrzeniem zawału serca lub ostrego zespołu wieńcowego.

Wczesne objawy udaru mózgu

Każdego roku ponad 30 tys. Polaków umiera z powodu udaru mózgu, a kolejnych 40 tys. zmaga się z jego przykrymi skutkami przez długie lata. U osób po czterdziestce...

Udar mózgu stanowi drugą po chorobach serca przyczynę zgonów wśród osób dorosłych (raport Światowej Organizacji Zdrowia z 2014 roku). Polska zajmuje drugie miejsce pod względem liczby zgonów spowodowanych udarem mózgu.

Skala zachorowań i jego następstwa (niepełnosprawność, wysoka śmiertelność) mają daleko idące konsekwencje społeczne i ekonomiczne. Wielu chorych nie uzyskuje pełnej sprawności i wymaga opieki. 20 proc. pacjentów w trzy miesiące po udarze wymaga pomocy ze strony instytucji państwowych.

Leczenie udaru mózgu odbywa się na wielu płaszczyznach, stąd pacjent wymaga kompleksowej opieki. Chorym w szybkim czasie zająć się muszą lekarze neurolodzy, interniści, kardiolodzy, fizjoterapeuci, logopedzi i pielęgniarki neurologiczne. Wielu pacjentów potrzebuje również wsparcia psychologicznego. Ogromne znaczenie ma zwłaszcza niemal natychmiastowe rozpoczęcie rehabilitacji. A i na tym polu daje się zauważyć szereg nieprawidłowości.

Zdaniem NIK, Minister Zdrowia powinien podjąć działania mające na celu poprawę dostępności do leczenia prowadzonego na oddziałach udarowych.

Agnieszka Gotówka , 12 miesięcy temu

Udar mózgu

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Udar mózgu - klasyfikacja, rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka, profilaktyka
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Hiv

~Koko19 • ostatni post 5 godzin temu

4

Pomocni lekarze

Artykuły Udar mózgu - klasyfikacja, rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka, profilaktyka
Wstrząs mózgu - objawy i pierwsza pomoc, badania po urazie, powikłania

Jak rozpoznać udar mózgu?

Jak rozpoznać udar mózgu?

Śmiertelne zagrożenie Każdego roku na udar mózgu, który doprowadził do śmierci znanego krytyka muzycznego, Bogusława Kaczyńskiego, zapada 70 tysięcy (...) Polaków. Niemal połowy pacjentów nie udaje się...

Udar mózgu - klasyfikacja, rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka, profilaktyka

Co 8 minut dochodzi do udaru mózgu (WIDEO)

Co 8 minut dochodzi do udaru mózgu (WIDEO) Odtwórz wideo

kilkuset pacjentów nie potrafiło wymienić ani jednego objawu udaru. Tylko 10 proc. było w stanie wymienić co najmniej trzy objawy udaru.Pamietajmy (...) Jak wiemy z danych Fundacji Udaru...

Udar mózgu - klasyfikacja, rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka, profilaktyka

Wczesne objawy udaru mózgu

Wczesne objawy udaru mózgu

Udar mózgu to trzecia najczęstsza przyczyna śmierci Polaków Każdego roku ponad 30 tys. Polaków umiera z powodu udaru mózgu, a kolejnych 40 tys. zmaga (...) się z jego...

Udar mózgu - klasyfikacja, rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka, profilaktyka

Dowiedz się, jak rozpoznać udar mózgu (WIDEO)

Każdego roku ponad 30 tys. Polaków umiera z powodu udaru mózgu, a kolejnych 40 tys. zmaga się z jego następstwami, poddając się długiej (...) i kosztownej rehabilitacji. Całkowite koszty leczenia wtórnych skutków udaru...