Oglądanie filmów romantycznych może pomagać w samodoskonaleniu

Przedświąteczny okres to czas na zakupy, śnieg, kominki i świąteczne komedie romantyczne. Psycholodzy z Uniwersytetu Buffalo sugerują, że często te tandetne i przewidywalne fabuły faktycznie mogą uczynić nas lepszymi ludźmi.

Komedie romantyczne rozwijają wrażliwość moralną

"Powtarzająca się ekspozycja w filmach romantycznych doprowadziła do wzrostu wrażliwości na cztery z pięciu intuicji moralnych" - zauważył zespół badawczy, kierowany przez Matthew Grizzard Uniwersytetu w Buffalo

Pojęcie "intuicje moralne" wywodzi się od psychologa Jonathana Haidta i wyjaśnia genezę i zmienność moralności ludzkiej. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Media Psychology”, pięć intuicji moralnych zawiera: opiekę (niechęć do cierpienia innych), uczciwość, lojalność, szacunek dla władzy i czystość (zarówno biologiczną i metaforyczną).

Grizzard i jego współpracownicy starali się ustalić, jak konkretne gatunki filmowe wpłynęły na wrażliwość na każdy z tych impulsów etycznych.

 87 studentów oglądało filmy przez pięć tygodni. Uczestnicy zostali podzieleni na cztery kategorie: jedna czwarta oglądała wyłącznie komedie romantyczne, kolejna ćwiartka widziała tylko filmy akcji, reszta oglądała filmy akcji i komedie romantyczne w stosunku  60/40 lub 80/20. Aby zmniejszyć efekt nowości, filmy miały co najmniej 15 lat  i otrzymały podobne oceny od krytyków.

Przed przystąpieniem do badania oraz na koniec, uczestnicy wypełnili kwestionariusz, w którym określili poziom identyfikacji z takimi stwierdzeniami, jak "Sprawiedliwość jest najważniejszym wymogiem dla społeczeństwa" i "Ludzie powinni być lojalni wobec członków ich rodzin, nawet gdy zrobili coś złego”.

Sprawdź, jak zagospodarować wolny czas twojego dziecka bez telewizji

Zamiast gromadzić zabawki, które już zdążyły się dziecku znudzić, pokaż mu, jak stworzyć kolorowe autka przy pomocy rolek po papierze toaletowym. Rolki...

Naukowcy poprosili ich także, aby pamiętali, jak istotne były pewne czynniki do określenia ​​tego, co postrzegane jako dobro i zło, w tym brak szacunku lub odmawianie komuś jego praw.

Wyniki wykazały, że grupa oglądająca wyłącznie komedie romantyczne była bardziej wrażliwa na cztery z pięciu intuicji moralnych, z wyłączeniem czystości.  To nie zdarzyło się w odniesieniu do któregokolwiek z pozostałych uczestników, co sugeruje, że wpływ komedii romantycznych został zanegowany przez brutalność filmów akcji.

Nadal nie jest jasne, jak komedie wpływają na postawy dotyczące innych rodzajów moralności, biorąc pod uwagę, że te filmy przeważnie mówią o miłości, romansie i wsparciu emocjonalnym. Naukowcy byli zaskoczeni wynikami; spodziewali się, że różne gatunki będą uwrażliwić ludzi na różne intuicje moralne.

Niebezpieczeństwo filmów z Hugh Grantem

Komedie romantyczne mogą udoskonalić naszą wrażliwość etyczną, ale mogą też zniszczyć relacje. W styczniu naukowcy z Uniwersytetu w Michigan odkryli, że filmy miłosne mogą mieć pewne niebezpieczne konsekwencje, jeśli chodzi o prawdziwe kobiety i ich zachowania. Oglądając komedie romantyczne mogłyby koloryzować męskie "wytrwałe dążenie" do zdobycia kobiety, a tym samym sprawiają, że panie są bardziej skłonne, aby tolerować stalking w prawdziwym życiu.

"[Takie filmy] mogą zachęcić kobiety do uśpienia swoich instynktów. To jest problem, ponieważ badania pokazują, że instynkt może służyć jako potężne narzędzie, które pomaga utrzymać nasze bezpieczeństwo" - mówi Julia Lippman, profesor na Uniwersytecie Michigan.

Emocjonalne zawirowania obecne w komediach romantycznych, mogą uczynić kobiety bardziej wrażliwymi, ale także bardziej naiwnymi.

Chociaż niektóre z nas ucieszyłyby się, gdyby Hugh Grant pojawił się na progu naszego domu przed Bożym Narodzeniem, to lepiej podejść do komedii romantycznych jak większości rzeczy w życiu - z przymrużeniem oka.

Kinga Ludwik, 8 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...