Trwa ładowanie...

Twoje płuca mogą wyglądać jak popcorn. Eksperci ostrzegają przed e-papierosami

Lekarze po raz kolejny ostrzegają przez skutkami palenia e-papierosów. Niebezpieczeństwo jest związane przede wszystkim z reakcją organizmu na płyny, które zawierają. Niewydolność oddechowa może się pojawić nawet po wypaleniu jednego takiego papierosa.

Zobacz film: "Co się dzieje w organizmie, gdy palisz e-papierosy"

1. E-papierosy mogą wywołać niewydolność oddechową

Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega przed sięganiem po e-papierosy. Miały być "mniejszym złem" i "zdrowszą" alternatywą dla osób uzależnionych od nikotyny.

Miały, bo zdaniem ekspertów ich konsekwencje dla zdrowia mogą być równie niekorzystne jak w przypadku tradycyjnych papierosów.

Anglicy kupią e-papierosy na receptę. A co zmieni się w Polsce?
Anglicy kupią e-papierosy na receptę. A co zmieni się w Polsce? [7 zdjęć]

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii dostają szansę, żeby kupować papierosy elektroniczne z refundacją. Wystarczy...

zobacz galerię

W opinii lekarzy płyn używany do e-papierosów może doprowadzić do zatrucia. Pierwsze objawy to skurcz oskrzeli, duszności oraz kaszel.

"Nagła ostra niewydolność oddechowa może wystąpić nawet po zapaleniu jednego papierosa" - ostrzega w rozmowie z PolsatNews lek. med. Michał Sutkowski.

2. Popcornowe płuca

Dodatkowe ryzyko wiąże się z tym, że e-papierosy nie zostały do tej pory wystarczająco przebadane, jeśli chodzi o ich długofalowy wpływ na organizm. Jednym z zaburzeń, do których mogą doprowadzić jest zapalenie oskrzelików.

"Producenci mówili, że e-papierosy miały być bezpiecznie, ale lekarze nigdy tak nie twierdzili. Mówi się o tzw. popcornowych płucach, rodzaju zapalenia takiego, jak przewlekła obturacyjna choroba płuc. Dochodzi do skurczu oskrzeli, nadmiaru wydzieliny oskrzelowej, duszności, kaszlu, sinicy, ostrego serca płucnego. To może się skończyć zgonem" – dodaje lek. med. Michał Sutkowski.

"Popcornowe płuca" - tak lekarze nazywają jedno ze schorzeń, do których może doprowadzić wapowanie.
"Popcornowe płuca" - tak lekarze nazywają jedno ze schorzeń, do których może doprowadzić wapowanie. (iStock)

Choroba prowadzi do tworzenia w oskrzelikach guzków zapalnych, które w rezultacie utrudniają lub nawet blokują przepływ powietrza. Jedną z konsekwencji może być wystąpienie duszności. Autorzy raportu European Heart Network (EHN) podkreślają, że najnowsze badania pokazują, że wapowanie zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

3. Płyn stosowany w e-papierosach może prowadzić do zatruć

Ale lista zagrożeń jest długa. Długotrwałe stosowanie e-papierosów może doprowadzić również do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

"Przy POChP niszczy się serce, a wszystko na to wskazuje, że możemy mieć do czynienia także ze skutkami nowotworowymi" - dodał Michał Sutkowski.

Zdaniem ekspertów niebezpieczeństwo wapowania uwarunkowane jest przede wszystkim substancjami, które są zawarte w płynach do e-papierosów. Wiele z nich może być bardzo szkodliwych dla naszego organizmu.

"Ryzyko zdrowotne wynikające ze stosowania e-papierosów jest ogromne. Istnieją przypadki zatruć tym płynem i u dzieci i dorosłych. Nie ma substancji, która nie miałaby charakteru toksycznego" - podkreślał Jarosław Pinkas Główny Inspektor Sanitarny.

Wapowanie stało się szczególnie modne wśród młodych ludzi.
Wapowanie stało się szczególnie modne wśród młodych ludzi. (iStock)

Na całym świecie pojawiają się kolejne badania, które udowadniają szkodliwy wpływ wapowania na organizm. W Stanach Zjednoczonych do tej pory odnotowano 2,2 tysiąca przypadków chorób, które lekarze wiążą z e-papierosami. Blisko 50 osób zmarło tam w wyniku powikłań związanych z chorobami dróg oddechowych, wszystkie miały wcześniej kontakt z e-papierosami.

Badania wykonane przez Kantar dla GIS pokazują, że do używania e-papierosów w Polsce przyznaje się 1 proc. ankietowanych, 4 proc. deklaruje, że próbowała ich conajmniej raz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.