Twoje płuca mogą wyglądać jak popcorn. Eksperci ostrzegają przed e-papierosami
Lekarze po raz kolejny ostrzegają przez skutkami palenia e-papierosów. Niebezpieczeństwo jest związane przede wszystkim z reakcją organizmu na płyny, które zawierają. Niewydolność oddechowa może się pojawić nawet po wypaleniu jednego takiego papierosa.
1. E-papierosy mogą wywołać niewydolność oddechową
Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega przed sięganiem po e-papierosy. Miały być "mniejszym złem" i "zdrowszą" alternatywą dla osób uzależnionych od nikotyny.
Miały, bo zdaniem ekspertów ich konsekwencje dla zdrowia mogą być równie niekorzystne jak w przypadku tradycyjnych papierosów.
W opinii lekarzy płyn używany do e-papierosów może doprowadzić do zatrucia. Pierwsze objawy to skurcz oskrzeli, duszności oraz kaszel.
"Nagła ostra niewydolność oddechowa może wystąpić nawet po zapaleniu jednego papierosa" - ostrzega w rozmowie z PolsatNews lek. med. Michał Sutkowski.
2. Popcornowe płuca
Dodatkowe ryzyko wiąże się z tym, że e-papierosy nie zostały do tej pory wystarczająco przebadane, jeśli chodzi o ich długofalowy wpływ na organizm. Jednym z zaburzeń, do których mogą doprowadzić jest zapalenie oskrzelików.
"Producenci mówili, że e-papierosy miały być bezpiecznie, ale lekarze nigdy tak nie twierdzili. Mówi się o tzw. popcornowych płucach, rodzaju zapalenia takiego, jak przewlekła obturacyjna choroba płuc. Dochodzi do skurczu oskrzeli, nadmiaru wydzieliny oskrzelowej, duszności, kaszlu, sinicy, ostrego serca płucnego. To może się skończyć zgonem" – dodaje lek. med. Michał Sutkowski.
Choroba prowadzi do tworzenia w oskrzelikach guzków zapalnych, które w rezultacie utrudniają lub nawet blokują przepływ powietrza. Jedną z konsekwencji może być wystąpienie duszności. Autorzy raportu European Heart Network (EHN) podkreślają, że najnowsze badania pokazują, że wapowanie zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
3. Płyn stosowany w e-papierosach może prowadzić do zatruć
Ale lista zagrożeń jest długa. Długotrwałe stosowanie e-papierosów może doprowadzić również do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
"Przy POChP niszczy się serce, a wszystko na to wskazuje, że możemy mieć do czynienia także ze skutkami nowotworowymi" - dodał Michał Sutkowski.
Zdaniem ekspertów niebezpieczeństwo wapowania uwarunkowane jest przede wszystkim substancjami, które są zawarte w płynach do e-papierosów. Wiele z nich może być bardzo szkodliwych dla naszego organizmu.
"Ryzyko zdrowotne wynikające ze stosowania e-papierosów jest ogromne. Istnieją przypadki zatruć tym płynem i u dzieci i dorosłych. Nie ma substancji, która nie miałaby charakteru toksycznego" - podkreślał Jarosław Pinkas Główny Inspektor Sanitarny.
Na całym świecie pojawiają się kolejne badania, które udowadniają szkodliwy wpływ wapowania na organizm. W Stanach Zjednoczonych do tej pory odnotowano 2,2 tysiąca przypadków chorób, które lekarze wiążą z e-papierosami. Blisko 50 osób zmarło tam w wyniku powikłań związanych z chorobami dróg oddechowych, wszystkie miały wcześniej kontakt z e-papierosami.
Badania wykonane przez Kantar dla GIS pokazują, że do używania e-papierosów w Polsce przyznaje się 1 proc. ankietowanych, 4 proc. deklaruje, że próbowała ich conajmniej raz.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.