Sposoby pielęgnacji skóry stóp przy zespole stopy cukrzycowej

382 miliony ludzi choruje na cukrzycę. Odpowiada to liczbie ludności zamieszkującej łącznie Stany Zjednoczone, Australię, Polskę oraz Szwecję!

Szacuje się, że do 2035 roku liczba ta zwiększy się do 592 milionów! Będzie to przekraczało ilość osób obecnie zamieszkujących wszystkie kraje Unii Europejskiej.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Skuteczne leczenie cukrzycy bezwzględnie wymaga współpracy pomiędzy pacjentem a lekarzem. Nieprawidłowo leczona cukrzyca prowadzi do poważnych powikłań, pogorszenia jakości życia oraz skrócenia jego długości.

Stale podwyższone wartości glikemii mogą prowadzić do nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, uszkodzenia wzroku (retinopatii cukrzycowej), uszkodzenia funkcji nerek (nefropatii cukrzycowej), zaburzenia czucia (neuropatii cukrzycowej), niedokrwienia kończyn dolnych oraz zespołu stopy cukrzycowej, będącej przedmiotem tego artykułu.

Osoby z cukrzycą mogą spotkać się z wieloma różnymi problemami związanymi z ich stopami. Uszkodzenie nerwów prowadzi do zaburzeń czucia bólu, temperatury, dotyku, będących przyczyną niekontrolowanych urazów sprzyjających powstawaniu owrzodzeń. Zmiany miażdżycowe powodują z kolei zaburzenia przepływu krwi, które w dużym stopniu przyczyniają się do upośledzenia gojenia ran.

Ryzyko amputacji kończyn dolnych w porównaniu do populacji ogólnej wzrasta aż 25-krotnie!

Na szczęście istnieje jedenaście przykazań, przestrzegając których masz duże prawdopodobieństwo uniknięcia zespołu stopy cukrzycowej.

 1. Myj regularnie stopy w temperaturze
 2. Dokładnie osuszaj stopy, zwłaszcza między palcami!
 3. Codziennie dokładnie oglądaj swoje stopy, także między palcami. Jeśli nie możesz zrobić tego sam, poproś osobę bliską.

Możesz również zaopatrzyć się w lusterko z wysięgnikiem, które jest dostępne w sklepach internetowych. Jego koszt to ok. 50 zł. 4. Nie chodź boso! 5. Obcinaj paznokcie prosto. Jeśli masz problemy ze wzrokiem, poproś o pomoc inną osobę. 6. Codziennie zmieniaj skarpety. 7. Noś skarpety oraz rajstopy szwami na zewnątrz, a najlepiej bez szwów. 8. Codziennie oglądaj i sprawdzaj dotykiem wnętrza butów. 9. Unikaj samodzielnego usuwania zrogowaceń, modzeli (również za pomocą plastrów i środków chemicznych). 10. Unikaj noszenia butów bez skarpet. Twoje buty muszę być wygodne i suche! 11. Natychmiast zgłoś się do lekarza, jeśli zobaczysz na swojej stopie skaleczenie, owrzodzenie, zadrapanie!

Do obowiązku twojego lekarza należy badanie twoich stóp podczas każdej wizyty.

Badanie składa się z dokładnego oglądania oraz oceny czucia monofilamentem nylonowym.

Utrata czucia w czterech z dziesięciu pokazanych na zdjęciu punktów pozwala na rozpoznanie neuropatii cukrzycowej.

Wówczas – w związku z zagrożeniem rozwoju stopy cukrzycowej – powinieneś wykazać się większą czujnością i ostrożnością.

Przestrzeganie jedenastu przykazań opisanych powyżej zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej.

Zespół stopy cukrzycowej dotyka 15% osób chorujących na cukrzycę. Do kogo się zgłosić? Jak sobie poradzić z tym problemem?

Standardową opiekę nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej prowadzi wielospecjalistyczny zespół lekarzy oraz w dużej mierze sam pacjent. Ich zadania w zależności od specjalizacji przedstawiają się następująco:

 • diabetolog, specjalista chorób wewnętrznych, lekarz rodzinny – do zadań tych lekarzy oraz przede wszystkim samego pacjenta należy dobre wyrównanie cukrzycy, dbałość o prawidłowe wartości glikemii;
 • chirurg – usuwanie martwych tkanek, drenaż, nacinanie;
 • chirurg naczyniowy – zabiegi wewnątrznaczyniowe u chorych z przewagą czynnika niedokrwiennego (miażdżycy);
 • ortopeda – wkładki do butów, kule, opatrunki gipsowe;

  do lekarzy wszystkich wymienionych powyżej specjalności należy wybór odpowiedniego do fazy gojenia opatrunku.

Na rynku istnieje wiele rodzajów opatrunków. Ich rolą jest indukowanie wzrostu komórek, włókien kolagenowych, ziarninowania, przyspieszanie procesu epitelializacji (naskórkowania).

Wyróżnia się opatrunki hydrożelowe, hydrokoloidowe, alginianowe, hydrowłókniste, srebrno-węglowe, hydrowłókniste ze srebrem, PUR-piankowe.

Należy jednak pamiętać o tym, że opatrunki nie mogą zastąpić chirurgicznego opracowania rany, antybiotykoterapii zakażonych ran i kontroli glikemii.

Ponadto podstawowym wyposażeniem apteczki osoby chorej na cukrzycę, wspomagającym gojenie ran powinny być preparaty zawierające hialuronian cynku.

Dziewięć randomizowanych badań wykazało, iż hialuronian cynku istotnie przyspiesza gojenie ran w porównaniu do zastosowanych standardowych terapii.

Przed zastosowaniem preparatu należy zdezynfekować ranę.

