Trwa ładowanie...

Pacjent z "metalową" blizną na płucach po vapowaniu. To pierwszy taki przypadek opisany przez lekarzy

Lekarze opisali pierwszy przypadek blizny na płucach, która pojawiała się u pacjenta w wyniku vapowania.
Lekarze opisali pierwszy przypadek blizny na płucach, która pojawiała się u pacjenta w wyniku vapowania. (iStock)

Na płucach mężczyzny z Kalifornii lekarze zaobserwowali bliznę. Do tej pory takie zmiany w układzie oddechowym występowały wyłącznie u pracowników związanych z przemysłem metalurgicznym. Lekarze podejrzewają, że to jedno z powikłań po e-papierosach.

1. "Metalowe blizny" na płucach

Przypadek tego mężczyzny wzbudził sensację w środowisku medycznym. Na płucach pacjenta rozpoznano blizny dokładnie takie same, jak te, które pojawiają się u osób, które przez lata mają styczność z toksycznymi substancjami. Lekarze są przekonani, że w tym przypadku blizny są wynikiem kontaktu z cząsteczkami metali, które mogą się wydzielać podczas palenia e-papierosów.

2. Vapowanie może prowadzić do uszkodzenia płuc

U chorego pacjenta stwierdzono uszkodzenie tkanek płucnych i zdiagnozowano pneumokoniozę metali ciężkich, przy czym mężczyzna zawodowo nie miał nigdy kontaktu ze szkodliwymi substancjami. Jedynymi źródłem zatrucia organizmu mogło być w jego przypadku vapowanie.

"Ten pacjent nie był narażony na działanie metali ciężkich, więc jako przyczynę choroby zidentyfikowaliśmy stosowanie e-papierosa" – podkreśla prof. Kirk Jones z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

Zobacz film: "Co się dzieje w organizmie, gdy palisz e-papierosy"
Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) wprowadziło termin EVALI, aby opisać  choroby i urazy płuc związane z używaniem e-papierosów lub waporyzacją.
Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) wprowadziło termin EVALI, aby opisać choroby i urazy płuc związane z używaniem e-papierosów lub waporyzacją. (iStock)

Eksperci zbadali urządzenie, z którego korzystał chory. Wyniki nie pozostawiały złudzeń. Kobalt, nikiel, aluminium, mangan, ołów i chrom – to tylko niektóre z metali, które wykryto w parze uwalnianej z używanego przez niego vaporyzatora.

"Jest to pierwszy znany przypadek toksyczności w płucach wywołanej wdychaniem metali ciężkich, która nastąpiła wskutek vapowania i spowodowała długotrwałe, prawdopodobnie nieodwracalne bliznowacenie płuc pacjenta” – wyjaśnia dr Rupal Shah, członek zespołu badawczego.

E-papierosy uzależniają tak samo, jak tradycyjne papierosy.
E-papierosy uzależniają tak samo, jak tradycyjne papierosy. (iStock)

Naukowcy przyznają, że na razie to jedyny taki przypadek. Nie oznacza to oczywiście, że podobne dolegliwości pojawią się u wszystkich sięgających po e-papierosy, ale zagrożenie jest realne.

Dodatkowym wyzwaniem jest fakt, że trudno przewidzieć konsekwencje długotrwałego kontaktu danego organizmu z metalami ciężkimi. Zmiany dotyczące układu oddechowego mogą być przez lata trudne do wykrycia aż do momentu kiedy na płucach pojawi się blizna. To jednak zmiana nieodwracalna.

3. Po e-papierosy sięga 30 proc. polskich uczniów

Vapowanie miało być zdrowszą alternatywą dla tradycyjnego palenia. Część ekspertów przekonywała, że e-papierosy mogą być etapem przejściowym, który pomoże w ograniczeniu palenia i ostatecznym pokonaniu nałogu. Na przestrzeni ostatnich miesięcy pojawiają się jednak kolejne publikacje, które dają do myślenia. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych.

Coraz więcej młodych ludzi w Polsce sięga po e-papierosy.
Coraz więcej młodych ludzi w Polsce sięga po e-papierosy. (iStock)

W Polsce do walki z e-papierosami wkroczył Główny Inspektorat Sanitarny, który ostrzega przede wszystkim młodych ludzi przez zdrowotnymi konsekwencjami vapowania. Z badań wynika, że już co trzeci uczeń między 15. a 19. rokiem życia regularnie pali e-papierosy, a 60 proc. próbowało vapowania.

Przeczytaj też o tym, jakie mogą byc konsekwencje vapowania zdaniem polskich lekarzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze