Obalamy 8 najpopularniejszych mitów na temat seksu

Wydaje ci się, że na temat seksu wiesz już wszystko? Okazuje się, że wielu z nas nieustannie wierzy obiegowym opiniom dotyczącym współżycia. Przez to cierpi jakość naszego życia seksualnego. Najwyższa pora poznać całą prawdę. Oto najbardziej powszechne mity na temat seksu.

spis treści

Zobacz film: "Jak rozbudzić pożądanie partnera i przełamać rutynę?"

1. Im jesteś młodszy, tym seks jest lepszy

Chociaż osoby młodsze są bardziej sprawne fizycznie, to aktywni seksualnie ludzie starsi przyznają, że zbliżenie przyniosło im o wiele więcej emocjonalnej satysfakcji, kiedy młodzieńczą burzę hormonów mieli już dawno za sobą. Jak twierdzą, wiąże się to z mniejszą presją doprowadzenia partnera czy partnerki do orgazmu, która ustępuje zmysłowości, kreatywności i większemu zaangażowaniu uczuciowemu.

8 powodów, dla których warto uprawiać seks
8 powodów, dla których warto uprawiać seks [10 zdjęć]

Rozmaite badania kliniczne oraz dane statystyczne sugerują, że ludzie regularnie uprawiający seks są...

zobacz galerię

2. Prezerwatywy odbierają przyjemność z seksu

([Zdjęcie prezerwartywy croppedPath=)

To kolejny z powtarzanych jak mantra mitów. Okazuje się bowiem, że ponad połowa panów stosujących taką formę antykoncepcji wybiera niewłaściwy kształt lub rozmiar prezerwatywy. W takim przypadku doznania seksualne rzeczywiście mogą nie spełniać oczekiwań. Jednak dokonanie odpowiedniego wyboru, pozwoli czerpać większą przyjemność ze zbliżenia zarówno mężczyznom, jak i ich partnerkom.

3. W przeciwieństwie do mężczyzn kobiety są monogamistkami

Kobiety są z natury o wiele lepiej uspołecznione niż panowie. Jednak potrafią skoncentrować się na jednym mężczyźnie, odczuwając pociąg seksualny wyłącznie do niego. Nie zmienia to faktu, że, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie są z natury monogamistkami. Zdaniem antropolog Sarah Hrdý z uniwersytetu w Kalifornii może to mieć związek z kobiecą strategią rozrodczą, podświadomym dążeniem do przedłużenia gatunku. Teza znajduje zwolenników także wśród psychologów.

Zobacz także:

Dietrich Klusmann z uniwersytetu w Hamburgu-Eppendorf w Niemczech przyczyn takiego stanu reczy doszukuje się w spadku pożądania, które, jego zdaniem, można zaobserwować w największym stopniu pomiędzy pierwszym a czwartym rokiem trwania związku. Wraz z upływem czasu nieustannie się ono obniża, co skłania kobiety do poszukiwania alternatywy.

4. Kobiety są mniej zainteresowane seksem niż panowie

([Zdjęcie kobiety croppedPath=)

Wbrew pozorom stwierdzenie to także mija się z prawdą. Chociaż zwykło się mawiać, że to panowie w ciągu dnia mogą nawet kilkanaście razy myśleć o seksie, kobiety wcale nie muszą pozostawać daleko w tyle. Ich ochota na seks jest po prostu w większym stopniu uzależniona od czynników, które rzadziej wpływają na mężczyzn – doświadczeń z dzieciństwa, stresu czy zmęczenia.

5. Dla kobiet w łóżku najważniejszy jest orgazm

To następne błędne założenie, z którego często wychodzą panowie i starają się za wszelką cenę doprowadzić partnerkę do szczytowania. Tymczasem kobiety są pod tym względem nieco bardziej skomplikowane. Niezwykle ważne jest dla nich poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że są doceniane i potrzebne. Kluczem do sukcesu jest okazywanie kobiecie zainteresowania i dostrzeganie jej starań.

6. Prawdziwą przyjemność mężczyzna odczuwa dopiero podczas ejakulacji

Wiara w ten mit często obraca się z kolei przeciwko kobietom, które robią wszystko, by osiągnąć cel. Kiedy ich starania nie przynoszą zamierzonych efektów, mają poczucie winy lub, co gorsza, uważają, że nie potrafią już zaspokoić mężczyzny. O tym, w jak wielkim są błędzie, mogą przekonać ich panowie, którzy wiedzą, że orgazm i wytrysk nie zawsze muszą iść w parze, a orgazm bez wytrysku jest naprawdę niezapomnianym doznaniem.

7. Każdy mężczyzna potrafi powstrzymać wytrysk

([Zdjęcie mężczyzny croppedPath=)

Owszem, powstrzymywania wytrysku można się nauczyć, jednak nie jest to możliwe w przypadku każdego. Niepokojące powinno być jednak szczytowanie po kilku minutach trwania stosunku za każdym razem, gdy dojdzie do zbliżenia. Może to świadczyć o problemie przedwczesnego wytrysku – jednym z najczęstszych zaburzeń seksualnych, z którym zmagają się panowie.

8. Im więcej czułości w związku, tym lepszy seks

Może wydawać się, że pary, które na każdym kroku okazują sobie czułość, w sypialni cieszą się niezapomnianymi doznaniami. Przeświadczenie to w wielu przypadkach nie jest jednak zgodne z prawdą. Zbyt duża ilość lukru może zabić zmysłowość, sprawiając, że miejsce gorącego erotyzmu zajmą powtarzane w kółko gesty. Sztuką jest doprawienie ciepłej bliskości odpowiednią dawką pikanterii.

Nie możesz osiągnąć orgazmu? Porozmawiaj z forumowiczami, którzy mają ten sam problem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy