Trwa ładowanie...

Nowe odkrycie w dziedzinie ortopedii

Lek. Mateusz Nawrocki
09.12.2016 13:14
Nowe odkrycie w dziedzinie ortopedii
Nowe odkrycie w dziedzinie ortopedii

Zmniejszona gęstość kości (osteoporoza), brachydaktylia i inne wady układu kostnego - to cel badań naukowców z Uniwersytetu Penn State. Badacze opisali proteinę Spop, która ma wpływ na wzrost i rozwój kości.

Jej odkrycie to nowa szansa dla diagnostyki i leczenia chorób kości, takich jak osteoporoza. Do tej pory sądzono, ze proteina ta negatywnie wpływa na rozwój kości, działając limitująco na tak zwaną drogę Hedgehog, która stanowi nadrzędną kaskadę kontrolującą produkcję kości i chrząstki. Kontroluje ona także ekspresję genów regulując aktywność czynników transkrypcyjnych.

Dzięki badaniom dowiedziono, że **Spop działa pozytywnie i pozwala na dokładne poznanie genetycznych podstaw tworzenia kości i opracowanie nowych metod terapeutycznych. Badanie ukazuje również konsekwencje braku proteiny Spop - u takich osób występowała zmniejszona gęstość kości, osteopenia - stan zmniejszonej gęstości kości**, jednak nie aż tak zaawansowany jak w osteoporozie.

Osteoporoza dotyka głównie starsze kobiety
Osteoporoza dotyka głównie starsze kobiety (shutterstock)
Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Konsekwencją takiej sytuacji jest również skrócenie długości palców rąk i stóp- czyli schorzenie nazywane brachydaktylią, która może występować jako osobna jednostka chorobowa lub jako jedna ze składowych zespołu wad wrodzonych (na przykład zespół Rubinowa czy też dziedziczna osteodystrofia Albrighta). Ostatnie schorzenie jest zespołem zaburzeń metabolicznych, które powstały na skutek nieprawidłowości na poziomie genetycznym.

Charakterystyczny jest wygląd takiej osoby - najczęściej jest niskiego wzrostu, z duża nadwagą i okrągłą twarzą. Mechanizmem tego schorzenia jest brak wrażliwości komórek organizmu na działanie hormonu regulującego poziom wapnia w organizmie.

Najnowsze badania stanowią podwaliny dla kolejnych odkryć i badań w kierunku opracowania metod skutecznego leczenia chorób kości. Efekty działania naukowców na chwilę obecną koncentrują się na poziomie komórkowym, jednak wbrew pozorom istnieje szansa na szybkie wykorzystanie zdobytych informacji i wdrożenie ich w system pozwalający na opracowanie metod terapeutycznych.

Biorąc pod uwagę dostępne sposoby leczenia osteoporozy to bardzo obiecujący kierunek działań.

Dieta na mocne kości (prezentacja edukacyjna)
Dieta na mocne kości (prezentacja edukacyjna) [8 zdjęć]

Nasze zęby i kości często zaczynają słabnąć, kiedy osiągamy wiek średni. U kobiet proces ten nabiera

zobacz galerię

Schorzeniem tym dotknięte są głownie osoby starsze, przeważnie płci żeńskiej. Zmiany hormonalne zachodzące w okresie okołomenopauzalnym sprzyjają zmniejszeniu gęstości kości.

Według statystyk, nawet 3 miliony osób w Polsce może zmagać się z osteoporozą, która jest przyczyną patologicznych złamań kości. Najczęściej dotyczą one kręgosłupa, a w dalszej kolejności szyjki kości udowej i kości kończyny górnej (głównie złamania obejmują kość promieniową).

Na chwilę obecną leczenie osteoporozy obejmuje podawanie leków z grupy bisfosfonianów, ale stosuje się także kalcytoninę, czy też leki biologiczne. Warto zauważyć, że środki te nie działają na poziomie, który jest przedmiotem najnowszych badań. Konieczne będzie zatem opracowanie nowych leków działających w opisanym przez naukowców mechnizmie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze