Trwa ładowanie...

29-latka usłyszała, że to "dziewczęcy problem". Lekarz zignorował objawy raka jelita grubego

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 28.11.2022 18:15
Emily z siostrą Christiną
Emily z siostrą Christiną (facebook)

Christina Taylor skarżyła się na skurcze żołądka i nudności. Poszła do lekarza, ale ten zlekceważył objawy. Australijka usłyszała, że ma "dziewczęcy problem". Kilkanaście miesięcy później było za późno, by ją uratować.

spis treści

1. "Dziewczęcy problem"

29-latce nie dawały spokoju bóle brzucha i mdłości. Stały się na tyle niepokojące, że poszła do lekarza rodzinnego. Australijka usłyszała, że to może być "dziewczęcy problem" lub choroba Leśniowskiego-Crohna, którą można leczyć.

Emily cały czas była przy chorej siostrze
Emily cały czas była przy chorej siostrze (facebook)
Zobacz film: "Wasze Zdrowie - odc.2"

Okazało się jednak, że lekarz nie wykrył prawdziwego problemu. Dalsze badania wykazały, że kobieta ma raka jelita grubego, w dodatku w czwartym stadium.

Tragiczną historią Christiny, podzieła się jej siostra Emily, aby ustrzec innych chorych i zwrócić uwagę na symptomy, które mogą wskazywać na nowotwór. Bliźniaczki zdążyły jeszcze spędzić razem 30. urodziny. Niestety to była ich ostatnia wspólna impreza.

"Miałyśmy szczęście, że mogłyśmy być razem po raz ostatni" - powiedziała Emily, która cały czas wspierała siostrę w chorobie.

2. Nowotwór w czwartym stadium

Diagnoza nowotworu była szokiem nie tylko dla Christiny, ale również dla jej siostry. Rak jelita grubego jest kojarzony przede wszystkim ze starszymi osobami, głównie mężczyznami. Może jednak atakować również młodszych, także kobiety.

Początkowe prognozy lekarzy były optymistyczne. Rodzina miała nadzieję, że operacja i chemioterapia przyniosą efekty i Christina odzyska zdrowie. Niestety, mimo zabiegu, stan Australijki się pogarszał, okazało się, że doszło do przerzutów. 30-latki nie udało się uratować.

Od tego czasu jej siostra angażuje się w akcje profilaktyczne i edukacyjne, które mają zwiększać świadomość tego groźnego nowotworu.

3. Rak jelita grubego - jak go rozpoznać?

Nowotwór jelita grubego to bardzo podstępna choroba, ponieważ często we wczesnej fazie nie daje żadnych symptomów lub też objawy są typowe dla niezbyt groźnych dolegliwości układu pokarmowego.

Gdy symptomy się już pojawiają, to zazwyczaj jest to zaawansowany etap choroby.

Jakie objawy powinny zaniepokoić?

  • silne bóle w dole brzucha,
  • zmiana rytmu wypróżnień,
  • nudności, wymioty,
  • anemia,
  • utrata apetytu,
  • spadek masy ciała,
  • krew w kale, ciemne stolce,
  • krwawienie z odbytu.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze