Trwa ładowanie...

​Nowe metody diagnostyczne w określaniu ryzyka zawału

Lek. Mateusz Nawrocki
30.04.2019 12:12
​Nowe metody diagnostyczne w określaniu ryzyka zawału
​Nowe metody diagnostyczne w określaniu ryzyka zawału (123RF)

Wiele osób, które zgłaszały przypadki uczucia bólu w klatce piersiowej, ale w rzeczywistości nie miały zawału serca, oddychają z ulgą, kiedy otrzymują negatywne wyniki z krwi dotyczące potwierdzenia zawału serca.

Zespół naukowców zajmujących się kardiologią z  Intermountain Medical Center Heart Institute w Salt Lake City, stwierdził jednak, że muszą dokładnie przyjrzeć się tętnicom wieńcowym serca.

Badacze przenalizowali 658 przypadków kobiet i mężczyzn w wieku 55-77 lat, którzy pozytywnie przeszli test obciążenia tętnic wieńcowych, a jak później się okazało za pomocą metod diagnostyki obrazowej, ich naczynia wieńcowe były zwapniałe.

Przeszło 5 procent badanych (31 z 658), którzy mieli satysfakcjonujący wynik obciążenia naczyń serca, ale z pomocą diagnostyki obrazowej wykazano zwapnienia tychże naczyń, miało incydent kardiologiczny w ciągu jednego roku- włączając w to zawał serca, a nawet udar mózgu i śmierć.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Badanie czynności serca to nie tylko EKG
Badanie czynności serca to nie tylko EKG (123RF)

Naukowcy są zgodni, że lekarze mają jeszcze jedną możliwość oceniając ryzyko zawału serca w przyszłości - zmierzyć poziom wapnia. Podwyższony poziom może wskazywać na tworzenie się płytek wapiennych w naczyniach pacjentów.

„Aktualnie mamy większą możliwość ocenienia kalcyfikacji naczyń wieńcowych” - mówi Viet Le, szef zespołu badaczy z Intermountain Medical Center Heart Institute, który przedstawi najnowsze doniesienia na sesji naukowej Amerykańskiego Towarzystwa Serca w Nowym Orleanie.

„Ludzie mówią - czuję się dobrze. Wynik testu obciążeniowego jest zadowalający, ale to nie cała prawda - niektórzy z nich umierają w rok od zawału serca” - mówi Le. Kardiolodzy od dawna wiedzieli, że płytka wapniowa jest dobrym markerem choroby serca, ale do tej pory nie było zadowalającej metody obrazowej, mogącej ją zbadać, bez dużego narażenia pacjenta na promieniowanie.

7 rzeczy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca
7 rzeczy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca [7 zdjęć]

Jesteś nerwowy i łatwo się złościsz? Według naukowców jesteś bardziej narażony na choroby serca niż

zobacz galerię

Sprawa jednak zmieniła około 5 lat temu. Dzięki zastosowaniu technologii PET/CT w jednym urządzeniu istnieje nowa możliwość w diagnozowaniu pacjentów. Co prawda blaszki wapiennie nie mogą być ewakuowane, ale istnieje możliwość ich stabilizacji ****dzięki odpowiedniemu leczeniu, diecie i ćwiczeniach.

Badacze wykazali, że 33 pacjentów biorących udział w badaniu nie miało w ogóle płytki wapiennej w naczyniach wieńcowych i u nich nie wystąpił incydent kardiologiczny.

Istnieje jednak związek między ilością wapnia, a występowaniem zdarzeń sercowo-naczyniowych. Według badaczy, ponad 16 procent pacjentów z kalcyfikacją ściany naczyniowej miało problemy kardiologiczne w ciągu roku od przeprowadzenia badania.

Wyniki eksperymentu potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia, a jak dodaje Le „wspominana technika terapeutyczna musi zostać jak najszybciej wdrożona do codziennej praktyki lekarskiej”.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze