Trwa ładowanie...

Impotencja - objawy, patogeneza, leczenie

Objawy impotencji to wstydliwy problem dla wielu mężczyzn. Chociaż objawy impotencji nie występują często, to przyczyn, które mogą je powodować może być wiele. To schorzenie, którego podłożem mogą być zarówno nieprawidłowości natury organicznej jak i psychicznej.

spis treści

1. Impotencja – patogeneza

Przyczyn, które mogą powodować impotencję może być wiele. To schorzenie, które może powstawać zarówno na skutek zaburzeń psychicznych jak i organicznych. Sytuacje, które mogą mieć wpływ na pojawienie się objawów impotencji są często również całkiem błahe i powstają na skutek nadmiernego stresu, niewyspania czy też zbyt dużej ilości wypitego alkoholu.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Jak widać objawy impotencji nie zawsze powstają na podłożu poważnych problemów. Skoro o nich mowa – jakie są inne przyczyny występowania objawów impotencji? To schorzenia, takie jak nadciśnienie tętnicze czy też miażdżyca, która utrudnia konieczny do uzyskania wzwodu przepływ krwi do prącia. Podłożem objawów impotencji mogą być także choroby neurologiczne. Z tego względu lekarze często przeprowadzają kompleksowe badania.

9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność
9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność [9 zdjęć]

Dyskusja na temat konsekwencji trzymania przez mężczyzn laptopa na udach toczy się nieprzerwanie od

zobacz galerię

2. Impotencja - objawy

Jakie są objawy impotencji? Głównie mówi się o problemach z osiągnięciem erekcji. W takiej sytuacji występuje brak pełnego wzwodu, który może uniemożliwiać odbycie stosunku płciowego. Z czasem może także dojść do obniżenia poziomu libido.

Warto jednak zauważyć, że sporadycznie zdarzające się problemy tego typu nie są niebezpieczne i mogą występować u wielu mężczyzn. Poważnym objawem impotencji i nie mniejszym są również problemy natury psychicznej – często bagatelizowane przez wiele osób. U wielu mężczyzn występuje obniżenie poczucia własnej wartości, które z kolei rzutuje na całe życie, a nie tylko na sferę intymną.

Objawy impotencji mogą być źródłem frustracji wielu mężczyzn
Objawy impotencji mogą być źródłem frustracji wielu mężczyzn (123RF)

3. Impotencja - leczenie

Kiedy objawy impotencji powtarzają się i występują często konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty – seksuologa lub urologa. Przed wdrożeniem odpowiedniego leczenia impotencji, konieczne jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego oraz badania fizykalnego, a jeśli zajdzie taka konieczność może okazać się konieczne wykonanie badań diagnostycznych – obrazowych lub laboratoryjnych.

W leczeniu objawów impotencji kluczowe jest określenie przyczyn, które je powodują. Z tego powodu bardzo ważne jest dokładne przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, który określi czy przyczyną objawów impotencji nie jest podłoże psychiczne.

Przeczytaj także

Objawy impotencji dla każdego z mężczyzny są czynnikiem, który w znacznym stopniu wpływa na codzienne życie. Z tego względu poczucie zrozumienia od osoby z którą jest się w związku jest bardzo ważne. Warto zauważyć, że problemy mogą występować na podłożu czynników, które można łatwo samemu wyeliminować, takie jak zmniejszenie narażenia na stres, większa ilość snu, czy też zaprzestanie palenia papierosów lub picia alkoholu.

Objawy impotencji można skutecznie leczyć, w związku z czym nie warto zwlekać z wizytą u lekarza specjalisty – wdrożone leczenie w odpowiednim czasie daje duże szanse na uzyskanie pożądanego efektu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza