Nordic walking dla seniora

Nordic walking staje się coraz bardziej popularny w Europie, w tym i w Polsce. Dzieje się tak z kilku powodów: chodzenie z kijkami, jest to sport, który można uprawiać nawet w mieście, a co więcej nie wymaga od początkującej osoby dużych przygotowań.

Chodzenie z kijkami, czyli nordic walking

Osoby uprawiające nordic walking wyglądają trochę, jakby brakowało im tylko nart i śniegu. Nie jest do końca tak. Kijki do nordic walking przypominają tylko kijki do nart, różnią się od nich przede wszystkim wagą i budową zakończeń. Technika chodzenia nordic walking także różni się od narciarstwa.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Czy nordic walking to po prostu chodzenie z kijkami? I tak, i nie. Na pewno jeśli chodzi o zaangażowanie mięśni, nordic walking jest dużo lepszy od zwykłego marszu. Poza tym, przy nordic walking należy najpierw opanować technikę chodzenia. No i przede wszystkim zakupić odpowiednio dobrane kijki do nordic walking.

Kijki do nordic walking

Jak wybrać kijki do nordic walking?

 • Przede wszystkim pamiętaj, aby nie były za ciężkie. Do wyboru jest sporo różnych modeli - na pewno dobierzesz odpowiednie kijki do chodzenia dla ciebie.
 • Po drugie, zwróć uwagę na rączki - czy odpowiada ci ich kształt, oraz czy specjalna rękawiczka pasuje ci do dłoni.
 • Zwróć także uwagę na zakończenia kijków. Powinny być ostre, aby dobrze wbijały się w podłoże. Jeśli maszerujemy po chodnikach - trzeba na nie nakładać gumowe nakładki, co pozwoli na wygodę podczas marszu po twardym terenie.
 • Pamiętaj, że kijki nordic walking to nie to samo co kijki tekkingowe (używane do marszów po trudnym terenie) ani kijki do nart. Odróżnisz je dzięki charakterystycznym "rękawiczkom" przymocowanym do rączek.
 • Długość kijków do nordic walking dopasowuje się w obuwiu, w którym będziemy ćwiczyć. Trzeba stanąć prosto i trzymając kijek, zgiąć rękę w łokciu pod kątem prostym, równolegle do podłoża, jeśli kijek stoi pionowo - to jest właśnie najlepsza długość kijków.

Technika nordic walking

Chodzenie z kijkami to nie do końca zwykłe chodzenie. Trzeba pamiętać o kilku rzeczach podczas marszu:

 • wyprostowana sylwetka,
 • wciągnięty brzuch,
 • wyprostowane łokcie,
 • kroki naturalnej długości, nie staramy się ich wydłużać,
 • najpierw stawiamy stopę na pięcie, wybijamy się z dużego palca,
 • odbijamy się od podłoża dzięki kijkom,
 • kąt wbicia kijka w podłoże to ok. 60 stopni.

Na początku może być trudno zachować odpowiednią pozycję. Jednak po jakimś czasie takie chodzenie z kijkami będzie przychodziło naturalnie. Ważne jest, aby na początku pilnować, czy idzie się w odpowiedni sposób.

Nordic walking sportem dla seniora

Nordic walking to wymarzony sport dla seniora. Nie wymaga on zbyt dużego obciążania organizmu. Idzie się w swoim tempie, co jest wyjątkową zaletą dla osób starszych. Aktywność fizyczna, szczególnie na świeżym powietrzu poprawia krążenie, działanie układu oddechowego, kondycję fizyczną i ogólne zdrowie. Nie inaczej jest z tym sportem dla seniora.

Inaczej niż przy zwykłym marszu, w nordic walking zaangażowane są także mięśnie górnej części ciała. Niektórzy wyliczają, że w marsz typu nordic walking angażuje się aż 90 proc. wszystkich mięśni.

Nordic walking to sport dla seniora także z innego powodu - na trening można wyjść ze znajomą osobą. Ten sport może więc wpływać także na życie towarzyskie seniora.

Co więcej, kijki do nordic walking zapobiegają nadwerężaniu stawów i pomagają utrzymać równowagę. Po kilku wyjściach na nordic walking, najlepiej ze znajomą osobą, senior poczuje się pełen energii i satysfakcji.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety
Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Osoby uprawiające nordic walking

Osoby uprawiające nordic walking

W ostatnich latach w Polsce nordic walking zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Dyscyplina nordic walking przeznaczona jest również dla seniorów.

Fitness – zasady, rodzaje, fitness medyczny

Najlepszy sport dla seniora

Najlepszy sport dla seniora

układu oddechowego i krążenia, także dzięki tym łatwiejszym pozycjom. Nordic walking seniora Nordic walking to kolejna zalecana dla seniora forma...

Joga

Sporty dla seniora

Sporty dla seniora

Żeby prowadzić aktywny styl życia, nie trzeba mieć wymyślnych sprzętów czy domowej siłowni w domu. Nordic walking to jeden z bezpieczniejszych i przyjemniejszych (...) pomysłów na zagospodarowanie czasu. Nordic...

Fitness i sport

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Nordic walking to technika marszu z wykorzystaniem specjalnych kijków z zapięciami. Przypomina narciarstwo biegowe, tylko bez nart. Zastosowanie (...) kijków sprawia, że trening jest skuteczniejszy niż zwykły marsz....

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Trening nordic walking

Trening nordic walking

Nordic walking to nie tylko zwykłe „chodzenie z kijkami", jak się na nie potocznie mówi. Odpowiednia technika nordic walking daje trenującej osobie (...) wiele korzyści zdrowotnych....

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Nordic walking - technika chodzenia, zasady, korzyści

Nordic walking - technika chodzenia, zasady, korzyści

Uprawianie nordic walking zyskała popularność na całym świecie. Jest to, najprościej rzecz ujmując, chodzenie z kijkami. Kijki do nordic walking (...) . Dlaczego technika nordic...

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Uprawianie nordic walking

Uprawianie nordic walking

Technika chodzenia nordic walking zyskała popularność na całym świecie. Jest to, najprościej rzecz ujmując, chodzenie z kijkami. Kijki do nordic (...) walking są specjalnie zaprojektowane,...

Aromaterapia

Nordic walking - na zapalenie stawów

Nordic walking - na zapalenie stawów

Aktywność, która w niekonwencjonalny sposób może przyczynić się do walki z artretyzmem, to pływanie, a także modny ostatnio nordic walking.

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Kijki do nordic walking kontra kijki trekkingowe

Kijki do nordic walking kontra kijki trekkingowe

Nordic walking to dyscyplina sportu dla każdego. Pozwala uzyskać szczupłą sylwetkę i zadbać o swoje zdrowie. Jednak aby trening dał pożądane efekty (...) , musi być przeprowadzony prawidłowo. Równie istotny jest dobór...