Trwa ładowanie...

Podejmij 7-dniowe wyzwanie, dzięki któremu zwalczysz zmęczenie

Często czujesz, że brakuje ci energii? Wstanie z łóżka o świcie jest dla ciebie wyzwaniem niemal nie do pokonania? Możliwe, że należysz do ogromnego grona kobiet, które zmagają się z problemem chronicznego zmęczenia. To wcale nie oznacza, że następny tydzień powinnaś spędzić w pozycji leżącej. Wręcz przeciwnie! Podpowiadamy, w jaki sposób aktywnie zwalczyć zmęczenie.

spis treści
10 powodów, przez które jesteś ciągle zmęczona
10 powodów, przez które jesteś ciągle zmęczona [10 zdjęć]

Badania kliniczne udowodniły, że drzemki w ciągu dnia trwające krócej niż 30 minut, mogą usprawnić funkcjonowanie

zobacz galerię

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1. Dotrzeć do źródła problemu

Notoryczny brak energii może być wywołany różnymi czynnikami – winna bywa zarówno nadwyrężona kondycja zdrowotna, jak i psychiczna. Zdarza się jednak, że każdego dnia, za sprawą niesprzyjających naszej witalności nawyków, sami doprowadzamy do tego, że nie mamy ochoty ani na wypełnianie obowiązków, ani na przyjemności. Aby móc na stałe rozprawić się z tym problemem, konieczne jest odpowiednie rozpoznanie jego źródła. Za punkt wyjścia naszych działań warto przyjąć tygodniowe wyzwanie, podczas którego, za sprawą wykonywania różnych czynności, możemy odkryć, jakie czynniki są odpowiedzialne za nasze złe samopoczucie. Realizując każdego dnia inną strategię, finalnie dowiemy się, który z nich w największym stopniu przyczynia się do obniżenia nastroju i zmęczenia.

2. Dzień 1 – dziennik zmęczenia

Wyzwanie warto rozpocząć od założenia dziennika, w którym notować będziemy natężenie bodźców, które mogą destruktywnie wpływać na nasze samopoczucie. Pod uwagę należy wziąć jakość snu podczas ubiegłej nocy, spożywane produkty i pory posiłków, podejmowaną aktywność fizyczną, a także nasilenie odczuwanego w ciągu danego dnia stresu. Dodatkowo, warto śledzić każdy odczuwany wzrost i spadek poziomu energii, a także wszelkie inne objawy – dolegliwości ze strony układu pokarmowego, trudności w oddychaniu i tym podobne.

3. Dzień 2 – spanie w pojedynkę

Dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości jakościowego snu może być najlepszym zastrzykiem energii
Dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości jakościowego snu może być najlepszym zastrzykiem energii

Nawet jeśli czujemy się spełnieni w związku, to spróbujmy zrezygnować ze spania z partnerem w jednym łóżku. Połóżmy się w cichym, ciepłym i dobrze zaciemnionym pomieszczeniu i postarajmy się dostarczyć naszemu organizmowi zalecanych 8 godzin zdrowego odpoczynku. Na pół godziny przed snem wyłączmy telewizor, komputer i wszelkie inne gadżety, które zwykle towarzyszą nam wieczorem. Ważne jest także, aby nie rozpraszało nas żadne światło dobywające się z dekodera czy budzika.

4. Dzień 3 – oczyszczenie diety

Kolejnym etapem działań, których efektem może być poprawa witalności, jest zmiana nawyków żywieniowych. Ze swojego codziennego jadłospisu należy wyeliminować wszelkie produkty przetworzone, zawierające duże ilości szkodliwej soli. Ich miejsce powinny zająć produkty pełnowartościowe – ciemne pieczywo z ziarnami, warzywa, owoce, orzechy, nasiona, chude mięso. Zadbajmy o odpowiednie nawodnienie organizmu, zmniejszając jednocześnie ilość dostarczanej organizmowi kofeiny. Upewnijmy się, że nie grozi nam niedobór magnezu, żelaza i kwasów omega-3. Te składniki odżywcze odgrywają kluczową rolę w procesie produkcji energii.

5. Dzień 4 – regenerujący ruch

Jak dowodzą badania, trwający 10 minut spacer może dostarczyć nam energii na 2 godziny. Oczywiste jest, co stanie się, jeżeli zwiększymy dawkę ruchu. Warto zatem wysiąść z autobusu przystanek wcześniej, na zakupy udać się na piechotę albo po prostu wracając z pracy pochodzić chwilę po parku, a następnie obserwować następujące w naszym samopoczuciu zmiany. Może się okazać, że będą one na tyle widoczne, że 10 minut przestanie nam wystarczać.

6. Dzień 5 – kontrola organizmu

Kontrolowanie stanu własnego ciała może pomóc nam dotrzeć do przyczyny chronicznego zmęczenia
Kontrolowanie stanu własnego ciała może pomóc nam dotrzeć do przyczyny chronicznego zmęczenia

Po upływie każdej godziny warto na moment przerwać wykonywane w danej chwili czynności i wsłuchać się we własne ciało – skupmy się na aktualnym stanie fizycznym i psychicznym. Koncentrując się kolejno na każdym jego fragmencie, przeanalizujmy swoją kondycję, poszukując odpowiedzialnych za dyskomfort obszarów napięcia. Po ich zlokalizowaniu poświęćmy chwilę na wykonanie angażujących te partie ćwiczeń rozluźniających.

7. Dzień 6 – solidne nawodnienie

Niedostateczne nawodnienie organizmu to jedna z najczęstszych przyczyn spadku nastroju i zmniejszenia potencjału energetycznego organizmu. Nawet niewielki niedostatek płynów powoduje zmniejszenie objętości krwi, co zmusza serce do bardziej wytężonej pracy – jest to konieczne dla dostarczenia tkankom i narządom odpowiedniej ilości transportowanego wraz z krwią tlenu i substancji odżywczych, a co tym idzie – energii. Zaleca się wypijanie około 3 litrów płynów dziennie dawkowanych równomiernie. Ważne jest, by nie dopuszczać do sytuacji, w której nie pijemy przez dwie godziny z rzędu.

8. Dzień 7 – lista zadań

Ostatnim krokiem jest stworzenie listy pomocnych czynności, którą w razie potrzeby w następnym tygodniu warto aktualizować, a następnie każdego dnia poddawać ją ponownej ocenie. Pod uwagę należy wziąć działania, którym jesteśmy w stanie podołać, te, które mogą zaczekać do zakończenia wyzwania i te, które możemy uprościć, by stały się mniej czasochłonne. Dzięki ustanawianiu sobie realnych celów i limitów zmniejszymy utratę energii i obniżymy poziom stresu.

Po zakończeniu wyzwania porównajmy zanotowane w dzienniku obserwacje z pierwszych dwóch i ostatniego dnia wyzwania. Sprawdźmy, w których dniach nasza kondycja uległa najbardziej wyraźnej poprawie, a które spośród objawów się nasiliły pod wpływem oddziaływania konkretnych bodźców. Po zebraniu tych informacji warto udać się do lekarza, który odpowiednio je zinterpretuje.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Katarzyna Patyk
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza