Trwa ładowanie...

Nowa nadzieja w kardiologii

Najnowsze badanie daje nadzieje na nowe leczenie u osób z nadciśnieniem tętniczym i chorobą serca. Naukowcy finansowani przez Brytyjską Fundację Serca, odkryli, że przeciwutleniacze, które jak wcześniej uważano miały związek z rozwojem chorób serca, mają wielki wpływ na zdolność pompowania krwi właśnie przez serce. Badanie, które odbyło się przy współpracy naukowców z Manchester i Londynu otwiera możliwości dla nowych metod leczenia.

Naukowcy wierzą, że na podstawie eksperymentu uda się stworzyć leki, które obniżą ciśnienie krwi i pozwolą leczyć choroby, które powstały przez nieefektywną pracę serca, włączając w to niektóre postaci zawału.

Badanie opublikowane w magazynie „Nature Communications” mówi, że kiedy serce jest w stanie relaksacji (rozkurczu), uwalniane są przeciwutleniacze, które aktywują enzym o nazwie kinaza białkowa G (PKG) w procesie zwanym oksydacją. Kinaza wpływa na efektywną pracę serca, regulując ilość pompowanej krwi. Ma to zasadnicze znaczenie dla jego efektywnej pracy.

Naukowcy postanowili przebadać serca mysz, które były pozbawione oksydowanej formy kinazy G. Udowodniono, że praca serca jest zaburzona i nie napełnia się prawidłowo krwią, tym samym nie zapewniając właściwej pracy.

Niezmiernie ważne jest regularne mierzenie ciśnienia tętniczego krwi
Niezmiernie ważne jest regularne mierzenie ciśnienia tętniczego krwi (123RF)

Badacze postanowili również przyjrzeć się reakcji naczyń tętniczych na wysokie ciśnienie krwi i ustalono, że aktywacja kinazy białkowej przez przeciwutleniacze ma również wielkie znaczenie w tym procesie.

Grupa naukowców pod kierownictwem dr Adama Greenstein z Uniwersytetu w Manchester dowodzi, że tętnice narażone na wysokie ciśnienie krwi, generują przeciwutleniacze, aktywujące kinazę białkową G.

Można powiedzieć, że jej działanie jest zbawienne - dochodzi do rozluźnienia napięcia tętnic i w konsekwencji spadku ciśnienia krwi. Analogicznie, u myszy bez oksydowanej formy kinazy G, tętnice zwężały się znacznie mocniej, powodując wysokie ciśnienie krwi.

Naukowcy wierzą, że wszelkie zaburzenia w aktywacji kinazy białkowej G mogą mieć wpływ na rozwój chorób serca. Badacze są przekonani, że uda się stworzyć leki, które będą działać na relaksację mięśnia sercowego i naczyń tętniczych w mechanizmie zastępującym oksydację kinazy białkowej.

8 sposobów na poprawę pracy swojego serca
8 sposobów na poprawę pracy swojego serca [7 zdjęć]

Badania dowodzą, że kobiety, które jedzą trzy lub więcej porcji truskawek i jagód tygodniowo mogą zapobiec...

zobacz galerię

To nowa droga w leczeniu chorób serca i nadciśnienia tętniczego. "Nasze badanie porusza ciekawy aspekt dotyczący przeciwutleniaczy, które do tej pory były uznawane za winowajców wszelakich chorób układu krążenia" - podaje dr Adam Greenstein z Uniwersytetu w Manchester. Aktualnie uważane są one za prawidłowy element normalnej pracy serca i naczyń tętniczych.

To rzuca całkowicie nowe światło na dostępne antyoksydanty używane w leczeniu wielu chorób. Czas zająć się poważnymi czynnikami ryzyka zachorowań, takimi jak nadwaga, wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze czy też palenie papierosów”.

Jak dodaje profesor Jeremy Pearson, „najnowsze badania pokazały kierunek poszukiwań leków związanych z aktywacją kinazy białkowej G , które mogą być bardzo użyteczne u pacjentów cierpiących na chorobę serca lub nadciśnienie tętnicze”.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.