Trwa ładowanie...

Pacjent z "metalową" blizną na płucach po vapowaniu. To pierwszy taki przypadek opisany przez lekarzy

Na płucach mężczyzny z Kalifornii lekarze zaobserwowali bliznę. Do tej pory takie zmiany w układzie oddechowym występowały wyłącznie u pracowników związanych z przemysłem metalurgicznym. Lekarze podejrzewają, że to jedno z powikłań po e-papierosach.

Zobacz film: "Co się dzieje w organizmie, gdy palisz e-papierosy"

1. "Metalowe blizny" na płucach

Przypadek tego mężczyzny wzbudził sensację w środowisku medycznym. Na płucach pacjenta rozpoznano blizny dokładnie takie same, jak te, które pojawiają się u osób, które przez lata mają styczność z toksycznymi substancjami. Lekarze są przekonani, że w tym przypadku blizny są wynikiem kontaktu z cząsteczkami metali, które mogą się wydzielać podczas palenia e-papierosów.

2. Vapowanie może prowadzić do uszkodzenia płuc

U chorego pacjenta stwierdzono uszkodzenie tkanek płucnych i zdiagnozowano pneumokoniozę metali ciężkich, przy czym mężczyzna zawodowo nie miał nigdy kontaktu ze szkodliwymi substancjami. Jedynymi źródłem zatrucia organizmu mogło być w jego przypadku vapowanie.

Nałóg nikotynowy u młodzieży
Nałóg nikotynowy u młodzieży

Badacze odkryli niepokojącą zależność: im większe uzależnienie młodego człowieka od nikotyny, tym mniej...

zobacz galerię

"Ten pacjent nie był narażony na działanie metali ciężkich, więc jako przyczynę choroby zidentyfikowaliśmy stosowanie e-papierosa" – podkreśla prof. Kirk Jones z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) wprowadziło termin EVALI, aby opisać  choroby i urazy płuc związane z używaniem e-papierosów lub waporyzacją.
Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) wprowadziło termin EVALI, aby opisać choroby i urazy płuc związane z używaniem e-papierosów lub waporyzacją. (iStock)

Eksperci zbadali urządzenie, z którego korzystał chory. Wyniki nie pozostawiały złudzeń. Kobalt, nikiel, aluminium, mangan, ołów i chrom – to tylko niektóre z metali, które wykryto w parze uwalnianej z używanego przez niego vaporyzatora.

"Jest to pierwszy znany przypadek toksyczności w płucach wywołanej wdychaniem metali ciężkich, która nastąpiła wskutek vapowania i spowodowała długotrwałe, prawdopodobnie nieodwracalne bliznowacenie płuc pacjenta” – wyjaśnia dr Rupal Shah, członek zespołu badawczego.

E-papierosy uzależniają tak samo, jak tradycyjne papierosy.
E-papierosy uzależniają tak samo, jak tradycyjne papierosy. (iStock)

Naukowcy przyznają, że na razie to jedyny taki przypadek. Nie oznacza to oczywiście, że podobne dolegliwości pojawią się u wszystkich sięgających po e-papierosy, ale zagrożenie jest realne.

Dodatkowym wyzwaniem jest fakt, że trudno przewidzieć konsekwencje długotrwałego kontaktu danego organizmu z metalami ciężkimi. Zmiany dotyczące układu oddechowego mogą być przez lata trudne do wykrycia aż do momentu kiedy na płucach pojawi się blizna. To jednak zmiana nieodwracalna.

3. Po e-papierosy sięga 30 proc. polskich uczniów

Vapowanie miało być zdrowszą alternatywą dla tradycyjnego palenia. Część ekspertów przekonywała, że e-papierosy mogą być etapem przejściowym, który pomoże w ograniczeniu palenia i ostatecznym pokonaniu nałogu. Na przestrzeni ostatnich miesięcy pojawiają się jednak kolejne publikacje, które dają do myślenia. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych.

Coraz więcej młodych ludzi w Polsce sięga po e-papierosy.
Coraz więcej młodych ludzi w Polsce sięga po e-papierosy. (iStock)

W Polsce do walki z e-papierosami wkroczył Główny Inspektorat Sanitarny, który ostrzega przede wszystkim młodych ludzi przez zdrowotnymi konsekwencjami vapowania. Z badań wynika, że już co trzeci uczeń między 15. a 19. rokiem życia regularnie pali e-papierosy, a 60 proc. próbowało vapowania.

Przeczytaj też o tym, jakie mogą byc konsekwencje vapowania zdaniem polskich lekarzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.