Nowy bezprzewodowy czujnik pozwala na śledzenie stopnia nawodnienia skóry

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Północnej Karoliny opracowali nowy poręczny, bezprzewodowy czujnik połączony z aplikacją, który może monitorować stopień nawilżenia skóry, dzięki któremu można wykryć moment odwodnienia, zanim będzie ono stanowić problem dla zdrowia.

Urządzenie jest lekkie, elastyczne i rozciągliwe i zostało już włączone do urządzeń prototypowych, które mogą być noszone na nadgarstku lub jako plaster na klatce piersiowej.

"Trudno jest zmierzyć poziom nawilżenia skóry danej osoby, co jest istotne dla każdego, od personelu wojskowego po sportowców i strażaków, którzy są narażeni na problemy zdrowotne związane z przegrzaniem podczas treningu lub w czasie akcji" - mówi John Muth, profesor inżynierii elektrycznej i komputerowej na Uniwersytecie Stanowym Północnej Karoliny i współautor pracy opisującej to badanie.

"Opracowaliśmy technologię, która pozwala nam śledzić indywidualne nawilżenie skóry w czasie rzeczywistym" - mówi Zhu Yong, profesor inżynierii mechanicznej i lotniczej na Uniwersytecie Stanowym Północnej Karoliny i współautor artykułu.

"Nasz czujnik może być stosowany w celu ochrony zdrowia osób pracujących w wysokich temperaturach, poprawy wyników sportowych i bezpieczeństwa, a także śledzenia nawodnienia u osób starszych lub u pacjentów medycznych cierpiących z powodu różnych schorzeń. Może ono być używane nawet do określenia, jak skuteczne są kosmetyki nawilżające skórę".

Czujnik składa się z dwóch elektrod wykonanych z elastycznego kompozytu polimerowego zawierającego przewodzące nanodruty ze srebra. Elektrody te monitorują elektryczne właściwości skóry. Ponieważ właściwości elektryczne skóry zmieniają się w przewidywalny sposób na podstawie jednostki nawodnienia, odczyt z elektrod może powiedzieć, jak nawilżona jest skóra.

W testach laboratoryjnych, przy użyciu wykonanych na zamówienie sztucznych skór z szerokim zakresem poziomów nawodnienia, naukowcy odkryli, że na wydajność czujnika nie miała wpływu wilgotność otoczenia. A noszony czujnik był tak dokładny, jak duże, drogie, wykorzystywane komercyjnie urządzenia monitorujące poziom nawodnienia, które funkcjonują na podobnych zasadach, ale wykorzystują sztywne przypominające różdżki sondy.

Naukowcy włączyli również czujniki do dwóch różnych systemów noszenia, jako zegarek i przyklejany plaster, który może być noszony na klatce piersiowej. Zarówno zegarek, jak i plaster bezprzewodowo przesyła dane z czujników do programu, który można uruchomić na laptopie, tablecie lub smartfonie.

Oznacza to, że dane mogą być kontrolowane przez użytkownika lub przez wyznaczoną osobę trzecią, jak lekarz w szpitalu lub funkcjonariusz w warunkach wojskowych.

Co więcej, czujnik jest stosunkowo niedrogi.

"Dostępne w handlu urządzenia monitorujące, z którymi porównywaliśmy nasz system, kosztują więcej niż 8 000 dolarów" - mówi Shanshan Yao, studentka na Uniwersytecie Stanowym w Północnej Karolinie i główny autor pracy.

"Nasz czujnik kosztuje około jednego dolara, a całkowity koszt wytworzenia opracowanego przez nas przenośnego systemu byłby porównywalny do kosztów wytworzenia podobnych urządzeń noszonych na nadgarstku, takich jak urządzenia monitorujące typu Fitbit".

Marta Pawlak, 7 miesięcy temu

Źródła zewnętrzne

  • news-medical.net

Zdrowie

Komentarze
Artykuły Newsy - zdrowie
Badania

Analiza składu ciała

tłuszczowej, beztłuszczowej masy ciała, masy mięśniowej, stopnia nawodnienia organizmu. Diagnostykę tego typu wykonuje się najczęściej u osób z otyłością bądź (...) przewodzeniem prądu. Właściwości te wykorzystuje się...

Dieta na ładną cerę

Poznaj jedzenie dla ładnej skóry

Poznaj jedzenie dla ładnej skóry

, przyczyniają się do zwiększenia przepływu krwi oraz poprawiają stan nawodnienia skóry. Granat Nasiona granatu są bogate w kwas punicynowy, który zawiera (...) ciele. Kozie mleko Kozie mleko może być stosowane przez...

Alergia

Alergia - prezentacja edukacyjna

Alergia - prezentacja edukacyjna

zalicza się między innymi pyłki roślin. Śledzenie stężenia pyłku uczulającej rośliny w danym czasie pozwala alergikom bronić się przed dokuczliwymi (...) u dzieci, jak i dorosłych. Schorzenie może ujawnić się na każdym...

Oparzenia - przyczyny, leczenie

Pierwsza pomoc - poparzenia (WIDEO)

Pierwsza pomoc - poparzenia (WIDEO) Odtwórz wideo

. Są to oparzenia I stopnia. Wyleczenie skóry następuje po kilku dniach. W przypadku oparzeń II stopnia pojawiają się pęcherzyki, obrzęki i częściowa (...) Oparzenia skóry mogą objawiać...

Uroda

Jak działa rybi kolagen?

Jak działa rybi kolagen?

oraz wielkość, co pozwala na wchłanianie białka w większym stopniu. Z tego powodu szybciej dostaje się do krwiobiegu, a następnie dociera do każdej komórki (...) organizmu. Prowadzi to do syntezy kolagenu w tkankach stawowych, kościach...

Diety od A do Z

Nowy trend - sirtfood, czyli dieta długowieczności

Nowy trend - sirtfood, czyli dieta długowieczności

koloryt skóry. Dowodem na skuteczność diety mają być Włosi, Francuzi i Japończycy, którzy dzięki jedzeniu produktów z kategorii sirtfoods cieszą (...) ograniczeniem kalorii, czyli tzw. dieta sirtfood, pozwala schudnąć...

Twarz

Najnowsze trendy w pielęgnacji skóry twarzy

Najnowsze trendy w pielęgnacji skóry twarzy

, czego potrzeba skórze. Oto lista najlepszych kosmetyków do pielęgnacji skóry twarzy. Maski do spania Maski do spania mają za zadanie jak najbardziej (...) z filtrem Istnieje na rynku wiele kremów z filtrem UV, pojawia...