O 1000 proc. więcej wezwań. Szerszenie i osy idą na rekord
W Małopolsce odnotowano rekordową liczbę wezwań interwencyjnych do usuwania gniazd os i szerszeni. Strażacy apelują o ostrożność i rozwagę.
1. Rekordowa liczba gniazd os i szerszeni
Jak wskazują statystyki małopolskiej straży pożarnej, w zeszłym roku w tym województwie zgłoszono 409 interwencji związanych z usuwaniem gniazd szerszeni i os. W tym roku jednak jest to już ponad 2300, z czego najwięcej w powiatach krakowskim i gorlickim, w miejscowościach Gorlice i Nowy Targ i na Podhalu.
Strażacy podkreślają jednak, że biorąc pod uwagę jedynie analogiczny okres danych z zeszłego roku, wzrost liczby interwencji wynosi nawet 1000 proc.
2. Straż pożarna na osy? Tylko w skrajnych przypadkach
W związku ze zwiększoną liczbą zgłoszeń, strażacy apelują o rozwagę przy wzywaniu do interwencji i podkreślają, że straż pożarna powinna pojawić się w miejscu, gdzie występuje gniazdo, jedynie w przypadku bezpośrednio zagrożenia życia lub zdrowia. Mowa tu więc między innymi o miejscach, w których przebywa sporo osób.
- To, żeby w budynkach mieszkalnych nie było os, to jest zadanie właściciela tego budynku. On powinien zadbać o to, żeby w tym budynku osy się nie gromadziły - mówił mł. bryg. Piotr Krygowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu cytowany przez TVP Kraków.
3. Gniazdo os i szerszeni. Jak reagować?
Jeśli zauważymy gniazdo groźnych owadów w swoim domu bądź w bliskiej okolicy okien mieszkania, ale nie kwalifikujemy się do wezwania straży pożarnej, najbezpieczniejszą opcją będzie kontakt z firmą zajmującą się profesjonalną dezynsekcją.
Warto pamiętać, że do usuwania gniazd należy posiadać nie tylko specjalistyczny, bezpieczny strój uniemożliwiający owadom żądlenie, ale także specjalne preparaty i sprzęt. Jeśli więc nigdy wcześniej nie przeprowadzaliśmy takiej operacji, warto powierzyć ją specjalistom, aby nie stworzyć dodatkowego zagrożenia dla samego siebie lub osób w najbliższym sąsiedztwie.
4. Użądlenie osy i szerszenia
Ukąszenie szerszenia i osy może być bolesne i nieprzyjemne, ale zazwyczaj nie jest niebezpieczne dla większości ludzi. Jednak dla osób uczulonych na jad owadów, takie ukąszenie może wywołać reakcję alergiczną, która może być groźna dla zdrowia, a nawet życia. W skrajnych przypadkach może dojść do anafilaksji, czyli gwałtownej reakcji alergicznej, która wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.
Jeśli użądli cię szerszeń lub osa, ważne jest, aby zachować spokój. Pierwszym krokiem jest delikatne usunięcie żądła, jeśli jest widoczne, unikając ściskania worka jadowego. Następnie miejsce użądlenia warto przemyć wodą z mydłem i nałożyć zimny kompres, aby zmniejszyć obrzęk i ból. Można również zastosować maść przeciwhistaminową lub zażyć lek przeciwhistaminowy, aby złagodzić objawy.
Jeśli wystąpią objawy silnej reakcji alergicznej, takie jak trudności w oddychaniu, opuchlizna twarzy lub gardła, zawroty głowy lub osłabienie, należy natychmiast wezwać pomoc medyczną. W przypadku osób z historią alergii na jad owadów, zaleca się noszenie przy sobie autostrzykawki z adrenaliną.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.