Trwa ładowanie...

Objaw zauważysz w toalecie. Świadczy o groźnym niedoborze

Avatar placeholder
20.11.2023 12:29
Objaw zauważysz w toalecie. Świadczy o kluczowym niedoborze
Objaw zauważysz w toalecie. Świadczy o kluczowym niedoborze (Getty Images)

Czy wiesz, że niewielka utrata płynów ustrojowych - taka, która stanowi zaledwie 2 proc. masy ciała - może prowadzić do zaburzeń funkcji fizjologicznych? Nawodnienie jest kluczowym elementem dla zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak rozpoznać, że jesteśmy odpowiednio nawodnieni i co dokładnie się stanie, kiedy zabraknie nam wody?

spis treści

1. Utrata 2 proc. płynów ustrojowych

Już utrata płynów ustrojowych stanowiąca zaledwie 2 proc. masy ciała może prowadzić do zaburzeń. Następuje wówczas obniżenie możliwości wysiłkowych organizmu o około 10 proc., co ma znaczący wpływ na wydajność zarówno w codziennych aktywnościach, jak i podczas wysiłku fizycznego.

Co więcej, dochodzi wówczas do zmniejszenia zdolności do podejmowania decyzji, co jest szczególnie ważne w sytuacjach wymagających szybkiego reagowania.

2. Skutki utraty 5 proc. i 15 proc. płynów ustrojowych

Zobacz film: "Jak usunąć kwas moczowy ze stawów i dlaczego warto to zrobić"

Gdy utrata płynów osiąga poziom 5 proc. masy ciała, obserwuje się znaczne obniżenie wydolności fizycznej, które może dochodzić nawet do 30 proc. To oznacza poważne ograniczenie zdolności do wykonywania nawet prostych zadań.

W skrajnych przypadkach, gdy utrata płynów ustrojowych przekracza 15 proc. masy ciała, sytuacja może stać się śmiertelnie niebezpieczna. Chociaż są to ekstremalne sytuacje, zdarzają się i wymagają natychmiastowej interwencji medycznej.

3. Ocena stanu nawodnienia organizmu

Prostym i efektywnym sposobem na ocenę stanu nawodnienia jest analiza objętości i koloru moczu. Jasny kolor moczu i jego odpowiednia objętość zazwyczaj wskazują na dobry stan nawodnienia, podczas gdy ciemny kolor i mała ilość moczu mogą być sygnałem odwodnienia.

Wśród objawów odwodnienia wymienić można również kwestie wizualne (widoczne pogorszenie stanu cery, utrata elastyczności skóry, zapadnięte oczy, wzdęty brzuch) i zdrowotne (zmęczenie, senność, zawroty i ból głowy, niepokój i zmiany nastroju, suchość w ustach i gardle).

Regularne monitorowanie i utrzymanie odpowiedniego poziomu płynów ustrojowych pomaga w utrzymaniu wydolności fizycznej, zdolności umysłowych oraz ogólnego dobrego samopoczucia, oraz wyglądu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze