Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

​Nowe metody diagnostyczne w określaniu ryzyka zawału

Wiele osób, które zgłaszały przypadki uczucia bólu w klatce piersiowej, ale w rzeczywistości nie miały zawału serca, oddychają z ulgą, kiedy otrzymują negatywne wyniki z krwi dotyczące potwierdzenia zawału serca.

Zespół naukowców zajmujących się kardiologią z  Intermountain Medical Center Heart Institute w Salt Lake City, stwierdził jednak, że muszą dokładnie przyjrzeć się tętnicom wieńcowym serca.

Badacze przenalizowali 658 przypadków kobiet i mężczyzn w wieku 55-77 lat, którzy pozytywnie przeszli test obciążenia tętnic wieńcowych, a jak później się okazało za pomocą metod diagnostyki obrazowej, ich naczynia wieńcowe były zwapniałe.

Przeszło 5 procent badanych (31 z 658), którzy mieli satysfakcjonujący wynik obciążenia naczyń serca, ale z pomocą diagnostyki obrazowej wykazano zwapnienia tychże naczyń, miało incydent kardiologiczny w ciągu jednego roku- włączając w to zawał serca, a nawet udar mózgu i śmierć.

Naukowcy są zgodni, że lekarze mają jeszcze jedną możliwość oceniając ryzyko zawału serca w przyszłości - zmierzyć poziom wapnia. Podwyższony poziom może wskazywać na tworzenie się płytek wapiennych w naczyniach pacjentów.

„Aktualnie mamy większą możliwość ocenienia kalcyfikacji naczyń wieńcowych” - mówi Viet Le, szef zespołu badaczy z Intermountain Medical Center Heart Institute, który przedstawi najnowsze doniesienia na sesji naukowej Amerykańskiego Towarzystwa Serca w Nowym Orleanie.

„Ludzie mówią - czuję się dobrze. Wynik testu obciążeniowego jest zadowalający, ale to nie cała prawda - niektórzy z nich umierają w rok od zawału serca” - mówi Le. Kardiolodzy od dawna wiedzieli, że płytka wapniowa jest dobrym markerem choroby serca, ale do tej pory nie było zadowalającej metody obrazowej, mogącej ją zbadać, bez dużego narażenia pacjenta na promieniowanie.

7 rzeczy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca

Jesteś nerwowy i łatwo się złościsz? Według naukowców jesteś bardziej narażony na choroby serca niż osoby spokojne. Naukowcy z Uniwersytetu w Australii...

Sprawa jednak zmieniła około 5 lat temu. Dzięki zastosowaniu technologii PET/CT w jednym urządzeniu istnieje nowa możliwość w diagnozowaniu pacjentów. Co prawda blaszki wapiennie nie mogą być ewakuowane, ale istnieje możliwość ich stabilizacji ****dzięki odpowiedniemu leczeniu, diecie i ćwiczeniach.

Badacze wykazali, że 33 pacjentów biorących udział w badaniu nie miało w ogóle płytki wapiennej w naczyniach wieńcowych i u nich nie wystąpił incydent kardiologiczny.

Istnieje jednak związek między ilością wapnia, a występowaniem zdarzeń sercowo-naczyniowych. Według badaczy, ponad 16 procent pacjentów z kalcyfikacją ściany naczyniowej miało problemy kardiologiczne w ciągu roku od przeprowadzenia badania.

Wyniki eksperymentu potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia, a jak dodaje Le „wspominana technika terapeutyczna musi zostać jak najszybciej wdrożona do codziennej praktyki lekarskiej”.

Lek. Mateusz Nawrocki, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...