Trwa ładowanie...

Oglądanie filmów romantycznych może pomagać w samodoskonaleniu

Przedświąteczny okres to czas na zakupy, śnieg, kominki i świąteczne komedie romantyczne. Psycholodzy z Uniwersytetu Buffalo sugerują, że często te tandetne i przewidywalne fabuły faktycznie mogą uczynić nas lepszymi ludźmi.

1. Komedie romantyczne rozwijają wrażliwość moralną

"Powtarzająca się ekspozycja w filmach romantycznych doprowadziła do wzrostu wrażliwości na cztery z pięciu intuicji moralnych" - zauważył zespół badawczy, kierowany przez Matthew Grizzard Uniwersytetu w Buffalo

Pojęcie "intuicje moralne" wywodzi się od psychologa Jonathana Haidta i wyjaśnia genezę i zmienność moralności ludzkiej. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Media Psychology”, pięć intuicji moralnych zawiera: opiekę (niechęć do cierpienia innych), uczciwość, lojalność, szacunek dla władzy i czystość (zarówno biologiczną i metaforyczną).

Naukowcy odkryli, że komedie romantyczne mogą być pożyteczne
Naukowcy odkryli, że komedie romantyczne mogą być pożyteczne (Shutterstock)

Grizzard i jego współpracownicy starali się ustalić, jak konkretne gatunki filmowe wpłynęły na wrażliwość na każdy z tych impulsów etycznych.

 87 studentów oglądało filmy przez pięć tygodni. Uczestnicy zostali podzieleni na cztery kategorie: jedna czwarta oglądała wyłącznie komedie romantyczne, kolejna ćwiartka widziała tylko filmy akcji, reszta oglądała filmy akcji i komedie romantyczne w stosunku  60/40 lub 80/20. Aby zmniejszyć efekt nowości, filmy miały co najmniej 15 lat  i otrzymały podobne oceny od krytyków.

Przed przystąpieniem do badania oraz na koniec, uczestnicy wypełnili kwestionariusz, w którym określili poziom identyfikacji z takimi stwierdzeniami, jak "Sprawiedliwość jest najważniejszym wymogiem dla społeczeństwa" i "Ludzie powinni być lojalni wobec członków ich rodzin, nawet gdy zrobili coś złego”.

Sprawdź, jak zagospodarować wolny czas twojego dziecka bez telewizji
Sprawdź, jak zagospodarować wolny czas twojego dziecka bez telewizji [10 zdjęć]

Zamiast gromadzić zabawki, które już zdążyły się dziecku znudzić, pokaż mu, jak stworzyć kolorowe autka...

zobacz galerię

Naukowcy poprosili ich także, aby pamiętali, jak istotne były pewne czynniki do określenia ​​tego, co postrzegane jako dobro i zło, w tym brak szacunku lub odmawianie komuś jego praw.

Wyniki wykazały, że grupa oglądająca wyłącznie komedie romantyczne była bardziej wrażliwa na cztery z pięciu intuicji moralnych, z wyłączeniem czystości.  To nie zdarzyło się w odniesieniu do któregokolwiek z pozostałych uczestników, co sugeruje, że wpływ komedii romantycznych został zanegowany przez brutalność filmów akcji.

Nadal nie jest jasne, jak komedie wpływają na postawy dotyczące innych rodzajów moralności, biorąc pod uwagę, że te filmy przeważnie mówią o miłości, romansie i wsparciu emocjonalnym. Naukowcy byli zaskoczeni wynikami; spodziewali się, że różne gatunki będą uwrażliwić ludzi na różne intuicje moralne.

Zobacz także

2. Niebezpieczeństwo filmów z Hugh Grantem

Komedie romantyczne mogą udoskonalić naszą wrażliwość etyczną, ale mogą też zniszczyć relacje. W styczniu naukowcy z Uniwersytetu w Michigan odkryli, że filmy miłosne mogą mieć pewne niebezpieczne konsekwencje, jeśli chodzi o prawdziwe kobiety i ich zachowania. Oglądając komedie romantyczne mogłyby koloryzować męskie "wytrwałe dążenie" do zdobycia kobiety, a tym samym sprawiają, że panie są bardziej skłonne, aby tolerować stalking w prawdziwym życiu.

"[Takie filmy] mogą zachęcić kobiety do uśpienia swoich instynktów. To jest problem, ponieważ badania pokazują, że instynkt może służyć jako potężne narzędzie, które pomaga utrzymać nasze bezpieczeństwo" - mówi Julia Lippman, profesor na Uniwersytecie Michigan.

Emocjonalne zawirowania obecne w komediach romantycznych, mogą uczynić kobiety bardziej wrażliwymi, ale także bardziej naiwnymi.

Chociaż niektóre z nas ucieszyłyby się, gdyby Hugh Grant pojawił się na progu naszego domu przed Bożym Narodzeniem, to lepiej podejść do komedii romantycznych jak większości rzeczy w życiu - z przymrużeniem oka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.