Trwa ładowanie...

Złudzenie optyczne na ból stawów

Serwis BBC News donosi o zaskakującym odkryciu, które miało miejsce podczas eksperymentu naukowego. Okazało się, że oglądanie złudzenia optycznego własnych rąk na ekranie komputera pomaga w łagodzeniu bólu, którego przyczyną jest zapalenie i zwyrodnienie stawów...

Zobacz film: "Reumatoidalne zapalenie stawów - czy wyleczenie jest możliwe?"

spis treści

1. Odkrycie przeciwbólowych właściwości złudzenia optycznego

Psycholodzy z Uniwersytetu Nottingham przeprowadzali eksperyment mający na celu sprawdzenie, w jaki sposób mózg przetwarza informacje dotyczące ciała. Polegał on na tym, iż uczestnik badania wkładał ręce do pudła, w którym umieszczona była kamerka, a następnie obserwował na ekranie komputera złudzenie manipulowania jego dłońmi przez drugą, nieistniejącą osobę. W badaniu udział wzięły również dzieci, a także towarzyszące im babcie. Jedna z nich stwierdziła, iż podczas obserwowania pozornego ściskania i rozciągania jej palców ból związany ze zwyrodnieniem stawów ustępował.

2. Przyszłość odkrycia w leczeniu bólu stawów

Zaskoczeni naukowcy postanowili przeprowadzić kolejne eksperymenty, które potwierdziły przeciwbólowe właściwości obserwowania złudzenia optycznego. Wśród osób w wieku około 70 lat, u których potwierdzono klinicznie bóle rąki palców zastosowanie technologii złudzenia optycznego w 85% przypadków o połowę zmniejszało ból. Dodatkowo u niektórych badanych wzrósł zakres ruchów. Przeciwbólowy efekt utrzymał się jeszcze przez pewien czas po zakończeniu badania u 1/3 pacjentów. Naukowcy twierdzą, iż odkrycie to znajdzie zastosowanie w zabiegach fizjoterapeutycznych na zwyrodnienie stawów, a być może w przyszłości z technologii złudzenia optycznego będzie można korzystać również w domu, zamiast leków przeciwbólowych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza