Trwa ładowanie...

Pierwszy objaw zauważyła pięć lat temu. Rak zniszczył jelita i wątrobę

Pięć lat czekała na diagnozę. Teraz są już przerzuty do wątroby
Pięć lat czekała na diagnozę. Teraz są już przerzuty do wątroby (Facebook)

Trudno w tu uwierzyć, ale 36-letnia Rebecca Gibson aż pięć czekała na prawidłową diagnozę. Okazało się, że przyczyną jej wszystkich dolegliwości jest rak jelita. Niestety choroba w momencie wykrycia była w zaawansowanym stadium, już z przerzutami.

spis treści

1. Rak jelita - jakie daje objawy?

Rak jelita rocznie jest rozpoznawany u 18 tys. Polaków, a 12 tys. chorych - umiera. Utarło się przekonanie, że to choroba, która dotyka głównie starsze osoby, nawet badania przesiewowe są w Polsce zalecane dopiero po 50. roku życia. Jednak lekarze alarmują, że choroba coraz częściej jest rozpoznawana u młodych osób.

W większości przypadków rak rozwija się powoli, nawet przez kilka, kilkanaście lat z polipów gruczołowych. Tego typu zmiany można wykryć dzięki kolonoskopii i łatwo leczyć. Im choroba będzie bardziej zaawansowana, tym gorsze rokowania.

Zobacz film: "Dlaczego codziennie po przebudzeniu czujesz się zmęczony?"

Kluczowym symptomem, który może świadczyć o raku jelita grubego jest świeże krwawienie, czy podkrwawianie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Jakie są inne sygnały alarmowe? Inne objawy obserwowane przy raku jelita grubego to zaburzenia rytmu wypróżniania, główkowate stolce, zmiana zabarwienia stolca.

36-letnia Rebecca Gibson choruje na nieuleczalnego raka jelita
36-letnia Rebecca Gibson choruje na nieuleczalnego raka jelita (FB)

2. Podczas kolonoskopii wykryto guza jelita

Pierwsze niepokojące objawy w przypadku 36-letniej Rebekki Gibson pojawiły się pięć lat temu. Wtedy zauważyła po raz pierwszy krew w stolcu. Lekarz skierował ją na sigmoidoskopię, czyli badanie endoskopowe jelita grubego. Wykazano obecność niewielkiej narośli, jednak lekarz stwierdził, że to nic groźnego i nie wymaga to interwencji.

- Byłam zaniepokojona i nie czułam wsparcia ze strony lekarzy. Jeśli jednak oni nie byli zaniepokojeni moim stanem, to sama nie powinnam się tak bardzo przejmować. Jesienią 2022 r. poczułam jednak, że coś jest nie tak. Zgłaszałam objawy, błagając o przyspieszenie kolonoskopii. Tak naprawdę błagałam o nią od lat - wspominała w rozmowie z "The Mirror".

3. Rak dał już przerzuty

W związku z tym, że podkrawawianie nie mijało, 36-latka postanowiła skonsultować się z innym lekarzem. Pojawiły się też dodatkowe dolegliwości - silne zmęczenie i bóle brzucha. Usłyszała, że źródłem jej problemów mogą być hemoroidy, jednak lekarz skierował ją w końcu na kolonoskopię. Badanie wykonano w styczniu 2023 r.

Diagnoza była porażająca - w jelicie grubym wykryto 10 cm guz. Okazało się, że nowotwór jelita jest w czwartym stadium zaawansowania. Lekarze usunęli guza, ale choroba dała już przerzuty na wątrobę i prawe płuco.

Zdesperowana rodzina 36-latki utworzyła zbiórką na nowatorski lek, który nie jest refundowany w Wielkiej Brytanii, chcą spróbować jeszcze leczenia za granicą. Postanowili też nagłośnić historię Rebekki, by uczulić innych pacjentów na niepokojące objawy raka jelita. Zastanawiają się, czy wcześniejsze wykrycie choroby, zwiększyłoby szansę na wyleczenie Rebekki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze