Trwa ładowanie...

Ponownie zakładają te same skarpetki. Ekspert mówi o skutkach

 Anna Klimczyk
Anna Klimczyk 09.10.2024 10:11
Wygląd stóp może zdradzić ukrytą chorobę
Wygląd stóp może zdradzić ukrytą chorobę (Getty Images / Facebook)

Kondycja stóp może odzwierciedlać stan naszego zdrowia, a nawet ostrzegać przed poważnymi chorobami. Dlatego warto wiedzieć jak o nie dbać. - Grzybica, stopa cukrzycowa i różnego rodzaju deformacje, to najczęstsze dolegliwości, z jakimi Polacy zgłaszają się do specjalisty - wylicza dr n. med. Robert Świerczyński, ortopeda.

spis treści

1. Objawy chorób widać na stopach

Podologia zajmuje się schorzeniami i urazami w obrębie stóp, między innymi chorobami stawu skokowo-goleniowego, wadami budowy czy deformacjami. Warto zwrócić uwagę na zdrowie naszych stóp, które często jest zaniedbywane. A to duży błąd, bo stopy są fundamentem naszego ciała, a ich kondycja wpływa na jakość naszego życia.

- Stopy są jednym z najbardziej obciążonych elementów naszego ciała. Dlatego też, gdy nie dbamy o nie, to możemy doprowadzić do różnorakich problemów zdrowotnych. Grzybica, stopa cukrzycowa i różnego rodzaju deformacje, to najczęstsze dolegliwości, z jakimi Polacy zgłaszają się do specjalisty - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Robert Świerczyński, specjalista ortopedii i medycyny sportowej.

Zobacz film: "Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość"

- Warto również powiedzieć o deformacjach nabytych np. palucha koślawego czy palucha sztywniejącego. Jest to deformacja wynikająca z noszenia niedostosowanego do naszej stopy obuwia - dodaje.

Infekcja grzybicza dotyka przede wszystkim podeszwy stóp i przestrzeni międzypalcowych. Skóra jest zaczerwieniona, swędzi i piecze. Może też się łuszczyć i pękać. Tym objawom towarzyszy nieprzyjemny zapach.

- Grzybice, zakażenia i wszelkiego rodzaju infekcje najczęściej wynikają z niedostatecznej higieny. Niestety nadal niektórzy kilkukrotnie noszą te same skarpetki, nie dbają o czystość obuwia albo nie pamiętają o tym, by regularnie obcinać paznokcie - podnosi dr Świerczyński.

Zobacz także: Atakuje w polskich jeziorach, ale też u kosmetyczki. Zarażenie zdradzi ból ucha i zmiana na paznokciu

2. Cukrzyca, dna moczanowa

Kolejną przypadłością, z która zmaga się wielu Polaków, jest cukrzyca, która prowadzi do stopy cukrzycowej.

- Niezdiagnozowana lub nieleczona właściwie cukrzyca typu 2 może objawiać się tzw. stopą cukrzycową. Bezpośrednią przyczyną tej dolegliwości jest cukrzyca i problem z utrzymaniem prawidłowego poziomu cukru we krwi. Wtedy dochodzi do mikroangiopatii, niedokrwienia skóry i owrzodzenia. Skóra stóp jest często ścieńczała i podatna na urazy - wyjaśnia specjalista ortopedii i medycyny sportowej.

Na stopach widać także objawy dny moczanowej. Ta groźna choroba jest wynikiem nadmiernego stężenia kwasu moczowego we krwi, co prowadzi do zapalenia stawów.

- Chory oprócz objawów grypopodobnych może odczuwać także silny ból stawu śródstopno-paliczkowego. Najczęściej pojawia się on zaraz po przebudzeniu. Często pacjenci obserwują również obrzęk i zaczerwienienie tego miejsca - tłumaczy specjalista ortopedii i medycyny sportowej.

Lekarz zaznacza, że na choroby stóp, z którymi zmagamy się w dorosłym życiu, pracujemy już od najmłodszych lat.

- Gros tych problemów wynika z zaniedbań w szkole. Dzieci nie ćwiczą na WF-ie, nie mają wystarczającej ilości ruchu. To przekłada się potem na to, że w dorosłym życiu np. łatwiej ulegają urazom. Ponadto osoby, które nie uprawiały sportu w dzieciństwie, najczęściej nie robią tego także w dorosłym życiu właśnie z obawy przed kontuzjami. Preferują siedzący tryb życia, który nie sprzyja prawidłowym funkcjom i zdrowiu stóp - podsumowuje dr Świerczyński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze