Trwa ładowanie...

Objaw cukrzycy widoczny "gołym okiem". Często bywa bagatelizowany

 Karolina Rozmus
01.12.2021 16:07
Objaw cukrzycy widoczny "gołym okiem". Często bywa bagatelizowany
Objaw cukrzycy widoczny "gołym okiem". Często bywa bagatelizowany (Pixabay)

Wzmożone pragnienie, zwiększone parcie na mocz i częste wstawanie w nocy to najbardziej znane symptomy wskazujące na cukrzycę. Jednak nie każdy wie, że cukrzyca ma wpływ także na narząd wzroku. Co więcej – brak odpowiedniej reakcji może prowadzić nawet do ślepoty.

spis treści

1. Czym jest cukrzyca?

To złożona choroba metaboliczna, która związana jest z podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Glukoza, którą dostarczamy do organizmu w postaci spożywanych węglowodanów, przekształcana jest na energię. Za regulowanie cukru w organizmie odpowiada szereg procesów i kilka hormonów – w tym insulina, która reguluje poziom glukozy we krwi.

Cukier dostarczany do zdrowego organizmu służy więc za główne źródło energii. Ale w przebiegu cukrzycy glukoza pozostaje w krwiobiegu i nie dociera do komórek.

Zobacz film: "Czego unikać, aby zmniejszyć ryzyko cukrzycy"

Zaburzenie procesów związanych z gospodarką cukrową w organizmie może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia zaburzeń. Dotyczą one m.in. układu nerwowego, mogą grozić udarem mózgu, zawałem serca.

Ale cukrzyca wpływa też na narząd wzroku.

2. Cukrzyca – wpływ na narząd wzroku

Wysoki poziom cukru we krwi może uszkadzać naczynia krwionośne w siatkówce oka, upośledzać przepływ krwi, powodować obrzęk i niedotlenienie tkanek oka, odpowiedzialnych za widzenie.

Wysoki poziom cukru we krwi może uszkadzać wzrok nieodwracalnie
Wysoki poziom cukru we krwi może uszkadzać wzrok nieodwracalnie (Pixabay)

Wskutek tego jednym z objawów cukrzycy mogą być zaburzenia widzenia.

To jednak nie wszystko – nieleczona cukrzyca może prowadzić do powikłań w postaci chorób narządu wzroku – retinopatii cukrzycowej, a nawet jaskry czy zaćmy. Co istotne, te choroby mogą prowadzić nawet do całkowitej ślepoty.

Jakie są najbardziej charakterystyczne objawy cukrzycy związane ze wzrokiem?

  • niewyraźne lub zniekształcone widzenie,
  • ciemne plamy w polu widzenia – tzw. męty,
  • błyski światła i ubytki w polu widzenia,
  • bóle i łzawienie oczu,
  • widzenie aureoli wokół przedmiotów.

Eksperci podkreślają, że wczesna reakcja na te dolegliwości to nie tylko gwarancja rozpoczęcia leczenia cukrzycy w porę. To także szansa na uratowanie wzroku przed nieodwracalnymi zmianami.

Rozwiązanie? Lekarze zalecają kontrolę u okulisty raz w roku lub niezwłoczny kontakt ze specjalistą, gdy tylko pojawią się niepokojące problemy ze wzrokiem.

3. Trzy proste sposoby na obniżenie poziomu cukru

Wysoki poziom glukozy we krwi jest zagrożeniem, ale są trzy proste sposoby, by je zmniejszyć:

  • stres, zwłaszcza permanentny, powoduje wydzielanie tzw. hormonu stresu – kortyzolu. To on odgrywa znaczącą rolę w gospodarowaniu glukozą w organizmie. Dlatego zadbanie o eliminację nadmiaru stresu z życia jest ważne w profilaktyce cukrzycy.
  • sen – niewłaściwa higiena snu również przekłada się na zwiększony poziom kortyzolu we krwi. Nieprzerwany sen (trwający 7-8 godzin) wpływa pozytywnie na obniżenie poziomu kortyzolu, a co za tym idzie – na właściwy poziom cukru we krwi.
  • nawodnienie – picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia jest ważne również w kontekście cukrzycy. Pomaga nerkom w usunięciu nadmiaru cukru z organizmu i w ten sposób reguluje poziom glukozy w krwiobiegu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze