Trwa ładowanie...

Objaw pojawia się nocą. Znak, że rak mógł zaatakować krew

Avatar placeholder
Agata Michalska 01.08.2024 07:12
Czym jest nocny świąd?
Czym jest nocny świąd? (Getty Images)

Swędzenie skóry to uciążliwy problem, z którym wielu z nas boryka się na co dzień. Często radzimy sobie z nim, stosując nawilżające kosmetyki i pijąc odpowiednią ilość wody. Co jednak zrobić, gdy swędzenie nasila się przed snem i staje się szczególnie dokuczliwe? Okazuje się, że nocny świąd może być sygnałem poważniejszych problemów zdrowotnych.

spis treści

1. Czym jest nocny świąd?

Swędzenie skóry to nieprzyjemne uczucie spowodowane drażnieniem zakończeń nerwowych znajdujących się w skórze. Czynniki wywołujące to uczucie mogą być chemiczne lub mechaniczne, takie jak łaskotanie czy delikatne dotknięcia.

Swędzenie może występować o każdej porze dnia i dotyczyć dowolnej części ciała. Skóra, mająca kontakt z różnymi bodźcami, przekazuje odpowiednie sygnały do mózgu, co prowadzi do odczuwania swędzenia.

Zobacz film: "Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość"

Osoby cierpiące na niekontrolowany świąd twierdzą, że jest to bardziej uciążliwe niż ból, ponieważ trudno znaleźć skuteczne lekarstwo. Najgorzej jest, gdy świąd atakuje tuż przed snem, uniemożliwiając zasypianie i wpływając na codzienne funkcjonowanie.

Nie jest do końca jasne, dlaczego swędzenie nasila się właśnie przed snem. Jednym z możliwych powodów jest chwilowy wzrost temperatury ciała, który może sprzyjać intensyfikacji uczucia swędzenia. Przed snem, kiedy nasz organizm się wycisza, zaczynamy bardziej skupiać się na sygnałach płynących z ciała. To wtedy dostrzegamy zmęczenie nóg czy ból kręgosłupa. Skupiając się na swoim ciele, możemy odczuwać wszelkie nierówności na skórze i instynktownie zaczynamy się drapać, co dodatkowo wzmaga uczucie świądu. Osoby doświadczające lęków lub nadmiernego stresu również mogą nieświadomie wywoływać u siebie uczucie swędzenia.

2. Przyczyny nocnego swędzenia

Swędzenie skóry może być wynikiem różnych chorób lub czynników zewnętrznych, które mają bezpośredni kontakt ze skórą, takich jak kremy, kosmetyki czy proszek do prania.

Uciążliwy świąd towarzyszy liszajcowi zakaźnemu oraz wszawicy, która często dotyka dzieci na początku roku szkolnego. W przypadku wszawicy świąd pojawia się na skórze głowy, karku, a czasem ramion, natomiast liszajec zakaźny może obejmować całe ciało. Inne przyczyny swędzenia to dolegliwości drobnoustrojowe, takie jak nowotwory, zaburzenia hormonalne czy niewydolność nerek. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy. W niektórych przypadkach nocne swędzenie może być jednym z pierwszych objawów chłoniaka Hodgkina.

Swędzenie skóry może być również objawem wielu chorób. Nadczynność tarczycy, mocznica, atopowe zapalenie skóry, żółtaczka oraz trądzik różowaty, to tylko niektóre z dolegliwości, które mogą prowadzić do uporczywego świądu. Każda z tych chorób wymaga innego podejścia terapeutycznego, dlatego istotne jest skonsultowanie się z lekarzem i przeprowadzenie odpowiednich badań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze