Trwa ładowanie...

Pieluszkowe zapalenie skóry - profilaktyka

Pieluszkowe zapalenie skóry - profilaktyka
Pieluszkowe zapalenie skóry - profilaktyka (Shutterstok)

Pieluszkowe zapalenie skóry jest najczęstszą chorobą skóry dotyczącą niemowląt oraz małych dzieci, dlatego tak istotne jest poznanie zasad, które zapobiegną rozwojowi tego schorzenia. Pieluszkowe zapalenie skóry początkowo objawia się jako zaczerwienienie skóry wraz ze złuszczaniem naskórka w okolicach pupy, krocza, ud, pachwin, czyli wszystkich miejsc stykających się z pieluszką. Następnie, wraz z rozwojem choroby mogą powstawać grudki, pęcherzyki oraz nadżerki. Dziecko może odczuwać dyskomfort, świąd i pieczenie.

spis treści

1. Czynniki powstawania pieluszkowego zapalenia skóry

Rozwój pieluszkowego zapalenia skóry zależy od wielu czynników.

Do najważniejszych należą:

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"
  • Czynniki mechaniczne, które uszkadzają delikatny naskórek dziecka (szorstkie pieluszki, tarcie pupy chusteczkami jednorazowymi, wycieranie okolicy krocza ręcznikiem, zamiast delikatnego osuszania).
  • Zbyt długie noszenie jednorazowych pieluszek, które powodują wzrost wilgotności i macerację oraz otarcia skóry.
  • Składniki kału oraz moczu dziecka, które mają działanie drażniące i nasilają stan zapalny skóry.
  • Biegunki.
  • Długotrwała antybiotykoterapia.
  • Stosowanie złej jakości kosmetyków.
  • Niedostateczna higiena wrażliwej skóry dziecka.

2. Co robić, żeby uniknąć pieluszkowego zapalenia skóry?

Niezwykle ważny w zapobieganiu rozwojowi pieluszkowego zapalenia skóry jest odpowiedni wybór pieluszek oraz częstotliwość ich wymiany. Nowoczesne pieluszki jednorazowe mają niskie działanie drażniące i alergizujące - szczególnie te, które są nazywane "oddychającymi pieluszkami". Pieluszki należy zmieniać co 3-4 godziny lub nawet częściej, jeśli są bardzo pełne. Istotne jest, by nie zakładać pieluszek zbyt ciasno, ponieważ zwiększa się tarcie pieluszki o skórę przy poruszaniu się niemowlaka.

Jeśli używamy pieluch tetrowych, to należy je zmieniać po każdym oddaniu moczu. Powinno się je prać w delikatnych środkach piorących oraz trzeba pamiętać o bardzo dokładnym ich płukaniu.

Okolice krocza i pupę dziecka należy dokładnie przemywać delikatnym mydłem lub jednorazowymi chusteczkami. U dzieci chorujących na atopowe zapalenie skóry nie powinno się stosować jednorazowych chusteczek nasączonych detergentami. U dziewczynek pamiętajmy o kolejności mycia, czyli od przodu (od brzuszka) do tyłu (w kierunku pośladków), żeby zapobiegać zakażeniu dróg moczowych.

Szczególnie istotne jest wietrzenie pośladków. Pozostawienie malucha bez pieluchy na kilkanaście minut po każdym przewinięciu sprawia, że do skóry dociera powietrze, a to działa jak najlepszy lek.

Po każdym umyciu pupy należy zastosować specjalny pielęgnacyjny krem antybakteryjny, który powinien mieć wysoką zawartość tlenku cynku, pantenolu oraz alantoiny, aby odpowiednio łagodzić podrażnienia, zwiększać odporność skóry oraz nawilżać i natłuszczać wrażliwą skórę dziecka. Nie zaleca się natomiast stosowania na skórę dziecka talków, zwłaszcza zawierających środki przeciwbakteryjne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze