3 z 6 Picie gorącej herbaty
Wielu z nas nie wyobraża sobie śniadania bez gorącej herbaty. Jednakże, według badań, nie jest to dobry nawyk. Okazuje się, że takie napoje mogą prowadzić do rozwoju raka przełyku.
Naukowcy z American Cancer Society pod przewodnictwem dr. Farhada Islamiego przeanalizowali dane dotyczące 50 tysięcy osób z Iranu. Okazało się, że osoby pijące napoje o temperaturze wyższej niż 60 stopni Celsjusza, a spożywające ponad 700 mililitrów gorących płynów dziennie, miały aż o 90 proc. większe ryzyko zachorowania na raka przełyku w porównaniu do tych, którzy pili chłodniejsze napoje.
Jak to możliwe? Po pierwsze, napoje o wysokiej temperaturze mogą uszkadzać błonę śluzową przełyku i prowadzić do stanów zapalnych, co może prowadzić do uszkodzeń DNA i rozwoju nowotworu.
Po drugie, spożywanie gorących napojów może prowadzić do przewlekłego podrażnienia przełyku, co z kolei zwiększa ryzyko rozwoju choroby.
Po trzecie, gorące napoje mogą również wpływać na zmiany w komórkach nabłonkowych, co może zwiększyć ryzyko rozwoju raka.