Jak widać, zarówno profilaktyka, jak i leczenie są procesami, na które składa się wiele działań zwiększających prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu.

Jednakże tym, co w największej mierze składa się na sukces jest wiedza, dobra wola oraz właściwa współpraca między pacjentem a lekarzem.

lek. Marta Izabela Gutowska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Simerjit Singh, Diabetic foot ulcer – diagnosis and management, Clinical Research on Foot and Ankle, 2013, nr 1, s. 1-9.
 • Nam Chan Cho i in., IDF Diabetes Atlas, International Diabetes Federation, 2013, wydanie 6, s. 4-160.
 • Małgorzata Koziarska-Rościszewska, Wczesna diagnostyka neuropatii cukrzycowej i prewencja amputacji kończyn dolnych, u chorych na cukrzycę, w warunkach praktyki lekarza POZ, ze szczególnym uwzględnieniem monofilamentu nylonowego (Semmes- Weinstein) 5.07/10, Medycyna Rodzinna, 2001, nr 3-4, s.148-154.
 • Szczeklik A., Interna, Powikłania cukrzycy, 2012, s. 1356-1357.
 • Paul Chadwick i in., Best Practice Guidlines: Wound Management in Diabetic Foot Ulcers, Wounds International, 2013, s.1-20.

Źródła zewnętrzne

Powikłania cukrzycy

Komentarze (4)
~Malwina
~Malwina ponad rok temu

Przydatny artykuł, niestety nie każdy ma świadomość powikłań spowodowanych cukrzycą, później jest już późno i leczenie jest bolesne. Czy te maści z hialuronianem cynku to musi lekarz przepisać, czy można takie dostać bez recepty?

Odpowiedz
Mgr Magdalena Sugalska
Mgr Magdalena Sugalska ponad rok temu

Osoby, które chorują na cukrzycę wciąż bagatelizują powikłąnia, jakie może ona za sobą nieść. Stopac cukrzycowa jest poważnym zespołem dysfukcji, które w konsekwencji doprowadzić mogą do kalectwa. Na szczęście, coraz większe grono pacjentów i lekarzy stara się pomóc diabetykom. Obecne są również specjalistyczne gabinety PODOLOGICZNE, które zajmują się pielęgnacją takich stóp, zapobieganiem poważnym zmianom i zwracają uwagę na niepokojące objawy, dzięki czemu mogą pacjenta skierować do odpowiedniego lekarza. Myslę, że dzięki współpracy pacjenci otrzymują kompleksową i fachową pomoc, a tym samym zmniejszają ryzyko poważnych konsekwencji choroby.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Powikłania cukrzycy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Powikłania cukrzycy
Powikłania cukrzycy

Zespół stopy cukrzycowej - co powinieneś wiedzieć?

i/lub naczyń przez wysokie stężenia glukozy we krwi. Jak dochodzi do rozwoju zespołu stopy cukrzycowej? Mechanizm rozwoju tego powikłania cukrzycy przedstawia (...) w codziennej diecie. Preparaty te pomagają w rekonwalescencji...

Powikłania cukrzycy

10 sposobów na uniknięcie komplikacji cukrzycowych

10 sposobów na uniknięcie komplikacji cukrzycowych

Regularnie odwiedzaj lekarza Cukrzyk powinien odwiedzać lekarza pierwszego kontaktu co najmniej cztery razy w roku. Co więcej, powinien on regularnie badać poziom cukru we krwi, nerki, nerwy oraz stan uzębienia. Istotne jest również to,...

Powikłania cukrzycy

Kwasica hiperosmotyczna

Kwasica hiperosmotyczna (zwana fachowo nieketonową hiperglikemią hiperosmolalną) to jedno z ostrych powikłań cukrzycy, które jest zespołem zaburzeń w metabolizmie glukozy, wody i elektrolitów, powstających w następstwie...

Powikłania cukrzycy

Kwasica ketonowa - ketogeneza, objawy, leczenie

Kwasica ketonowa powstaje w następstwie niewystarczającej ilości insuliny lub upośledzonego działania transporterów komórki, które nie mogą spożytkować obecnej we krwi glukozy. Można więc użyć sformułowania, że tkanki "głodują", więc organizm podejmuje...

Powikłania cukrzycy

Objawy stopy cukrzycowej

Objawy stopy cukrzycowej

środków pieniężnych oraz cierpliwości i wytrwałości. Stopa cukrzycowa jest wynikiem powikłania cukrzycy. Stopa cukrzycowa zmniejsza wrażliwość stóp (...) . Nieleczone objawy cukrzycy wpływają niszcząco...

Powikłania cukrzycy

Śpiączka cukrzycowa

, ostrych powikłań cukrzycy: kwasicy ketonowej, nieketonowej hiperglikemii hiperosmolalnej (kwasicy hiperosmotycznej), kwasicy mleczanowej, hipoglikemii (...) węglowodanów w związku z zaburzeniami układu nerwowego...

Powikłania cukrzycy

W Danii spada liczba amputacji u osób z cukrzycą

W Danii spada liczba amputacji u osób z cukrzycą

W Danii spada liczba amputacji kończyn u osób cierpiących na zespół stopy cukrzycowej - podają duńscy naukowcy. Są przekonani, że ten spadek oznacza poprawę opieki diabetologicznej. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Duńscy lekarze analizowali liczbę amputacji...

Powikłania cukrzycy

Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają?

Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają?

Za duża podaż płynów Osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu niekiedy rezygnują z przyjmowania dużej ilości płynów w ciągu dnia. Niestety to poważny błąd, ponieważ mocz staje się mocno skoncentrowany i może podrażniać błony pęcherza, a to z kolei...