Oglądanie selfie na portalach społecznościowych obniża samoocenę

Według naukowców, częste oglądanie autoportretów za pośrednictwem serwisów społecznościowych, takich jak Facebook, wiąże się ze spadkiem poczucia własnej wartości i zadowolenia z życia.

Przedstawione zachowanie dotyczy biernej obserwacji, bez publikowania i komentowania treści. Wydaje się, że ta forma uczestnictwa w mediach społecznościowych powinna mieć niewielki wpływ na to, jak ludzie postrzegają siebie, ale badania wykazały, że jest zupełnie odwrotnie.

Częste oglądanie selfie za pośrednictwem serwisów społecznościowych jest związane ze spadkiem poczucia własnej wartości i zadowolenia z życia. Informują o tym naukowcy ze Stanu Penn.

„Większość badań przeprowadzonych w serwisach społecznościowych rozpatrywała motywację do publikowania treści i jej wpływ na człowieka, te badania natomiast miały na celu analizę tego, jak bierna obserwacja portali wpływa na nasze zdrowie psychiczne” - powiedział Ruoxu Wang, doktorant do spraw komunikacji masowej.

Badanie opublikowane w czasopiśmie „Journal of Telematics and Informatics” dowodzi, że postawa uczestnictwa w mediach społecznościowych polegająca na ciągłej obserwacji tego, co się tam dzieje, może mieć zły wpływ na naszą psychikę.

Wang wraz ze współpracownikiem Fan Yangiem, również doktorantem do spraw komunikacji masowej, przeprowadzili ankietę, aby zebrać dane na temat psychologicznych skutków wysyłania i wyświetlania selfie i zdjęć grupowych.

Pracował z nimi Michel Haigh, profesor nadzwyczajny w komunikacji masowej. Naukowcy odkryli, że im częściej uczestnicy oglądali zdjęcia typu „selfie”, tym niższy był ich poziom samooceny i zadowolenia z życia.

„Ludzie zwykle dodają selfie wtedy, kiedy są szczęśliwi i zabawni" - powiedział Wang.

„To sprawia, że ​​łatwo, aby osoba oglądająca zdjęcia swoich znajomych pomyślała, że życie tej osoby nie jest tak szczęśliwe jak tego, czyje selfie w tym momencie ogląda” – wyjaśniają autorzy badania.

Uczestnicy badania, którzy mieli jeszcze większą motywację do tego, aby zaistnieć i być popularnym w świecie mediów społecznościowych, byli jeszcze bardziej wrażliwi na oglądanie zdjęć swoich znajomych.

Jednak umieszczanie autoportretów na portalach typu Facebook okazało się zwiększać poczucie własnej wartości i zadowolenia z życia wśród uczestników prawdopodobnie dlatego,  że działalność ta spełnia pragnienie uczestników do bycia popularnymi.

Sprawdzone metody na podniesienie poczucia własnej wartości

Pozytywne mniemanie o sobie polega na tym, że czujemy się dobrze, będąc tym, kim jesteśmy. Każdy z nas jest w czymś dobry – bieganie, tańczenie, malowanie...

Wang Yang ma nadzieję, że ich praca może podnieść świadomość na temat wykorzystania mediów społecznościowych i jego wpływu na zdrowie ludzi.

„Nie często myślę o tym, jak to, co piszemy czy umieszczamy na portalach, wpływa na ludzi wokół nas" - powiedział Yang.

„Myślę, że to badanie może pomóc ludziom zrozumieć potencjalne konsekwencje ich zachowania przy wysyłaniu wiadomości. Może to pomóc doradzić znajomym czy podopiecznym, jeśli czują się samotni, niepopularni lub niezadowoleni ze swojego życia" – podsumowuje autor badania.

Natalia Kulik, 12 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Nowa terapia dla pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc

Pembrolizumab może stać się nową opcją w leczeniu pierwszej linii u pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc i wysoką ekspresją PD-L1, w zależności od wyników fazy III testów. Jest to wniosek badań, które zaprezentowane zostały na Kongresie ESMO w Kopenhadze...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Związek raka z chorobami serca

Nowe badania sugerują związek wieku w którym zdiagnozowano chorobę nowotworową z możliwym przewidzeniem wystąpienia chorób serca. Według autorów, osoby zdiagnozowane w młodszym wieku mogą być narażone na większe ryzyko zdarzeń sercowych w ciągu swojego...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...