Trwa ładowanie...

"Ozempic dla alkoholików". Nadzieja dla osób walczących z nałogiem

Avatar placeholder
Aleksandra Iwańczuk 16.10.2024 13:53
Czym jest naltrekson?
Czym jest naltrekson? (Getty Images)

W ostatnim czasie dużo słyszy się o lekach takich jak Ozempic czy Wegovy, które zyskały popularność jako środki wspomagające utratę wagi, szczególnie w leczeniu cukrzycy typu 2. Na horyzoncie pojawił się jednak inny lek, naltrekson, nazywany potocznie "Ozempikiem dla pijących" lub "Ozempikiem dla alkoholików". Podobnie jak Ozempic, wpływa na tzw. układ nagrody, redukując pragnienie, ale tym razem dotyczy to alkoholu.

spis treści

1. Czym jest naltrekson?

Naltrekson to lek, który blokuje działanie opioidów w mózgu, co sprawia, że odczuwanie przyjemności związanej z piciem alkoholu zostaje stłumione. Jak tłumaczy dr Suzanne Wylie z IQdoctor, naltrekson zmniejsza odczuwanie pozytywnych efektów alkoholu, co z kolei pomaga osobom uzależnionym zredukować ilość spożywanego alkoholu lub całkowicie zaprzestać picia.

- Działanie naltreksonu polega na zmniejszeniu pragnienia picia i sprawia, że łatwiej jest trzymać się wyznaczonych celów terapeutycznych - dodaje dr Wylie w rozmowie z Metro.

Zobacz film: "Rak piersi"

Warto jednak zaznaczyć, że choć naltrekson zdobył przydomek "Ozempik dla pijących", jego zastosowanie jest zupełnie inne. Lek zawierający semaglutyd, stosowany jest przede wszystkim w leczeniu otyłości i cukrzycy, podczas gdy naltrekson pomaga kontrolować spożycie alkoholu poprzez redukcję chęci na jego spożywanie.

Działanie naltreksonu polega na zmniejszeniu pragnienia alkoholowego poprzez zablokowanie układu nagrody w mózgu. Jak zauważa dr Deepali Misra-Sharp, klinicystka zajmująca się uzależnieniami, lek ten zmniejsza częstość i nasilenie nawrotów, szczególnie u osób, które są zdeterminowane do ograniczenia lub całkowitego zaprzestania spożycia alkoholu.

- Naltrekson zwiększa szansę na utrzymanie abstynencji, ponieważ eliminuje pozytywne efekty związane z piciem, co zmniejsza chęć powrotu do nałogu - wyjaśnia dr Misra-Sharp.

2. Zagrożenia związane ze spożywaniem alkoholu

Picie alkoholu w nadmiarze niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, a jednym z największych zagrożeń jest choroba wątroby. Nadużywanie alkoholu jest główną przyczyną marskości tego narządu w wielu krajach.

Alkohol to również znany czynnik rakotwórczy, który odpowiada za co najmniej siedem rodzajów nowotworów, w tym raka piersi, wątroby, jamy ustnej i gardła. Co więcej, według organizacji Cancer Research UK, ryzyko zachorowania na raka związane z alkoholem wzrasta już od pierwszego łyka, a nie istnieje "bezpieczna" ilość, która nie powodowałaby ryzyka.

Nadmierne spożywanie alkoholu może także negatywnie wpłynąć na zdrowie serca. Choć umiarkowane picie alkoholu bywa kojarzone z pewnymi korzyściami dla układu krążenia, jego nadużywanie prowadzi do podwyższonego ciśnienia krwi, co z kolei zwiększa ryzyko udaru i chorób serca.

Zobacz także: Naukowcy nie mają wątpliwości. Ta choroba to skutek picia alkoholu

3. Jak otrzymać naltrekson na receptę?

Naltrekson może być przepisany przez lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz musi ocenić stopień uzależnienia pacjenta od alkoholu i zdecydować, czy leczenie środkiem jest odpowiednie.

W niektórych przypadkach pacjent może zostać skierowany do specjalistycznego ośrodka leczenia uzależnień, który łączy terapię farmakologiczną z psychologicznym wsparciem.

- Najskuteczniejsze leczenie to takie, które łączy w sobie wsparcie terapeutyczne, zmiany stylu życia i farmakoterapię dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta - podkreśla dr Misra-Sharp.

Naltrekson nie jest jedynym lekiem stosowanym w terapii uzależnień. W leczeniu alkoholizmu stosuje się także inne środki, takie jak akamprozat czy disulfiram. Akamprozat pomaga przywrócić równowagę neuroprzekaźników w mózgu, natomiast disulfiram wywołuje nieprzyjemne reakcje na alkohol, co skutecznie zniechęca do jego spożywania.

Naltrekson zyskał uznanie jako skuteczny środek w walce z nadmiernym spożywaniem alkoholu, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednim wsparciem terapeutycznym. Jednak jego stosowanie wymaga indywidualnej oceny lekarskiej i stałej opieki medycznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze